reklama

Sarah Jessica Parkerová i britský princ William. Kdo další slavný píše levou rukou?

Mají šikovnější levou ruku, přesněji řečeno - jejich levá je jako naše pravá. V dávných dobách byli diskriminováni, přesto je mezi nimi spousta výrazných osobností napříč jednotlivými obory. Řeč je o levácích, kteří v současné době tvoří asi deset procent populace. Kteří slavní a úspěšní lidé mezi ně patří?

Prohlédnout grafiku
Foto: Shutterstock

Leváctví obecně označuje preferenci levé ruky, případně jiné části těla (oka, ucha, nohy). V minulosti se leváctví považovalo za výrazný sociální handicap a mnoho dětí proto bývalo od malička násilně přeučováno na praváky.

V současné době se na preferenci levé ruky nepohlíží jako na něco neobvyklého, co by u druhých mělo vyvolávat nepříjemné pocity, založené především na předsudcích z minulosti. Na trhu se objevuje řada výrobků určených právě levákům a společnost leváky vnímá jako přirozenou součást populace.

Uvádí se, že leváků je v lidské populaci okolo deseti procent, přičemž převažují muži. V průběhu 18. a 19. století byli leváci značně diskriminováni, považováni za méněcenné a špatné. Levákem přitom byl také například Napoleon Bonaparte, Leonardo da Vinci nebo Marie Curie Sklodowská. 

Během posledních desetiletí počet osob s dominancí levé ruky vzrůstá, může to být ale jen důsledek konce potlačování leváctví. Jde o dědičnou záležitost a také identická dvojčata se obvykle v preferenci jedné či druhé ruky shodují. Dokonce téměř jedna třetina z nich se rodí jako leváci. 

Které slavné osobnosti současné doby patří k těm, kteří preferují levou ruku před pravou?

reklama
reklama
reklama