Státní hrad Krakovec (Červený zámek, Červený hrádek) se nachází na širokém skalním ostrohu nad soutokem Šípského a Krakovského potoka ve stejnojmenné obci v okrese Rakovník ve Středočeském kraji. Jedná se o zříceninu gotického hradu, který byl renesančně přestavěn na zámek. Byl to jeden z mála hradů postavených za vlády krále Václava IV., v jeho kapli sloužil mše Mistr Jan Hus, který zde pobýval před cestou do Kostnice. Zřícenina hradu Krakovec posloužila také filmařům při natáčení pohádkového muzikálu Ať žijí duchové! a pohádky Princ a Večernice. Novou zajímavostí je dřevěný most, postavený na principu historické stavby.
Historie
Jedna z pověstí vypráví, že se na tomto místě nacházelo bájné hradiště knížete Kroka, a tím se vysvětluje jeho název. Jisté je, že hrad byl postaven v blízkosti královského hradu Křivoklát v druhé polovině 14. století za vlády krále Václava IV. Lucemburského a představuje jeden z vrcholů vývoje hradní architektury 14. století. Postavil si ho Jíra z Roztok, křivoklátský purkrabí a vedoucí královské huti. Mělo to být pohodlné venkovské sídlo bez obranných prvků. Vznikla stavba, která předčila jiné a v mnoha směrech předběhla svou dobu. Na hradě bylo asi 26 obytných místností a sám Jíra ho nazýval „Chalúpka“.
V roce 1410 koupil Krakovec Jindřich Lefl z Lažan a o čtyři roky později zde působil Mistr Jan Hus před svým odjezdem na kostnický koncil. Leflové byli majiteli hradu do roku 1437, pak se jeho vlastníkem stal husitský hejtman Jan Bleh z Těšnice, od roku 1447 ho na 100 let získali Kolovratové a od roku 1548 patřil Lobkovicům. V 15. století začal jeho význam i stav upadat, majitelé se měnili a hrad chátral. Větší stavební úpravy v renesančním stylu se prováděly v době, kdy hrad koupili Lobkovicové.
Během třicetileté války byl ale zpustošen a v roce 1783 vyhořel, čímž bylo dílo zkázy dovršeno. Poslední majitel objektu princ Max Croy Düllmen daroval zříceninu hradu rakovnické pobočce Klubu českých turistů. Dnes je hrad Krakovec ve vlastnictví státu, je zpřístupněný veřejnosti a jeho správcem je Národní památkový ústav.
Most na hrad
Jednou z velmi důležitých součástí hradu je dřevěný most. Původní dal postavit křivoklátský purkrabí Jíra z Roztok. Ten dnešní vznikal v letech 2000-2005 a jeho autory jsou odborník na středověké konstrukce mistr tesař Petr Růžička a statik Vít Mázlovský. Most byl postaven původními technologiemi s použitím historických tesařských seker, byl vytesán a sestaven ručně. Most byl vztyčen a upevněn pomocí speciálního jeřábu, který byl také vyroben stejně jako ve středověku.
Akce 2014
23. 8. 2014 Písničky z Jeřabiny
30. 8. 2014 Hradozámecká noc – hudba, noční prohlídky
13. 9. 2014 Přednáška „Claude Tresmontant (1925 – 1997) – Hebrejský Kristus“
Otevírací doba a vstupné
Hrad Krakovec je veřejnosti otevřen od začátku března do konce května a od začátku září do konce října o víkendech a svátcích, v červnu a během letních prázdnin denně mimo pondělí. Základní vstupné pro dospělého je 50 Kč.
Kontakty
Státní Hrad Krakovec
Krakovec č. p. 4
270 35 Petrovice
Tel.: 313 549 302
Email: [email protected]
www.hrad-krakovec.cz
Svatby
Na hradě Krakovec je možné uspořádat romantickou svatbu s nezapomenutelnou atmosférou. Církevní i civilní sňatky se uzavírají na hradním nádvoří. V případě nepříznivého počasí je k dispozici sklepení, které připomíná kapli. Pronájem hradních prostor lze domluvit na telefonním čísle 313 549 302 a na mailu [email protected]. Úřední formality se vyřizují na matrice Obecního úřadu Slabce, tel. 313 550 144.
Tipy na výlety
Točník a Žebrák
Křivoklát
Hamousův statek Zbečno
Skryjská jezírka
Klášter Plasy
Mariánská Týnice