reklama

Začal karneval v Benátkách: Kde se vzal a proč byste ho měli vidět?

Masky, dobové kostýmy a nekončící zábava... To je jen střípek toho, co lidi fascinuje na slavném benátském karnevalu. Letos začal v sobotu 16. února a potrvá dlouhých 18 dnů. Kam až sahají jeho kořeny, jaké jsou tradice a co všechno můžete během fascinujících oslav zažít?

Foto: iStock

Benátský karneval je bezesporu fascinující cesta mezi historií, tradicemi a nedávnou minulostí. Kde se vzal, jaké jsou tradiční masky a kdo je ve skutečnosti anděl spouštějící se z vysoké věže zvonice na náměstí svatého Marka?

Tradice benátského karnevalu a majestátnost jeho oslav je téma, které jako magnet přitahuje mnoho lidí. Benátky lákají turisty po celý rok, ale každoroční karneval je přemění na party plnou nekončící zábavy, mimořádné gastronomie a žánrově rozličné hudby.

Antika jako základ

Kořeny benátského karnevalu hledejme ve dvou antických tradicích: starořímských saturnáliích a řeckých dionýsiích. Šlo o významné náboženské oslavy zahrnující použití masek s jejich jasnou symbolikou.

Během saturnálií byl společenský řád převrácen a otroci se nechávali obsluhovat svými pány za doprovodu nevázaného veselí a tance. Smyslem řeckých dionýských slavností bylo - krom bujarého veselí - i propojení s přírodou.

Benátská republika na tradici navázala

Benátská republika (trvala až do roku 1797) navázala na tyto antické tradice a stvořila karneval, který nabídl zejména nižším třídám čas na zábavu a večírky. Díky maskám zajišťoval anonymitu a znamenal jakési vyrovnání sociálních rozdílů. Tato veselice poskytovala protipól jinak přísným pravidlům morálky Benátské republiky.

Oficiální historie karnevalu v Benátkách se píše od roku 1296, kdy byl vyhláškou Senátu označen za státní svátek den před začátkem půstu. Po mnoho staletí trvala oslava karnevalu v Benátkách šest týdnů, od 26. prosince do Popeleční středy. Někdy začaly oslavy dokonce již počátkem října.

Brzy se vytvořil úzký vztah mezi divadlem a karnevalem. Na různých místech byla organizována drobná divadelní představení, v elegantních benátských palácích zase honosné bály, které předznamenaly počátek dlouhé a fascinující tradice benátských masek. V 18. století byl už benátský karneval dobře známý po celé Evropě.

  Vstupenka na "Official Lunatic Dinner Ball" (oficiální karnevalovou včeři a ples) stojí rovných 500 eur. Vstup je povolen pouze v maskách a minimální věk účastníků je 18 let. Karneval, Benátky

Stinné stránky karnevalu

Brzy však původní význam festivalu spočívající v uvolnění sešněrované morálky vyvolal nežádoucí efekt. Možnost zcela zakrýt svou identitu v tradičních karnevalových kostýmech se postupně stala ideálním místem pro krádeže a zločiny. 

Po západu slunce, pod rouškou temnoty, se benátský karneval stal něčím mnohem zlověstnějším.Tajemný útočník tak mohl svobodně páchat zločiny různých druhů s jistotou beztrestnosti díky anonymitě zaručené maskou.

Tyto excesy přinutily Benátskou republiku vydat řadu nařízení, která omezovala zneužívání masek a kostýmů. Tato opatření však postupně podkopávala samotnou podstatu karnevalu spočívající ve svobodě a rovnosti.

Konec karnevalu s pádem Benátské republiky

Po pádu Benátské republiky v roce 1797 přišel trvalý zákaz benátských karnevalových kostýmů s výjimkou soukromých večírků v benátských palácích a plesu Ballo della Cavalchina v divadle La Fenice. Poslední karneval v Benátkách se konal roku 1797. Pád Benátské republiky znamenal konec dlouhé nezávislosti Benátek a také přerušení karnevalové tradice na dvě století.

Obnovení tradice

Od roku 1967 začaly být pomalu organizovány prví oslavy s maskami a kostýmy připomínající zašlou slávu benátského karnevalu. Avšak až v roce 1979, kdy byly rozhodnutím italské vlády znovuobnoveny tradiční kulturní oslavy, začala obliba karnevalu opět stoupat. V současnosti karneval každoročně navštíví více než 3 miliony lidí!

Karneval v Benátkách je dnes jednou obrovskou oslavou, která trvá přibližně dva týdny. Zatímco mnoho událostí - zejména opulentních maškarních plesů - vyžaduje pozvánky, mnoho dalších, kam patří i velkolepý vodní průvod La Festa Veneziana sull´Acqua, koncerty a pouliční představení, jsou zdarma přístupné veřejnosti.

Benátský karneval 2019

V letošním roce probíhá karneval od 16. 2. do 5. 3. Kromě vodního průvodu byste si rozhodně neměli nechat ujít tradiční Let anděla ("Il Vo dell´Angelo" v neděli 24. února). V rámci velkolepého představení se anděl spouští z věže zvonice na náměstí svatého Marka; je jím vždy nejhezčí dívka předchozího karnevalu.

Let orla ("Il volo dell´Aquila") se odehrává vždy třetí karnevalovou neděli. Vše probíhá stejně jako u Letu anděla, anděl je však nahrazen některou z hvězd italského showbyznysu.

Vzlet lva ("Svolo del Leon") je poslední akcí oslav. V úterý, poslední den karnevalu, se v pět hodin odpoledne z rukou dvanácti Marií (nejhezčí dívky karnevalu) vznese do vzduchu obrovská benátská vlajka, se lvem ve znaku. Okamžikem, kdy se vlajka dotkne ochozu zvonice svatého Marka, benátský karneval oficiálně končí.

Tradiční výroba masek

Masky a kostýmy jsou nejvýraznějším prvkem karnevalu. Podle tradice se smějí nosit už od 26. prosince až do konce karnevalu. Od dob starých karnevalů je výroba a prodej masek vzkvétajícím odvětvím a specializovaní řemeslníci vyrábějí stále extravagantnější a sofistikované masky.

Materiálem pro jejich výrobu je kůže, porcelán a případně sklo. V domácích podmínkách se nejčastěji používá směs papíru a lepidla. Dnes jsou masky zpravidla propracované do posledního detailu, často bohatě zdobené zlatem, peřím či korálky.

Nejslavnější kostýmy

Mezi nejrozšířenější tradiční kostýmy patří tzv. Baúta sestávající z bílé masky pod černým kloboukem a černého pláště. Mimo karnevalové období byla používána k anonymitě v rámci soudního řízení. Tuto masku nejčastěji používají muži.

Colombina je zlatem či stříbrem zdobená maska zakrývající pouze horní polovinu obličeje a je doménou žen.

Dámy z vyšších vrstev se často přestrojují za černou dámu Morettu. Maska nemá otvor pro ústa, a tak její nositelky nemohou mluvit, čehož často využívaly cizinky zakrývající tak nejenom tvář, ale i neznalost jazyka.

Pro ženy je také určena maska Dáma. Patří k ní nákladné bohatě zdobené šaty a dnes patří k nejkrásnějším a nejelegantnějším karnevalovým maskám.

Díky dlouhému zobáku jistě nepřehlédnete masku Morového doktora, která patří k nejtradičnějším. Zcela původně nebyla karnevalovou maskou, ale ochrannou pomůckou chránící lékaře před morovou nákazou. Spolu s černým pláštěm a bílými rukavicemi nejvíce připomíná symbol smrti a řadí se k nejstrašidelnějším maskám karnevalu.

Larva je maskou zakrývající celou tvář, a tedy zajišťující úplnou anonymitu. Představuje jednoduchý obličej a v minulosti patřila k těm nejvíce zneužívaným pro páchání různých zločinů.

Harlekýn je původně dřevěná tradičně černá maska s plochým opičím nosem později vyráběná z kůže. Harlekýn je v tradiční italské komedii partnerem Kolombíny.

Pantalone je další klasickou maskou italského divadla představující smutného staříka s velikým nosem v podobě zobáku a s šikmýma očima.

Hlupák s vysokým čelem, vyklenutým obočím a dlouhým nosem - to je karnevalová maska zvaná Zanni.

Jolly patří mezi ty veselejší masky, charakterizované jasně zbarveným oblečením a kloboukem s rolničkami.

Rozhodnete-li se letos pro návštěvu tradičního karnevalu v Benátkách, užijete si rozhodně zcela netradiční zábavu plnou masek, barev, vůní, hudby a tance.

reklama
Doporučené recepty
    reklama