reklama

Princ William se poprvé vyjádřil k rozhovoru Harryho a Meghan, rasismus odmítá

Princ William se poprvé od zveřejnění rozhovoru svého bratra prince Harryho a jeho manželky vévodkyně Meghan s Oprah Winfreyovou vyjádřil k jejich nařčením. Na dotaz novináře uvedl, že britská královská rodina rozhodně není rasistická. Prozradil také, že se svým mladším bratrem dosud nemluvil, ale má to v plánu.

Ne, rasisti v žádném případě nejsme, brání princ William královskou rodinu | Video: Reuters

Tři dny po zveřejnění výbušného rozhovoru prince Harryho a jeho manželky vévodkyně Meghan s Oprah Winfreyovou se k nařčením, která vévodové ze Sussexu uvedli na adresu britské královské rodiny, vyjádřil také princ William. Sdělil, že rozhodně nejsou rasistickou rodinou. 

Odpověděl tak na dotaz novináře, který se jej na interview zeptal během princovy návštěvy školy ve Stratfordu na východě Londýna. Uvedl také, že dosud se svým mladším bratrem princem Harry nemluvil, ale má to v plánu.

Vyjádření vévody z Cambridge je tak prvním veřejným prohlášením jednotlivého člena britské monarchie od pondělní mediální bouře, která zveřejnění rozhovoru s Oprah Winfreyovou provázela. Buckinghamský palác ve středu vydal jen krátké prohlášení o tom, že nařčeními vévody ze Sussexu se bude rodina zabývat v soukromí.

"Celou rodinu zarmoutilo, když se dozvěděla o celém rozsahu toho, jakou výzvou pro Harryho a Meghan poslední roky byly," reagoval palác. "Nastolené otázky, zejména ta rasová, jsou znepokojivé. Jakkoli se některé vzpomínky mohou rozcházet, jsou brány velmi vážně a rodina se s nimi vypořádá soukromě," uvedli zástupci královny Alžběty II. v komuniké. 

Prohlášení naznačuje, jak se interview rodiny dotklo

V rozhovoru, který v noci na pondělí odvysílala americká televize CBS, Meghan obvinila rodinu svého muže z rasistických úvah a uvedla, že kvůli tlaku nejbližšího okolí i médií pomýšlela na sebevraždu. Harry zase hovořil o tom, že se coby vysoce postavený člen královské rodiny cítil uvězněný a že rodina podle něj Meghan dostatečně nepodporovala.

Britská média uvádí, že prohlášení prince Williama naznačují, jak zraňující pro rodinu mohlo bombastické interview ve skutečnosti být. Princ Harry v rozhovoru také přiznal, že s bratrem nyní nejsou v kontaktu a jejich vztah ochladl. Vévoda ze Sussexu si také postěžoval, že mu jeho otec princ Charles nebere telefony.

Interview vévodů ze Sussexu mělo ohromný mediální dopad a o práci kvůli ní přišel také známý britský moderátor a novinář Piers Morgan. Morgan v pondělním vysílání pořadu Good Morning Britain na televizní stanici ITV zpochybnil, že Meghan říkala pravdu, když se v rozhovoru svěřila, že měla sebevražedné myšlenky.

Ještě předtím na Twitteru naznačil, že by si za svůj výkon zasloužila Oscara. Morgan patří k dlouhodobým kritikům vévodkyně ze Sussexu. Jeho pondělní výroky ovšem vyvolaly v Británii kritiku a ostře proti nim vystoupila například charita Mind, která se věnuje duševnímu zdraví.

Telekomunikační regulátor Ofcom oznámil, že zahájil vyšetřování Morganových výroků poté, co na ně obdržel přes 41 tisíc stížností. A moderátor tak přišel o práci.

Vévodkyně navíc na Pierse Morgana podala formální stížnost. Neohradila se přitom proti osobním útokům, nýbrž proti tomu, že novinářovy komentáře mohou být nebezpečným zlehčováním psychických problémů.

Jak tmavá bude jeho barva kůže, až se narodí. Meghan a Harry v rozhovoru s Oprah Winfreyovou | Video: Reuters/CBS

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama