Petasites officinalis, Petasites hybridus
Lidové názvy: koňské kopyto, lopuch, lopušice
Čeleď: hvězdnicovité
Popis byliny
Devětsil je mohutnou trvalkou, která je charakteristická silným oddenkem a šupinatou lodyhou. Jeho nezvyklé narůžovělé květenství patří k prvním poslům jara. Tvoří ho složitý hrozen s několika desítkami uspořádaných úborů. Dutá lodyha s květenstvím dorůstá do výšky asi půl metru, později vynáší plody (nažky s chmýrem) až do jednoho metru.
Devětsil kvete od března do května. Po odkvětu se objevují srdčitě okrouhlé přízemní listy. Řapíkaté, temně zelené listy, v mládí z rubu šedoplstnaté, svoji délkou dosahují až jednoho metru.
Rozměrné listy devětsilu již od pradávna sloužily jako ochrana proti slunci nebo dešti. Staří Řekové proto devětsil nazývali kloboukovou rostlinou. Z řeckého ,,petasos" - ,,klobouk" také vznikl latinský název devětsilu.
Výskyt a pěstování
Původem devětsilu je střední a jižní Evropa a severozápadní Asie.
U nás hojně roste zejména v horských a podhorských oblastech.
Devětsil má rád mokré lesy a louky, břehy vodních toků a další podmáčená místa. Lze ho najít ve vlhkých příkopech. Roste v humózní, ale i vápenitéba, jílovité nebo kamenité půdě.
Je nenáročnou bylinou, které svědčí vlhko. Lopuch lze bez obtíží pěstovat na velké zahradě. Není invazivní, avšak obrovské listy zaberou mnoho prostoru a neumožňují růst rostlin pod nimi.
Léčitelství
Droga devětsilu obsahuje silici, také hořčiny, třísloviny, slizové látky, petasin, inulin, fenol, cholin, kyselinu angelikovou, sloučeniny síry a stopové množství některých minerálů.
Pro léčitelství se využívá zejména kořenový oddenek devětsilu. Sbírá se brzy na jaře ještě před květem. Léčivé účinky skýtá také list, který lze sbírat po celou sezónu.
Léčivé účinky devětsilu
- snižuje horečku
- tiší kašel, pomáhá při obtížích dýchacích cest
- mírní astma, sennou rýmu a alergie
- má protikřečové účinky
- působí močopudně
- obnovuje rovnováhu metabolismu
- je prospěšný při dně nebo padoucnici
- hubí střevní cizopasníky
- je protirevmatický
- listy mírní bolesti kloubů, pomáhají při výronech a odřeninách
Podávání a užití
Vnitřní užití
Oddenek devětsilu se po sběru umývá a suší. Suší se ve stínu při teplotách do 40 °C.
Sušený oddenek slouží pro přípravu čajového nálevu (čajová lžička na šálek vroucí vody) nebo macerátu (studený výluh). Užívá se také přímo - v prášku, příp. se míchá s vínem či medem.
Výluh devětsilu je hořký. Jeho nepříjemný pach může způsobit až nevolnost. Devětsil se proto uplatňuje především ve směsích bylin. Kombinuje se s pelyňkem, mátou, heřmánkem nebo meduňkou.
Na druhé straně však bylina nemá žádné kontraindikace, nezpůsobuje nežádoucí účinky a hodí se i pro malé děti (nejčastěji se dětem podává proti střevním cizopasníkům).
Vnější použití
Čerstvé, lehce naklepané listy devětsilu slouží k obkladům bolestivých kloubů. Pomáhají při hojení ran, odřenin, kloubních výronů apod. Zmírňují otoky a záněty.
List lze před přiložením na kloub namočit do horkého oleje, který jeho léčivé účinky násobí.
Obklad z listu se obyčejně přikrývá ještě obvazem.
Víno devíti sil - recept
Již ve středověku se sušený kořen devětsilu míchal s vínem. Tento recept se pak užíval proti moru, a to dvakrát denně, vždy před jídlem, po dobu celého měsíce.
Devět sil léčivky s vínem si můžete dopřát i v současnosti - třeba pro obnovení rovnováhy metabolismu, při dýchacích potížích, žaludečních křečích nebo dně (viz léčivé účinky devětsilu).
Recept na směs devětsilu s vínem je známý od 16. století a dodnes je aktuální. Je přitom jednoduchý - stačí smíchat 1,5 g sušeného kořene devětsilu v prášku s 1 dcl červeného vína.
Upozornění
Text nenahrazuje lékařské vyšetření. Má pouze informativní charakter. Konkrétní léčba je vždy v rukou odborníka, také využívání léčivých bylin by mělo být individuálně konzultováno s lékařem.