reklama

Čas zúčtování se blíží! Vyřešte své daně včas!

Bojujete každý rok s daňovým přiznáním? Máme pro vás snadnou a rychlou pomoc!

Foto: Jan Langer

Termín, kdy se musí daňové přiznání podat, se blíží. Pokud stále tápete ve formulářích a odpočtech, nechte si od nás poradit. Máme pro vás pár užitečných odkazů a online kalkulaček.

Každý rok se v mnoha domácnostech odehrává boj s formuláři na daňové přiznání. Chcete si rychle spočítat, kolik zaplatíte na dani z příjmu fyzických osob za rok 2011? Využijte k tomu online kalkulačku na Aktuálně.cz.

Snadno a rychle

K podání daňového přiznání můžete dále využít online daňové přiznání, nebo si stáhnout formulář v excelu, který je včetně přehledů pro pojišťovny. Ušetříme vám peníze, které byste za vyplnění daňového přiznání dali poradci.

Výpočet není těžký

Při výpočtu daní se můžete téměř držet loňské předlohy. Oproti předchozímu roku je skoro beze změn. Jediná výrazná odchylka, která se dotkne většího počtu lidí je povodňová daň - základní sleva na poplatníka, která je o 1200 korun ročně nižší než v minulém roce.

Co vše si mohu odečíst

Stejné jako loni zůstávají odečitatelné položky a tolik využívané daňové slevy. Od daňového přiznání za rok 2011 si tak nadále můžeme odečítat od základu daně například i zaplacené úroky u hypotéky. Stejnou hodnotou stále zůstává výše výdajových paušálu.

Vrácení přeplatku

Pokud jste zaplatili za loňský rok na daních víc, než kolik jste měli, máte nárok na vrácení přeplatku. Nezapomeňte ovšem, že o něj musíte výslovně požádat v příslušné kolonce na daňovém přiznání. Úřad vám daňový přeplatek musí vrátit do 30 dnů od obdržení žádosti. Přeplatek, který nepřesáhne sto korun, úřad nevrací. Další podmínka je, že vám přeplatek nevrátí, pokud máte nedoplatek na jiných daních.

Jak si snížit daně?

Při podávání daňového přiznání si můžete od základu odečíst takzvané odečitatelné položky, jako je hypotéka nebo stavební spoření, životní pojištění, penzijní pojištění, dary a odběr krve, příspěvky odborům nebo vzdělání. Po vynásobení zbylého základu daně částkou 0,15 vám vyjde hodnota vaší daně. Od ní je pak možné odečíst daňové slevy, jako jsou tyto: slevy po každého, manžel, manželka, studenti, zdravotně postižení, dítě. Jednotlivé daňové slevy máme pro vás spočítané.

Do kdy mohu podat daňové přiznání?

Odevzdáte-li daňově přiznání o více než pět dnů později, tedy po 8. dubnu, bude vám předepsaná pokuta ve výši 0,05 procent vyměřené daně či nadměrného odpočtu, respektive 0,01 procent daňové ztráty.

Kdo musí podat daňové přiznání?

Daňové přiznání musí podat každý, kdo měl v roce 2011 vyšší příjmy než 15 tisíc korun. Ale jen v případě, že na částku nespadá srážková daň u toho, kdo vám je zaplatil. Dále musí podávat přiznání ten, kdo vykazuje daňovou ztrátu. Dalším adeptem je zaměstnanec, který byl v roce 2011 zaměstnán u více zaměstnavatelů současně. Daně podává ten, kdo byl zaměstnán pouze u jednoho zaměstnavatele, ale měl také jiné příjmy než ze závislé činnosti. Tím se myslí OSVČ neboli osoba samostatně výdělečně činná.

 

 

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama