reklama
  • Wiki
  • Febiofest 2014

Mezinárodní filmový festival Praha - Febiofest pořádal již svůj 21. ročník. Ve dnech 20. - 28. března proběhl ve dvanácti sálech multiplexu Cinestar bohatý program skládající se ze 141 pozoruhodných snímků poslední doby, vystoupení 48 slavných hostů a dalších doprovodných akcí. Při slavnostním zahájení byla udělena cena Kristiána za přínos světové kinematografii Andrzeji Wajdovi, Dieteru Kosslickovi a Isaachu de Bankolé.

Hlavní soutěž Febiofestu

Součástí Febiofestu je také hlavní soutěž, kdy porota složená ze 33 členů, vybírá z nominovaných filmů vítěze Grand Prix. Členové poroty jsou vybírání ze zájemců na základě jejich přihlášek tak, aby byly zastoupeny všechny věkové kategorie. Čestným předsedou se v roce 2014 stal Theodor Pištěk, držitel několika významných mezinárodních cen včetně Oscarů.

Evropské naděje

Soutěž o Grand Prix Febiofestu s názvem Nová Evropa se konala již posedmé a bylo do ní vybráno 12 filmů začínajících tvůrců z evropských zemí. Tématy soutěžních snímků jsou generační výpovědi , zamyšlení nad důsledky společenských předsudků, pohled na svět očima dítěte či postiženého člověka, filmy dojemné i kořeněné humorem.

Bohatý program pro milovníky filmu

Pořadatelé Febiofestu pozvali celou řadu zajímavých hostů, mezi něž zařadili francouzského tvůrce Sylvaina Chometa, jenž má oscarové nominace za Trio z Belleville a Iluzionistu; herce Isaacha de Bankolé, kterého Jim Jarmusch obsadil do děl Noc na Zemi, Ghost Dog i Hranice ovládání a další. Program nabídl i čtyři snímky, které dohromady nasbíraly třináct nominací na Oscary. Ralph Fiennes zastupuje Vášeň mezi řádky, Alexander Payne černobílou komedii Nebraska, Justin Chadwick Mandelu a Spike Jonze romanci Ona.

Novinky na Febiofestu 2014

Letos přibyla ještě nová soutěž ,,I ty jsi filmařem", do níž se mohl hlásit každý, kdo natočil krátký film na mobilní telefon nebo tablet. Objevilo se 50 soutěžních snímků (porotci byli velmi překvapeni jejich kvalitou), z nichž 6 postoupilo do finále. Finalisté měli možnost absolvovat workshop s mezinárodní porotou. Jejich filmy se promítaly během festivalu. Do projekce byly zařazeny i filmy dalších šesti soutěžících, kteří si zasloužili, aby jejich filmy byly promítány na velkém plátně Cinestaru.

Institut charitativního partnerství

Novinkou letošního festivalu byla podpora Klubu nemocných cystickou fibrózou. Podpora se týká jednak finanční pomoci - výtěžek ze série projekcí bude věnován na léčbu tzv. slaných dětí, a druhou formou podpory je speciální projekce a informování veřejnosti o tomto vzácném onemocnění.

Související články

reklama
reklama
reklama