reklama

Oblíbený svátek Halloween, který se slaví v dušičkové období a připadá na předvečer Svátku všech zesnulých - 31. října, má dlouhou tradici zejména v anglosaských zemích, ale díky globalizaci postupně pronikají strašidelně vydlabané dýně do stále vzdálenějších koutů naší planety.

Halloween svým průběhem vzdáleně připomíná naše oslavy Velikonoc. O Halloweenu se domy a s nimi celé ulice zahalí do výzdoby - na rozdíl od vajíček a veselých zajíců, o Halloweenu musí být výzdoba strašidelná, nejlépe podle pravidla čím děsivější, tím lepší.

Na zahrady a před vchodové dveře se pokládají vydlabané dýně s hořící svíčkou uvnitř (hořící světlo má podle tradice svítit na cestu mrtvým duším).

Když se setmí, děti v kostýmech a maskách inspirovaných strašidelnými postavami (oblíbené jsou čarodějnice, kostlivci, duchové, apod.) chodí za pořekadla (šprým nebo odměnu) koledovat o sladkosti.

Slovo halloween se poprvé objevilo v 16. století, jako skotský výraz pro předvečer všech svatých (All-Hallows-Even). Ale svátek samotný je mnohem starší a jeho kořeny bychom našli v keltských oslavách konce léta Samhain.

Halloween film

V roce 1978 natočil americký režisér John Carpenter nízkorozpočtový horor Halloween s Jamie Lee Curtis v hlavní roli. Film trhal žebříčky návštěvnosti a zařadil se mezi nejúspěšnější horory všech dob.

Vraždící monstrum v tajemné masce Michael Myers se od té doby na plátna kin vrátil už mnohokrát a stále neřekl své poslední slovo.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Související články

reklama
reklama
reklama