reklama

Módní hvězda i duchovní liberálka: Slovenská prezidentka Čaputová je rok ve funkci

Ve funkci první prezidentky visegrádské čtyřky je teprve rok a zahraniční média o ní píší nejen kvůli politice, ale také jejímu stylu, ve kterém se nebojí barev, ani propracovaných detailů.

Prohlédnout grafiku
Foto: Reuters

Před rokem The Guardian napsal o Zuzaně Čaputové, že je to "duchovní liberálka, která porazila slovenské populisty". V čele sousedního Slovenska je jeden rok.

Žena, o které díky jejímu sladění outfitu s rouškou psala také stanice BBC, byla na Slovensku známá především jako občanská aktivistka, která získala tzv. zelenou Nobelovu cenu - Goldmanovu cenu za dlouholetou angažovanost v kauze skládky odpadu ve městě Pezinok. 

S městem je spojená už od mládí, kdy tady studovala základní školu, Na Městském úřadě v Pezinoku pak pracovala už během studia práv na vysoké škole Komenského v Bratislavě. V letech 2001-2017 se věnovala advokacii, kdy spolupracovala s občanským právnickým sdružením Via luris. 

Pětačtyřicetiletá rodačka z Bratislavy do politiky vstoupila v roce 2017, nejprve do hnutí Progresivní Slovensko a o dva roky později se s 58,4 procenta stala první prezidentkou v zemích visegrádské čtyřky. Minulý rok získala v Bruselu ocenění Evropská osobnost roku, které se týká žen a mužů, "kteří formují Evropu" a uděluje se evropským lídrům za mimořádné počiny. Je rozvedená, se dvěma dcerami žije v městě Pezinok. O tom, že má nového přítele, jsme psali zde. 

Podívejte se do naší galerie, jak její rok ve funkci vypadal.

reklama
reklama