reklama

5 surovin, které by neměly v květnu chybět na talíři

S květnem nepřichází jen krásné rozkvetlé stromy, ale také nové suroviny, na kterých si můžeme pochutnat. Které to jsou?

Foto: Thinkstock

V květnu se už jaro rozjelo naplno a v obchodech a na trzích se od farmářů objevují nové potraviny, na které jsme si museli přes zimu počkat, pokud jsme je chtěli opravdu sezónní. Jaké to jsou a co z nich případně připravit?

Chřest

Čas chřestu začíná už zhruba v polovině dubna a končí tradičně 24. června. Proto jsme ho zařadili na květen, kde zažívá svoje nejlepší období, a to hlavně chřest bílý. Pak existují ještě odrůdy zelené a fialové. Chřest se považuje za afrodiziakum a pomáhá nejen našemu cévnímu systému, ale také paměti, soustředěnosti a čistí organismus.

Obsahuje vitaminy E, C, skupiny B, velké množství betakarotenu, kyselinu listovou, draslík, zinek, železo, jód nebo sodík.

Jeho příprava záleží na odrůdě. Zelený chřest můžete jen krátce uvařit tři až čtyři minuty ve slané vodě. Ten bílý je potřeba nejdříve důkladně oloupat od hlavičky dolů. K jeho ochucení stačí velmi málo, například máslo, holandská omáčka a brambor.

Hrášek

V květnu také začíná krátká sezóna čerstvého hrášku. Právě hrášek vlastně konzumujeme nezralý, když dozraje, zežloutne. Tato luštěnina pomáhá díky bohatému obsahu vlákniny a bílkovin s vysokou hladinou krevního cukru. 

Právě mladý hrášek obsahuje hodně vitaminu C, vitaminy B1, B2 a B3 a karoteny. Z minerálů zmíníme hořčík, fosfor, vápník nebo měď.

Z hrášku je výborná třeba krémová polévka, ale zvláště ze syrového získáte vše důležité. Pokud ale po jeho konzumaci trpíte nadýmáním, je nejlepší ho tepelně připravit poté, co ho budete dostatečně dlouho namáčet ve vodě.

Špenát

Špenát nemá rád přílišné teplo a k jeho první sklizni dochází začátkem května. špenátové listy jsou bohatým zdrojem vitaminů A, C, E a K. Z minerálů jsou to železo, jód nebo vápník.

Je také důležitým zdrojem kyseliny listové, ale už po krátkém uvaření se její množství snižuje na polovinu. Proto ho stačí jen krátce spařit. Příznivě působí na cévní soustavu, zpevňuje kosti a zuby, posiluje vlasy a nehty a napomáhá trávení. Podporuje navíc krvetvorbu a pomáhá proti stresu. 

Pampeliška

Ano, i pampelišku lze podávat na talíři. Možná i vaše babičky pampelišky sbíraly a pak z nich vyráběly med. Do bylinkového čaje ideální. Není to ale jejich jediné možné využití v kuchyni. 

Zatímco z květů připravíte již zmíněný med či víno, z pampeliškových listů si můžete uvařit polévku, špenát nebo je jen zakomponovat do salátu s chutným česnekovým a hořčičným dresingem. Důležitou třetí částí této bylinky je také kořen, který je vhodný k léčbě ženských obtíží. Pomáhá především předcházet onemocnění prsou, ať už je to rakovina, cysty nebo v případě problémů s kojením. 

Pampeliška obsahuje vitamin C, B, D, beta karoten a také mnoho dalších minerálních látek. Působí pozitivně na metabolismus, na zánět močových cest, ledvinových kamenů, snižuje krevní tlak a pomáhá při léčbě dýchacích cest nebo cukrovky.

Mangold

Tato prastará zelenina se vrací do módy a může sloužit jako záměna za špenát, kapustu a další druhy listové zeleniny. Je bohatým zdroje vitaminů A, C a P, což jsou bioflavonoidy. Mezi ně patří třeba rutin. Nesmíme zapomenout ani na vápník, draslík, hořčík a železo, díky kterému pomáhá při léčbě anémie.

Působí dobře na naši cévní soustavu, činnost jater a jeho konzumací nastolujeme prevenci rakoviny. Pomáhá navíc při zácpě, chrání cévy, zdraví kostí a ledvin.

Připravujte ho podobně jako špenát - na cibulce. Vynikající je i v polévkové podobě, popřípadě doporučujeme zakomponovat do slaných koláčů.

reklama
reklama
reklama