reklama

Jedete na dovolenou? Nezapomeňte na lékárničku

Ať už letíte na druhou opačnou stranu zeměkoule nebo se vydáváte po Česku a jeho okolí, vždycky je dobré do zavazadla přibalit krabičku první pomoci.

Foto: iStock

Mezi přáteli se mi říká "bezpečák". Kamkoliv totiž jedu, táhnu s sebou nějaký ten lék proti průjmu, náplast, sprej na popálenou kůži, léky proti bolesti, vaginální globule, pinzetu, homeopatika, obinadla, fáče, dezinfekci, sirup proti horečce, ale taky kapky do uší a bonbony do letadla.

A zatímco kamarádky vezou kufr a tašku plnou těch nejvybranějších outfitů (i když dělají, že vůbec neví, co v tom kufru mají), já vezu nejen kufr, ale i tašku plnou hygienických, drogistických a lékařských potřeb. Víceméně jsem vždycky připravena. Nicméně, i to je relativní: Například loni, když jsem si urazila koleno o mořský útes, jsem se stejně nakonec musela dobelhat do voňavé krétské ordinace, abych dostala ortézu.

Pozor na expiraci

Určitě je dobré řešit obsah lékarničky na základě toho, kam a na jak dlouho se vydáváte a s kým. Jiný obsah bude mít lékárnička dvojice a jiná pro rodinu. Pokud část z léků balíte z domova, určitě zkontrolujte dobu expirace,aby léky nebyly prošlé. V případě, že letíte letadlem a berete pravidelně nějaké léky, dejte si je do igelitového sáčku, ideálně v oriģinálním balení i s příbalovým letákem. Do příručního zavazadla zabalte léky proti bolesti hlavy, léky na alergii (jestli jste alergik, můžete reagovat na klimatizaci), ušní kapky, bonbony a pokud jste mizerný spáč a máte před sebou dlouhý let, tak i nějaký ten lék na spaní.

Od náplastí po gynekologické globule

Ze zdravotnických potřeb je dobré nezapomenout dezinfekci, náplasti, obinadlo, fáče, manikúrní nůžky a pinzetu. Z mastí Framykoin proti zánětům a Panthenol na kožní spáleniny. Vždycky je dobré být připravený na horečky, takže si s sebou zabalte Brufen, Paralen nebo Nurofen (děti). Častou nepříjemností zahraničních pobytů bývají průjmová onemocnění, takže Smecta, Endiaron, černé uhlí, Kulíšek pro děti i dospělé (proti dehydrataci) to jistí. Imodium zastaví na nějaký čas průjmy, například v okamžiku, kdy se budete potřebovat dopravit z letoviska k lékaři.

Hodit se vám bude mořská voda a nosní kapky Olynth. Pokud cestujete s dětmi, určitě vemte s sebou ušní kapky Otobacid a oční mast Ophtalmo-Septonex. Na nachlazení je dobrý Coldrex a na kašel Stoptucin nebo Sinecod kapky ( pro děti). Taky je dobré mít v zásobě vaginální boraxové globule a Canesten. S takovouhle výbavou poskytnete sobě i svým blízkým tu nejlepší první pomoc a tu hlavní už pak přenecháte lékářům.

Jelínek: Bilesová měla být hrdinka, sportovci jsou pod tlakem, chodí i výhrůžky smrtí | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama