reklama

Chaluha bublinatá

Fucus vesiculosus
Lidové názvy: chaluha měchýřnatá, bublinatka, mořská řasa, kelp
Čeleď: Fucaceae (chaluhovité)

Popis rostliny

Chaluha bublinatá se řadí do skupiny hnědých řas. Přestože obsahuje zelený chlorofyl, překrývají ho žlutohnědá barviva, zvláště fukoxanthin. Řasa tak má hnědavou nebo žlutozelenou barvu. Při odlivu leží na zemi a barví se do černa, příliv jí dává zase původní žlutohnědou barvu. Chaluhy představují jednoduchou formu rostlin, které vytvářejí bohaté porosty.
Rostlinu tvoří kožovité, vidličkovitě rozvětvené stélky. Tyto mnohobuněčné stélky (listy chaluhy) dosahující délky až přes 1 m. Mají drsné střední žilky, kolem kterých jsou umístěny párové duté měchýře, vzduchové bubliny, které rostlině ve vodě dávají energii. Na špičce jsou pak houbovitě nafouklá plodová tělesa se samčími i samičími rozmnožovacími buňkami.
Na konci každé stélky je diskovité příchytné těleso, kterým se řasa upíná na podklad. Jako podklad řase slouží zejména skály, také dřevo nebo mušle. Přichycuje se i na pilíře vodních staveb, hráze, přístavní mola apod.

Původ a výskyt

Chaluha bublinatá vyhledává chladnější slanou vodu, daří se ji do hloubky 5 m. Vyskytuje se zejména v mělčinách Severního a Baltského moře.
Pro komerční účely se chaluha sklízí především na severoamerickém a západoevropském pobřeží Atlantiku a Tichého oceánu.

Léčitelství

Chaluha bublinatá slouží jako významný zdroj jódu, ten nedílně souvisí se správnou funkcí štítné žlázy. Vedle organicky vázaného jódu obsahuje chaluha také další stopové prvky jako bróm, draslík, hořčík, vápník, železo, měď, fosfor, chróm, zinek, mangan, selen nebo křemík. Ve složení chaluhy najdeme i polysacharidy (laminarin, fukoidin), algináty, lipidy a barviva, mj. betakaroten nebo skvalen.
V léčitelství se užívá stélka řasy. Sklízí se počátkem léta, obvykle v tříletých periodách. Suší se na slunci, a to buď přímo na skalách, nebo na dřevěných trakařích.
Chaluha bublinatá neslouží jenom v léčitelství, ale uplatňuje se také v průmyslu – například při potravinářské výrobě želírovacích přísad nebo při výrobě zemědělských hnojiv.

Léčivé účinky chaluhy bublinaté

- podporuje správnou funkci štítné žlázy
- příznivě ovlivňuje i další žlázy s vnitřní sekrecí
- zrychluje metabolismus
- stimuluje činnost trávicích enzymů
- napomáhá snižování tělesné hmotnosti
- má detoxikační vlastnosti
- snižuje hladinu cholesterolu v krvi
- reguluje krevní tlak
- je prospěšná při zánětech kloubů a revmatismu
- údajně podporuje růst vlasů
- zevně zlepšuje stav pokožky

Podávání a užití

Vnitřní užití

Chaluha bublinatá se vnitřně užívá zejména jako podpůrný prostředek při redukčních dietách.
Poslouží pak zejména jako odvar v čajových směsích, často v kombinaci s jinými mořskými řasami, zeleným čajem nebo čajem pu-erh.
Chaluha bublinatá je k dostání i jako čistá sušená bylina. V podobě čajového nálevu se pro své léčebné vlastnosti podává 3x denně (5 – 10 g sušené drogy). Běžně se užívá také jako doplněk stravy (práškovaný extrakt). Komerčně se zpracovává do formy kapslí, tablet, sypkého prášku nebo alkoholového roztoku.
Při užívání léků na štítnou žlázu je třeba podávání chaluhy konzultovat s ošetřujícím lékařem. Chaluha bublinatá se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám. Nedoporučuje se ani dlouhodobé užívání byliny, které může mít negativní vliv na přirozené metabolické procesy a zažívání.

Vnější použití

Chaluha bublinatá je k dostání také jako gel nebo mast, začíná se prosazovat i v kosmetické péči. Čajový nálev z chaluhy se uplatní i pro přípravu bylinné koupele, také jako zjemňující pleťová voda. Při vnějším užití podporuje chaluha hydrataci a elasticitu pokožky, změkčuje kůži.

Upozornění

Text nenahrazuje lékařské vyšetření. Má pouze informativní charakter. Konkrétní léčba je vždy v rukou odborníka, také využívání léčivých bylin by mělo být individuálně konzultováno s lékařem.

Související články

reklama
reklama
reklama