reklama

Hrad Houska

Tajuplný hrad Houska leží v Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko. Nachází se v těsné blízkosti obce Blatce, nedaleko měst Česká Lípa a Doksy. Nedaleko hradu se rozléhá Máchovo jezero.
Na nevšední hrad spojený s mystickými příběhy a tajemstvím vás přivede úzká lesní ulička lemovaná skalami a prosázená roubenými domky. Hrad zaujme pověstmi o bráně do pekla nebo stroji času, který při své návštěvě komplexu popisoval i Karel Hynek Mácha. Areál dodnes dýchá zvláštním kouzlem.
Ve tváři hradu najdeme prvky všech významných architektonických slohů včetně pozdně románského. Houska tak může být označovaný jako gotický hrad stejně jako renesanční zámek. Renesance se odráží ve sgrafitovém průčelí a klenutí několika místností. Gotiku reprezentuje původní kaple s unikátními freskami ze 13. a 14. století. Na hradě je však k vidění také keltský ornament, jehož původ je jen jednou z mnoha nerozluštěných záhad Housky.

Hrad Houska a jeho tajemství

Tajemstvím je zahalen již samotný vznik hradu. Stojí totiž na místě bez strategického významu, není poblíž obchodní stezky, ani hranice země, v jeho okolí chybí zdroj vody. Postrádá tedy obchodní nebo ochrannou funkci. Ani jeho obranný systém neodpovídá středověkému stavitelství.
Dle pověstí hrad stojí na skále s průrvou vedoucí až do pekla. Nad bránou do pekel údajně byla postavena hradní kaple. Ochráncem brány má být přízrak v černé mnišské kápi, postava bez tváře bloudící hradem. Hradem dle pověstí prochází také vůdce zběhlých Švédů z dob třicetileté války. Ten se svými lidmi terorizoval místní obyvatele, dokud nebyl zastřelen posvěcenou kulkou.
Pod hradem má být celý systém chodeb a tajemných prostor, kde se skrývají pekelné bytosti nebo jejich pozůstatky.
Za celá staletí se záhady Housky nepodařilo vysvětlit, naopak, jeho tajemství se s časem jenom prohlubuje. Poslední záhada vyvstala před několika lety s objevením tajné místnosti, o které není nikde v archiváliích jediná zmínka.

Historie hradu Houska

Hrad vznikl na místě dřevěného hradiště, které měl údajně vévoda Pšovanů Slavibor věnovat svému synovi Houskovi (Housekovi, Haussekovi).
Samotný hrad údajně založil Přemysl Otakar II. na konci 13. století. Ve stejném období byl založen i nedaleký hrad Bezděz. Oba hrady vystavěla cestercko-burgunská huť a dokonce mají být propojeny tajnou chodbou.
Hrad byl v rukou mnoha vlastníků, byli to mj. páni z Dubé, Smiřičtí ze Smiřic, Valdštejnové, Veronika ze Sulzu, Kounicové, princezna Hohenlohe nebo hraběnka Eleonora Andrássy.
Od hraběnky Andrássy hrad odkoupil v roce 1924 Josef Šimonek, senátor a prezident Škodových závodů. Hrad užíval jako letní sídlo až do roku 1939, kdy ho zabrala německá armáda. Po válce sloužil jako archiv Státní knihovny Klementina.
Po revoluci byl v restituci navrácen Šimonkovým potomkům. Ti hrad zpřístupnili veřejnosti v roce 1999, vůbec poprvé v jeho historii.

Hrad Houska - akce 2014

Celá stavba hradu je prostoupena skálou, je k vidění ve zdech loveckého sálu, ale i venku na nádvoří. Také díky skále má nádvoří vynikající akustiku a je tak ideálním místem pro hudební vystoupení a nejrůznější koncerty. Začátkem srpna 2014 se zde uskuteční například koncert Noc pod hvězdami. Ještě předtím (2. června 2014) tady vystoupí dětské hudební soubory v rámci akce Houscus Musicus Cameralis. 13. září 2014 hrad rozezní Orchestr Dvořákova kraje.
Hrad však žije i dalšími kulturními a historickými akcemi. Začátkem července se pro návštěvníky chystá Gotický jarmark s vystoupením šermířů, řemeslníků i tanečníků. Ještě tentýž měsíc proběhne i Jarmark s hudbou dávnověku nebo akce Bohnice na Housce, která představí lidová řemesla.
Jarmarky s tematickým doprovodným programem lákají k návštěvě hradu po celou sezónu, v srpnu budou mít například renesanční či přímo pekelné zaměření. Na září se připravuje Myslivecký jarmark.
Již v květnu 2014 se na Housce koná tradiční Konference SFINGA, kde se setkávají záhadologové z celé republiky i ze zahraničí. Kdo ví, třeba se letos na konferenci podaří vyluštit alespoň některé z hádanek tajemné Housky.

Kontakty, otevírací doba, vstupné

Správa hradu Houska
Houska 1, 472 01 Blatce
GPS: 50°29'24.0"N, 14°38'0.96"E
Tel.: +420 487 876 195, 728 351 101
E-mail: [email protected], [email protected]
Web: http://www.hradhouska.cz/

Kastelán hradu: Ing. Miroslav Konopásek

Otevírací doba

Duben
10:00 - 17:00 hod.
sobota, neděle

Květen, červen, září
10:00 - 17:00 hod.
denně mimo pondělí

Červenec, srpen
10:00 - 18:00 hod.
denně mimo pondělí

Říjen
10:00 - 16:00 hod.
sobota, neděle

Prohlídka začíná v každou celou hodinu, poslední prohlídka začíná hodinu před koncem otevírací doby.

Vstupné

Základní vstupné do hradu je 80 Kč. Zlevněné vstupné pro děti do 15 let, studenty a seniory vychází na 60 Kč. Rodinné vstupné pro 2 dospělé a 2 děti stojí 250 Kč.
Aktualizováno k: 12. 4. 2014, zdroj: www.hradhouska.cz

Ubytování u hradu Houska

Kokořínsko nabízí mnoho možností, kde se ubytovat. Zde jsou některé z nich:
- Penzion U kopyta, Pavlíčky 15, Doksy
- Hotel Port, Valdštejnská 530, Doksy
- Hotel Bellevue, Máchova 129, Doksy
- Hotel Grand, Máchova 434, Doksy
- Penzion Roubenka 1791, Truskavna 3, Kokořín
- Hotel Kokořín, Kokořínský Důl 48, Kokořín
- Hotel Zámek Berštejn, Nový Berštejn 10, Dubá
- Apartmá Pštrosí farma Zbyny, Zbyny 35, Zbyny

Hrad Houska - tipy na výlety v okolí

- Hrad Bezděz
- Hrad Kokořín
- Hrad Jestřebí
- Zámek Lobeč
- Zámek Doksy
- Zámek Vidim
- Zřícenina hradu Starý Berštejn, Helfenburk, Michalovice
- Větrný mlýn u Vrátna
- Máchovo jezero
- Přírodní koupaliště Harasov v Kokořínském dole
- Jestřebické pokličky
- Mšenské pokličky
- Sušárna chmele v Dubé

reklama
Doporučené recepty
    reklama