reklama

Hrad Cheb

Chebský hrad se nachází v historickém jádru města na návrší na břehu řeky Ohře. Jedná se o jednu z nejkrásnějších a nejvzácnějších středoevropských románských památek – románskou falc se zachovanou věží a unikátní románskogotickou patrovou kaplí a zbytky paláce. Hrad byl postaven pro císaře Friedricha Barbarossu kolem roku 1180. Současným správcem je od roku 2012 město Cheb.

Historie

Již na přelomu 9. a 10. století bylo na důležité křižovatce obchodních cest v dnešním městě Cheb slovanské hradiště. První písemná zpráva o Chebu se objevila v listině německého krále a pozdějšího císaře Jindřicha IV. z r. 1061. Kolonizačním a germanizačním centrem se stal za vlády německého císaře Fridricha I. Barbarossy právě Cheb a z toho důvodu došlo k rozšíření chebského hradu podle vzoru hradů v Alsasku a Porýní. Ve druhé polovině 12. století se o chebském hradu mluví jako o císařském sídle. Císař Fridrich Barbarossa chebský hrad několikrát navštívil, pořádal zde dokonce říšské sněmy. Po jeho smrti sem často jezdil i jeho nástupce Jindřich VI. V roce 1213 se zde konal slavný říšský sněm o vztazích mezi císařským rodem Štaufů a papežem.

Ve 13. a 14. století se v Chebu střídali purkrabí dosazovaní střídavě českými a německými panovníky. V r. 1265 dobyla Chebsko ve válce s bavorským vévodou Jindřichem o štaufské dědictví vojska českého krále Přemysla Otakara II. a tehdy došlo poprvé k připojení Chebu a Chebska k českému státu. V roce 1276 se kvůli vídeňské kapitulaci ujal vlády nad Chebem císař Rudolf I. Habsburský. V roce 1285 provdal svou dceru Gutu za českého krále Václava II., jako věno dostala právě Chebsko. Chebský hrad byl v té době už hodně zchátralý, takže na přelomu 13. a 14. století došlo k jeho přestavbě.

Na počátku 14. století se pokusil Albrecht I. Rakouský opět Chebsko získat válkou proti Václavu II. Tehdy neuspěl, ale po smrti Václava III. v roce 1306 se ho zmocnil. O pár let později Chebsko zastavil Ludvík Bavor natrvalo českému králi Janu Lucemburskému. Ten a později jeho syn Karel IV. zaručili Chebu rovnoprávné postavení s českými královskými městy. Na konci 14. století rostl význam města a hrad upadal, dokonce byl zbourán most, který spojoval hrad s druhým břehem řeky. V polovině 15. století byl chebský hrad znovu přestavován. Významným historickým okamžikem bylo až zavraždění Albrechta z Valdštejna a jeho družiny v roce 1634. V druhé polovině 17. století vzniklo nové, barokní opevnění města i hradu, z města se stala pevnost. Za třicetileté války byl hrad obléhán a poškozen švédskými vojsky.

Teprve v r. 1843 byl chebský hrad přidělen Okresní komorní správě a pak sloužil civilním a vojenským orgánům a ve druhé polovině 19. století byl zcela opuštěn. Roku 1808 byla pevnost úředně zrušena a byla přikázána její likvidace. Roku 1895 byl hrad předán do majetku města s podmínkou, že bude udržován jako památka. Do roku 2012 byl hrad Cheb spravován Muzeem Cheb, poté přešel pod správu města.

Akce 2014

30. 8. 2014 Prokletí rodu Baskervillů
30. 8. 2014 Hradozámecká noc
05. 9. 2014 Netopýří noc
06. 9. 2014 Babí léto - Tradiční festival folkové a country hudby
13. 9. 2014 - 14. 09. 2014 Dny evropského kulturního dědictví 2014
05. 12. 2014 Mikulášská hradní nadílka

Otevírací doba a vstupné

Hrad Cheb je pro veřejnost otevřený celoročně, v zimních měsících (leden až březen, listopad, prosinec) o víkendech, v ostatních měsících od úterý do neděle. Základní cena vstupného je 60 Kč.

Svatby

Svatební obřad na hradě Cheb je nezapomenutelným zážitkem pro novomanžele i jejich hosty. Na místě s jedinečnou historickou atmosférou je možné uspořádat svatbu buď v kapli sv. Erharda a Uršuly, nebo na hradním nádvoří. Pro ozvláštnění svatební atmosféry je možné objednat doprovodný program skupiny scénického šermu Rectus před, během i po svatebním obřadu.

Kontakty

Hrad Cheb
Dobrovského 21
350 02 Cheb
+420 602 169 298
[email protected]
www.hrad-cheb.cz

Hradní stezka

Hrad Cheb je součástí projektu Burgenstrasse – Hradní stezka. Jedná se o prázdninovou a výletní trasu, která spojuje přes devadesát hradů a zámků u nás a v Německu. Trasa dlouhá 1200 km vede z Prahy až do Mannheimu přes Bayyreuth, Bamberg, Norimberk či Heidelberg.
www.hradnistezka.eu

Tipy na výlety v okolí

Cheb
Mariánské Lázně
Karlovy Vary
Františkovy lázně
Loket
Český les
Slavkovský les
Národní přírodní rezervace Soos
Hrad Vildštejn

Související články

reklama
reklama
reklama