reklama

Tatiana Dyková nebo Sarah Jessica Parker: Které slavné osobnosti patří mezi leváky

Mají šikovnější levou ruku, přesněji řečeno - jejich levá je jako naše pravá. V dávných dobách byli diskriminováni, přesto je mezi nimi spousta výrazných osobností napříč jednotlivými obory. Řeč je o levácích, kteří v současné době tvoří asi 10 procent populace. Kteří slavní a úspěšní lidé mezi ně patří?

Prohlédnout grafiku
Foto: Profimedia.cz

Leváctví obecně označuje preferenci levé ruky, případně jiné části těla (oka, ucha, nohy). Dominance může být nejenom funkční, nezřídka se projeví i na tvaru orgánů. V minulosti se leváctví považovalo za výrazný sociální handicap a mnoho dětí proto bývalo od malička násilně přeučováno na praváky.

Věděli jste, že...

Věděli jste, že...

  • Snaha o přeučení leváka na praváka může mít za následek závažné vývojové poruchy. Přecvičováním se výrazně zasahuje do vývoje nervové soustavy, což vede k rozrušení přirozené dominance a orientace mozku. 
  • Možnými následky přeučování jsou nešikovnost, potíže s motorikou, motorický neklid, odpor ke psaní nebo časté chyby v písemném projevu.
  • Mezi závažnější důsledky patří koktavost, vývojová opožděnost a nejrůznější neurotické projevy.
  • Mezinárodní den leváků se slaví 13. srpna.

V současné době se na preferenci levé ruky nepohlíží jako na něco neobvyklého, co by u druhých mělo vyvolávat nepříjemné pocity, založené především na předsudcích z minulosti. Na trhu se objevuje řada výrobků určených právě levákům a společnost leváky vnímá jako přirozenou součást populace.

Uvádí se, že leváků je v lidské populaci okolo 10 procent, přičemž převažují muži. V průběhu 18. a 19. století byli leváci značně diskriminováni, považováni za méněcenné a špatné. Během posledních desetiletí počet osob s dominancí levé ruky vzrůstá, může to být ale jen důsledek konce potlačování leváctví. Jde o dědičnou záležitost a také identická dvojčata se obvykle v preferenci jedné či druhé ruky shodují. Dokonce téměř jedna třetina z nich se rodí jako leváci. 

Které slavné osobnosti současné doby patří k těm, kteří preferují levou ruku před pravou?

Podívejte se v naší grafice.

reklama
reklama