reklama

"Ženy si, stejně jako trans lidi, prošly peklem." Komička se zastala Rowlingové

Komičce Eddie Izzardové nezáleží na tom, jestli je oslovována "ona", nebo "on", a veřejně vyjádřila, že by se kauza kolem Rowlingové měla umírnit.

Foto: Reuters/ČTK

Komička Eddie Izzardová, která sama sebe popisuje jako člověka s genderovou fluiditou, řekla, že nevěří, že je autorka knih o čaroději Harrym Potterovi transfobní. Reagovala tím na kauzu, která vznikla loni v červnu poté, co J. K. Rowlingová napsala, že "menstruují jen ženy". 

Autorka populární kouzelnické série se minulý rok vyjádřila k titulku novinového sloupku, který se měl věnovat zajištění rovnoprávnosti pro "lidi, kteří menstruují". "Lidé, kteří menstruují? Jsem si jistá, že pro tyhle lidi máme konkrétní pojmenování. Zkuste mi pomoct," okomentovala to J. K. Rowlingová ironicky. 

Tento komentář podle britského listu The Independent spustil na sociální síti mnoho reakcí, které spisovatelku osočovaly z transfobie a upozorňovaly, že ženy nejsou jedinými osobami, které menstruují. Spisovatelka okamžitě odmítla, že je transfobní, a od té doby se několikrát vyjádřila k tématu práv transgender osob, a dokonce na toto téma napsala esej. 

Podle osmapadesátileté komičky Eddie Izzardové, která sama o sobě mluví jako o "lesbě uvězněné v mužském těle, která se cítí jako kompletní muž s půlkou ženy k tomu", by se mělo na tento spor začít dívat umírněně.

"Nemyslím si, že je J. K. Rowlingová transfobní. Myslím si, že bychom si měli přečíst, o čem píše na svém blogu. Ženy si během historie prošly peklem a trans lidé byli také neviditelní. Nenávidím tu představu, že mezi sebou bojujeme. A tento boj se nevyřeší jen mávnutím proutku. Neznám všechny odpovědi, a pokud se mnou někdo nesouhlasí, je to v pořádku. Proč si ale musíme procházet tímto peklem?" napsala komička, které je jedno, zda je oslovována jako "on", nebo "ona". 

Rowlingová minulý rok svůj původní tweet následně rozvedla a odmítla názor, že biologické rozdíly mezi pohlavími neexistují. "Pokud je pohlaví jenom smyšlený konstrukt, pak nemůžeme mluvit ani o vzájemné přitažlivosti mezi lidmi stejného pohlaví. Pokud nic jako pohlaví neexistuje, pak nemůžeme mluvit ani o tom, že ženy po celém světě prožívají jiné zkušenosti než muži. Osobně se znám s několika trans lidmi a mám je moc ráda, ale když úplně zrušíme koncept pohlaví, sebereme mnoha lidem možnost smysluplně hovořit o vlastním životě," uvedla Rowlingová.

Tato kauza měla dopady různých rozměrů, například v listopadu minulého roku se tvůrci muzikálu Six z londýnského divadla West End odmítli účastnit rozhlasového pořadu stanice BBC, kde Rowlingová byla také hostem. Toby Marlow a Lucy Mossová řekli, že spisovatelka musí nejdříve napravit vztahy s trans komunitou. V říjnu se zase na stanici Waverly v Edinburghu objevil plakát se zněním "I love J. K. Rowling" (Miluji J. K. Rowlingovou), který si zaplatila feministka a aktivistka Kellie-Jay Keen-Minshullová, protože nevěří, že jsou trans ženy ženami, a vede kampaň proti reformě zákona o právech trans osob. Plakát byl následně odstraněn. 

reklama
Doporučené recepty
    reklama