reklama

Menstruují jen ženy, napsala Rowlingová na Twitter. Podle kritiků byla diskriminační

Autorka Harryho Pottera Joanne Kathleen Rowlingová vyvolala vlnu kontroverze poté, co na svém twitterovém účtu zveřejnila několik příspěvků o menstruaci. Kritici, pocházející zejména z řad sexuálních menšin, jsou přesvědčení, že názory britské spisovatelky podporují transfobii, tedy strach z lidí, kteří prošli proměnou pohlaví. Rowlingová to však odmítá.

"Osobně se znám s několika trans lidmi a mám je moc ráda, ale když úplně zrušíme koncept pohlaví, sebereme mnoha lidem možnost smysluplně hovořit o vlastním životě," uvedla spisovatelka.
"Osobně se znám s několika trans lidmi a mám je moc ráda, ale když úplně zrušíme koncept pohlaví, sebereme mnoha lidem možnost smysluplně hovořit o vlastním životě," uvedla spisovatelka. | Foto: Reuters

Autorka populární kouzelnické série se o prvním červnovém víkendu na Twitteru vyjádřila k titulku novinového sloupku, který se měl věnovat zajištění rovnoprávnosti pro "lidi, co menstruují". "Lidé, kteří menstruují? Jsem si jistá, že pro tyhle lidi máme konkrétní pojmenování. Zkuste mi pomoct," okomentovala J. K. Rowlingová s ironií genderově neutrální spojení.

Jak informoval britský list The Independent, na sociální síti se ihned objevilo mnoho reakcí, které spisovatelku osočovaly z transfobie a upozorňovaly, že ženy nejsou jedinými osobami, které menstruují.

"Trans muži, kteří ještě neprošli pohlavní přeměnou, také menstruují," napsal jeden z diskutujících. "Nebinární lidé, kteří se necítí ani jako muži, ani jako ženy, mohou taky menstruovat. Já jsem naopak 37letá žena s dělohou a menstruaci jsem neměla už deset let. Ženy přece nedefinuje jejich perioda," vyjádřila se k tématu jiná uživatelka.

Rowlingová svůj původní tweet následně rozvedla a odmítla názor, že biologické rozdíly mezi pohlavími neexistují.

"Říkám jen pravdu"

"Pokud je pohlaví jenom smyšlený konstrukt, pak nemůžeme mluvit ani o vzájemné přitažlivosti mezi lidmi stejného pohlaví. Pokud nic jako pohlaví neexistuje, pak nemůžeme mluvit ani o tom, že ženy po celém světě prožívají jiné zkušenosti než muži. Osobně se znám s několika trans lidmi a mám je moc ráda, ale když úplně zrušíme koncept pohlaví, sebereme mnoha lidem možnost smysluplně hovořit o vlastním životě," uvedla Rowlingová.

Zároveň důrazně popřela, že by svým postojem vyjadřovala nenávist vůči lidem, kteří procházejí či prošli změnou pohlaví, a upozornila, že jen "říká pravdu".

"Je úplný nesmysl, že by žena jako já, žena, která s trans lidmi už několik dekád soucítí, těmito lidmi opovrhovala jenom proto, že si myslí, že pohlaví není jen nějaký výmysl. S trans lidmi mě spojuje sounáležitost právě proto, že jsou ohledně některých problémů, například násilí ze strany mužů, stejně zranitelní jako ženy," hájila se spisovatelka.

"Nejsem radikální feministka odmítající trans osoby"

Doplnila, že práva trans lidí podporuje a rozhodně se nepovažuje za "radikální feministku odmítající trans osoby". "Uznávám právo každého trans člověka na to, aby se v naší společnosti mohl cítit přirozeně a příjemně. Klidně bych s těmito lidmi šla protestovat, kdyby byli diskriminovaní jenom proto, že jsou trans. Současně ale musím připomenout, že celý můj život je utvářený tím, že jsem žena, a věřím, že není nijak nenávistné to připomínat," uzavřela Rowlingová.

K jejímu příspěvku se později vyjádřila i americká nezisková organizace GLAAD, bojující za práva LGBT komunity. Ta podle deníku The Independent prohlásila, že spisovatelčiny příspěvky korespondují s ideologiemi, které "záměrně zkreslují fakta týkající se genderové identity a lidí, kteří podstupují změnu pohlaví".

"V roce 2020 pro takové postoje neexistuje žádná myslitelná omluva," napsala organizace v oficiálním vyjádření.

Bojíme se dělat v angličtině chyby. Z ministrů mi bylo smutno, říká učitel Broňa | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama