reklama

Harry a Meghan se už do královské rodiny nevrátí, potvrdil Buckinghamský palác

Princ Harry a jeho žena vévodkyně Meghan se neplánují vrátit do aktivních rolí členů britské monarchie. V pátek to potvrdil mluvčí Buckinghamského paláce. Vévoda a vévodkyně ze Sussexu se před rokem rozhodli vzdát svých oficiálních rolí a královna jim dala zkušební rok na rozmyšlenou. Nyní se tak potvrdilo, že jejich rozhodnutí je konečné.

Harry a Meghan
Harry a Meghan | Foto: Reuters

Královna Alžběta II. v pátek potvrdila, že její vnuk princ Harry a jeho manželka vévodkyně Meghan se nehodlají vrátit ke svým povinnostem předních členů britské královské rodiny. Informoval o tom Buckinghamský palác.

Potvrzení přichází rok poté, co vévoda a vévodkyně ze Sussexu oznámili, že se stahují z oficiálních rolí. Harry a Meghan tak vrátí všechny své čestné vojenské tituly a vzdají se královských patronátů. Ty budou přiděleny jiným členům rodiny.

Harry a Meghan však i nadále zůstanou podporovateli organizací, se kterými bylo jejich jméno spojeno. Potvrzení o zachování jejich současného statutu mimo britskou monarchii přišlo po několika jednáních vévody ze Sussexu se členy královské rodiny.

Buckinghamský palác k tomu vydal toto prohlášení: "Královna oficiálně potvrzuje, že odstoupení z pozice pracujících členů královské rodiny se neslučuje s povinnostmi a závazky, které přináší život ve veřejné službě."

Návrat do rodiny nebyl pravděpodobný

Mluvčí královny dodali, že ačkoliv je rozhodnutí vévodského páru ze Sussexu mrzí, i nadále zůstávají "milovanými členy rodiny". 

Mluvčí páru k tomu dodala, že i nadále budou sloužit Velké Británii a organizacím, které zastupovali, bez ohledu na to, že již nebudou plnit oficiální role členů britské monarchie. 

Pár žije od loňska se svým prvorozeným synem Archiem v Kalifornii. Koncem minulého týdne oznámili, že čekají druhého potomka.

Podle agentury DPA nelze dnes zveřejněné rozhodnutí označit za překvapení. Zasvěcenci do dění v britské královské rodině uváděli, že návrat páru k plnění povinností je takřka nemožný. Poukazovali v této souvislosti zejména na lukrativní dohody, které Harry a Meghan nedávno uzavřeli s americkou internetovou televizí Netflix.

Lockdown je jediná šance. To, k čemu směřujeme, je smutné a tragické, říká Levínský | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama