reklama

Chodíte naštvaní do postele? Škodíte vztahu i psychice

"Ráno moudřejší večera" v případě hádek před usnutím neplatí. Vyřešte konflikty dřív, než začne nový den.

Foto: Shutterstock

"Jasně, nechodit do postele rozladění u nás znamená hádat se celou noc," možná si ironicky povzdechnete. Ale i kdyby to mělo znamenat uzavřít alespoň částečné příměří před tím, než zalehnete, vykliďte svou pozici.

Existuje dvojice, která si povinnost vyřešit konflikty před usnutím slíbila i prostřednictvím předsvatební smlouvy. Může se vám to zdát absurdní, ale tým čínsko-amerických neurovědců provedl rozsáhlý výzkum o tom, jak se mozek přes noc vyrovnává s nejrůznějšími emocemi. Pokud se mu před spaním stane něco negativního, není schopen se s nimi dobře vyrovnat a naše nevědomí od toho "vyčistit".

Mozek potřebuje relaxovat

Vliv spánku na psychickou pohodu asi uznáváme všichni, vždyť každý alespoň jednou zažil podrážděnost z nedostatečného nočního odpočinku. Ale je překvapující, jakou roli má naše nálada na to, jak se mozek bude v noci regenerovat.

Co se stane, když se neusmíříte před spaním?

  • Budujete tím zbytečný konflikt mezi sebou a partnerem (dítětem) místo toho, abyste se soustředili na jeho řešení.
  • Bude se vám ráno hůř vstávat a pocítíte větší únavu.
  • Konflikt s partnerem před spaním narušuje vaši vzájemnou intimitu.
  • Partnerovi nebo dítěti bude připadat, že vám záleží víc na tom, kdo vyhraje než na samotném vztahu.

"Mám tě ráda"- mantra, která zachrání vše

Pokud své drahé polovičce či potomkovi nedokážete tak snadno odpustit, můžete před ulehnutím do postele oznámit: "Teď tohle nedokážeme vyřešit, ale mám tě ráda a chtěla bych ti popřát dobrou noc." Řešení totiž můžete odložit vždy, ale láskyplný vztah a dobrý spánek nikoliv.

reklama
Doporučené recepty
    reklama