Mílovými kroky se blíží termín pro odevzdání daňového přiznání k dani z příjmu fyzických osob za rok 2013. Jde o přiznání za zdaňovací období 2013, netýkají se ho proto aktuální daňové novinky vztažené k roku 2014. Přesto se od svého předchůdce, jak už to tak každoročně bývá, liší.
Novinky a změny
Formulář pro daňové přiznání platné v roce 2014 je doplněn o dva řádky (na straně dvě). Nový řádek se týká podnikatelů, které negativně ovlivnily loňské povodně. Je určený pro prominutí daně.
Další řádek, který na formuláři najdeme nově, slouží pro vyčíslení solidární daně. Tato daň se vztahuje na zaměstnance, kteří za rok dosáhli hrubých příjmů ve výši nad 1 242 432 Kč (48násobek průměrné mzdy). Zatímco do této částky činí daň z příjmů fyzických osob klasických 15 %, z částky nad stanovenou hranici činí 22 % (tzv. solidární daň pro zdaňovací období roku 2013 je ve výši 7 %).
Solidární daň ovlivnila také daňové přiznání doložené v roce 2014 u těch zaměstnanců, kteří v roce 2013 dosáhli alespoň jeden měsíc v roce příjmu vyššího než 103 536 Kč. Ti také podléhají solidárnímu zdanění a mají povinnost podat daňové přiznání samostatně, nikoliv prostřednictvím zaměstnavatelova ročního zúčtování, jak byli zvyklí. Odhadem jde asi o čtvrt milionu osob, kterým nově vzniká povinnost podávat daňové přiznání.
Kdo tedy podává daňové přiznání?
Předmětem daně z příjmů fyzických osob je plat zaměstnance, příjem z podnikání, příjmy z pronájmu a podíly na zisku. Daňové přiznání za zdaňovací období roku 2013 tak podávají:
- fyzické osoby, které mají bydliště na území ČR nebo se zde obvykle zdržují (jsou daňovými rezidenty). Současně tyto osoby dosáhli v roce 2013 hrubých příjmů, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, ve výši minimálně 15 000 Kč;
- daňový nerezidenti (osoby s trvalým bydlištěm mimo ČR, které se zde ani obvykle nezdržují) s příjmy plynoucími ze zdrojů na území České republiky.
Daňové přiznání podávat nemusejí:
- zaměstnanci, kteří měli v roce 2013 příjem pouze z jednoho zaměstnání (a nevztahuje se na ně nová solidární daň) nebo zaměstnanci s příjmem od více zaměstnavatelů, avšak získaným postupně během roku;
- zaměstnanci, kteří vedle příjmů ze zaměstnání dosáhli i vedlejších příjmů z podnikání, pronájmů nebo jiných příležitostných příjmů nižších než 6 000 Kč;
- osoby s příležitostnými příjmy nižšími než 30 000 Kč;
- osoby s příjmy osvobozenými od daně z příjmu.
Jak vyplnit daňové přiznání?
Formulář pro daňové přiznání platné v roce 2014 si lze vyzvednout na finančním úřadě, daňové přiznání ke stažení je také běžně dostupné na internetu.
Existují dvě základní varianty vyplnění daňového přiznání - ručně nebo elektronicky.
Ruční vyplnění tištěného formuláře
Ruční vyplnění růžového formuláře je tradičním způsobem. Ušetřit cestu na úřad si můžete například tak, že využijete daňové přiznání ke stažení - formulář si najdete na internetu, vytisknete a vyplníte klasicky ručně.
Obdobně lze na internetu najít i související formuláře, především přehledy pro zdravotní pojišťovnu a ČSSZ.
Daňové přiznání online
Daňové přiznání ke stažení na internetu je dostupné také jako excelovský soubor, elektronické zpracování nabízí i nejrůznější softwarové aplikace nebo praktická kalkulačka pro daňové přiznání.
Daňové přiznání online skýtá pohodlnější a jednodušší způsob, jak vyplnit daňové přiznání.
Kalkulačka pro daňové přiznání a obdobné programy umožňují po vyplnění přiznání také vytisknout a doručit osobně na příslušný finanční úřad.
Daňové přiznání lze také zaslat poštou, nejlépe doporučeně. Moderní variantou je podat daňové přiznání online - poslat jako zprávu s elektronickým podpisem nebo přes datovou schránku.
Termíny
Přiznání k dani z příjmů fyzických osob rok 2013 musí být podáno na příslušný finanční úřad do 1. 4. 2014.
Tento termín se prodlužuje do 1. 7. 2014 v případě, že daňové přiznání zpracovává daňový poradce. Také přiznání k dani z příjmu právnických osob, které mají povinnost vést účetní závěrku ověřenou auditorem, se podává nejpozději k 1. 7. 2014.