reklama

Blíženci naslouchejte, Váhy se projedou na horské dráze: Co radí karty na červen?

Čas, který se poslední týdny skoro vlekl, opět zrychluje. Život se dostává do obvyklých kolejí a postupně všechno začíná fungovat tak, jak jsme byli před koronavirovou krizí zvyklí. Nadcházející měsíc by tedy už mohl být ve znamení "normálnosti". Jak se na něj co nejlépe připravit, poradí náš pravidelný měsíční výklad.

Prohlédnout grafiku
Foto: iStock

Červen je prvním měsícem pomalu se blížícího léta, dlouhých dnů a teplých nocí. Příroda rozkvetla, tráva se zazelenala, první ovoce uzrálo. Na dosah je sezona červených plodů, jahod, třešní nebo malin. Svět se zdá veselejší a život krásnější.

Z červnových pranostik

Z červnových pranostik

  • Je-li červen deštivý, krásný červenec nás navštíví.
  • Hřmí-li v červnu, bude mít žito hrubé zrno.
  • Suchý červen plní sudy dobrým vínem.
  • Kazí-li červen sena, prospívá ovsu.
  • Když červen sluncem pohostí, úroda bude v hojnosti.
  • Jak červen teplem září, takový bude i měsíc září.
  • Od svatého Jana Křtitele běží slunce k zimě a léto k horku.

Červen je šestým měsícem gregoriánského kalendáře a má 30 dnů. Jeho název je nejčastěji odvozován od červenání ovoce a zrání jahod, někdy se ale také můžete setkat s názorem, že slovo souvisí s červy; ti v tomto období dělají největší škody na budoucí úrodě. Další z teorií přiřazuje původ červci, drobnému hmyzu, který se v červnu sbíral a sloužil k výrobě červeného barviva.

Astronomické léto začíná v letošním roce už 20. června krátce před půlnocí. Noc je nejkratší a den nejdelší, nastává letní slunovrat. Úplněk ve Střelci čekejme 5. června, novoluní v Raku 21. června. Za zmínku stojí noc z 23. na 24. června, kterou nejčastěji známe pod názvem svatojánská. Ta je spojována s milostnými rituály, červenou magií a zázraky. Země vydává své poklady, trhají se léčivé byliny, jejichž síla je silou svatojánské noci ještě umocněna.

Podle tradiční čínské medicíny je v červnu nejvíce oslabeno tenké střevo a jeho párový orgán srdce. Abyste tenkému střevu ulehčili, je třeba konzumovat lehce vstřebatelnou stravu s dostatkem vlákniny a vody. Přidat můžete kvalitní oleje, vhodný je například lněný. Masu se tento měsíc spíše vyhýbejte a obecně se snažte konzumovat lokální potraviny, které zrovna rostou. Tělo je na ně přirozeně nastaveno a nejsnadněji je zpracuje.

Co čeká jednotlivá znamení zvěrokruhu během nadcházejících dnů? Přečtěte si v novém červnovém výkladu.

reklama
reklama
reklama