reklama
 

Největší svátek milovníků filmu má za sebou již 86. ročník. Také letos udělovala americká filmová akademie ceny nejlepším filmům a jejich tvůrcům, jejichž symbolem je známá soška Oscara. Slavnostní večer proběhl v neděli 2. března 2014 a jeho moderátorkou se stala komička Ellen DeGeneres, které se během večera podařilo pořídit nejsdílenější selfie fotku s největšími hvězdami z první řady.
Promenáda po červeném koberci
Po proslulém červeném koberci (stejně jako při vyhlášení Oscarů v roce 2013) se v róbách s vlečkami opět prošly známé hvězdy a hvězdičky. Největší pozornost vzbudil slavnostní oděv zpěváka Pharella Williamse, který se skládal ze saka a kraťasů. Rozhovory s osobnostmi nevybočily ze zažitých zvyklostí. O malé pozdvižení se postarala stejně jako loni Jennifer Lawrence tím, že upadla, letos dokonce dvakrát. Ukázala se i Lady Gaga v celkem usedlém modelu, pozornost tentokrát upoutala svým pozdním příchodem.

Filmařsky úrodný rok 2013

Ve čtvrtek 16. ledna 2014 ředitelka Akademie filmových umění a věd Cheryl Boone spolu s hercem Chrisem Hemsworthem vyhlásila nominace na Oscara v roce 2014. Rok 2013 byl velmi úrodný na skvělé snímky a díky tomu bylo v nejdůležitějších kategoriích nominováno celkem 9 filmů. Favority se staly snímky Gravitace, 12 let v řetězech, Špinavý trik, mluvilo se také o Klubu poslední naděje. V kategorii režisérů se objevilo pět jmen: Steve McQueen (12 let v řetězech), Alfonso Cuarón (Gravitace), Alexander Payne (Nebraska), David O. Russell (Špinavý trik) a Martin Scorsese (Vlk z Wall Street).

Překvapení při vyhlášení vítězů

Nejvíce sošek (celkem sedm) získal sci-fi film Gravitace. Cenu za nejlepší hraný film vyhrálo podle očekávání otrokářské drama 12 let v řetězech, které získalo ještě další dvě ceny v kategorii Nejlepší herečka a Nejlepší adaptovaný scénář. Prosadil se také akademiky přehlížený velkolepý snímek Velký Gatsby, jemuž se podařilo proměnit obě nominace za kostýmy a výpravu. Překvapení přišla v kategorii nejlepšího herce (favoritem byl Leonardo diCaprio za hlavní roli ve filmu Vlk z Wall Street, vyhrál Matthew McConaughey za roli kovboje umírajícího na AIDS ve filmu Klub poslední naděje) a nejlepší původní scénář (cenu získalo drama Ona).

Ocenění za významný přínos světové kinematografii

Zvláštní kategorie při udělování Oscarů má za úkol vyzdvihnout osobnosti za jejich dlouhodobou práci v oblasti kinematografie. Čestné Oscary získali letos herci Angela Lansbury a Steve Martin a kostýmní výtvarník Piero Tosi. Humanitární cenu Jeana Hersholta obdržela Angelina Jolie.

Související články

reklama
reklama
reklama