reklama

Dobromysl obecná

Origanum vulgare
Lidové názvy: mysl domácí, dobráček, pamajorán, divoká majoránka, červená lebeda, voněkras, oregano
Čeleď: hluchavkovité

Popis byliny

Dobromysl obecná je vytrvalou keříčkovou bylinou s výškou kolem 40 – 80 cm. Celá bylina je vlnatě chlupatá. Příjemnou vůní i vzhledem připomíná majoránku.
Plazivý horizontální oddenek dřevnatí. Vystupují z něho oddenkové výběžky i čtyřhranné, nahoře větvené lodyhy s červeným nádechem.
Rostlina je posázena vstřícnými listy s krátkým řapíkem. Mají vejčitý tvar, jsou žláznatě tečkované, převážně celokrajné. Zatímco dolní listy jsou větší, směrem vzhůru se postupně zmenšují.
Dobromysl kvete v červenci a srpnu trubkovitě zvonkovitými květy růžové až fialové barvy. Drobné květy s krátce dvoupyskou korunou se shlukují do hlávek, které vyrůstají na vrcholu hlavní lodyhy v podobě laty. Plodem jsou tvrdky hnědé barvy.

Výskyt a pěstování

Dobromysl obecná pochází ze Středozemí a Malé Asie. Je rozšířená téměř po celé Evropě i subtropickém pásmu Asie. Druhotně se dostala až do Severní Ameriky. Zplanělá je také na území Česka, hojně však osídluje jenom teplejší oblasti.
Dobromysl obecná roste na světlých stanovištích. Vyhovují jí spíše propustné, mírně alkalické půdy. Najdeme ji na výslunných stráních, sušších trávních, ve světlých lesích, na mýtinách, loukách nebo v řídkých křovinách.
Dobromysl je nenáročná na pěstování. Bohatě se rozrůstá, ozdobí zahradu, skalku i květináč. Množí se zejména dělením trsů nebo řízkováním. Na zimu se přikrývá.

Léčitelství

Dobromysl obecná je zdrojem vonné silice (thymol, karvakrol). Obsahuje až 10 % tříslovin, také hořčiny, tanin aj.
V léčitelství se využívá kvetoucí nať, vždy bez plodů. Sbírá se za slunného počasí, ideálně před polednem. Seřezává se asi 5 cm nad zemí. Suší se ve stínu nebo uměle při teplotě do 40 °C.
Pod názvem oregano je bylina známá také jako koření francouzské a italské kuchyně. Mj. je součástí proslulého provensálského koření, je nenahraditelná při přípravě pizzy a špaget. Oregano však najdeme například i v receptech na mexické chilli con carne.
Dobromysl lze konzervovat v oleji nebo octu, dá se také zamražovat.

Léčivé účinky dobromysli

- má antiseptické a protizánětlivé vlastnosti
- podporuje vykašlávání a odhlenění
- uvolňuje křeče hladkého svalstva
- zlepšuje střevní peristaltiku
- podporuje tvorbu žluči, je močopudná
- zvyšuje chuť k jídlu
- zklidňuje při žaludečních neurózách
- působí jako mírné antidepresivum
- je prospěšná při nespavosti a migrénách
- mírní menstruační křeče
- tlumí revmatické bolesti, i zevně
- hojí rány a otoky

Podávání a užití

Vnitřní užití

Dobromysl obecná se v léčitelství podává jako čajový odvar – 2 čajové lžičky sušené drogy povaříme asi 3 min. v 250 ml vody, necháme luhovat 15 min. a scedíme. Popíjí se několikrát denně. Silnou vůni provází hořká, ostřejší chuť.
Dobromysl nemá výrazné vedlejší ani nežádoucí účinky. Zatímco v kuchyni lze oregano užívat takřka neomezeně, v léčitelství nemusí být dlouhodobé užívání samostatné byliny žádoucí.
Dobromysl bývá součástí zažívacích, posilujících a prsních čajů, také bylinných směsí při nachlazení. Často se kombinuje třezalkou, meduňkou, mátou, řebříčkem, heřmánkem nebo puškvorcem.

Vnější použití

Dle legend měla dobromysl chránit před hadím uštknutím i zlými bytostmi. I název byliny odkazuje na to, že pomáhá dobré mysli a zlepšuje náladu, mj. prostřednictvím inhalací. Její vůně se inhaluje také při rýmě, kašli a nachlazení. Při bolestech v krku nebo zánětech dásní poslouží dobromysl jako kloktadlo. Odvar lze využít i pro přípravu bylinné koupele (recept níže).
Dobromysl se uplatní také jako obklad na špatně se hojící rány, otoky nebo bolestivé klouby a svaly. Ve starých herbářích představuje obklad z dobromysli (přiložený na břicho) recept na podporu močení a obnovu činnosti močového systému.

Posilující koupel s dobromyslí – recept

300 g sušené drogy zalijeme 2 l vody a necháme luhovat v uzavřené nádobě asi 30 min. Následně scedíme a přidáme do horké vodní lázně.
Dobromysl zklidní podrážděné nervy, ale také celkově posílí organismus.

Upozornění

Text nenahrazuje lékařské vyšetření. Má pouze informativní charakter. Konkrétní léčba je vždy v rukou odborníka, také využívání léčivých bylin by mělo být individuálně konzultováno s lékařem.

Související články

reklama
reklama
reklama
reklama