reklama

Oběti nemají ochranu, říká Nosková. I slavné Češky mají zkušenost s domácím násilím

Po okouzlení přišlo tvrdé vystřízlivění. Domácí násilí je pořád tabuizovaným tématem, o kterém i jeho oběti mluví nerady. Které slavné Češky promluvily o této děsivé zkušenosti?

Prohlédnout grafiku
Foto: Profimedia.cz

"Byla situace, kdy jsem skončila na schodech, dítě bylo v náručí a došlo k tomu, že na mě partner klečel a to dítě bylo ohrožené i celou tou situací. Malá pak měla i bouli na hlavě," vzpomínala pro eXtra.cz na svou smutnou zkušenost se vztahem s násilníkem muzikálová zpěvačka Michaela Nosková.

Se svým příběhem se svěřila v rámci iniciativy Pod svícnem, a to k příležitosti vznikající novely zákona ohledně domácího násilí. "Chtěla jsem mluvit právě proto, že tu není žádná ochrana obětí domácího násilí. Doufám, že to bude schválené," tvrdí Nosková s tím, že svůj příběh nevypráví proto, že by chtěla pozornost nebo lítost. "Ochrana není dostatečná, protože instituce nemají nástroje. Proto jsem se rozhodla jít se svým příběhem na veřejnost. Určitě mi nešlo o to, abych veřejně lynčovala pána kvůli tomu, že mi něco dělal. Chci říci jen to: ano, něčím jsem si prošla, moje zážitky jsou takové, že nástroje na ochranu obětí domácího násilí nejsou, a je potřeba to změnit."

Ačkoli se jí povedlo z otřesného vztahu dostat ven, stát jí nařizuje se s násilníkem pořád stýkat kvůli malé dceři a snažit se s ním domluvit. Kvůli tomu se necítí chráněná a nová úprava zákona směřuje právě k tomu, aby dodatečných styků s násilníkem byly oběti ušetřeny. 

"Po každodenním martyriu, kdy vám někdo tvrdí, že jste špatná, že by si o vás neopřel kolo a jste neschopná, tak tomu postupně věříte. Čím déle jste v tom, tím více ztrácíte sílu odejít," říká Nosková, která podle vlastních slov nevnímala, že je v jejím vztahu něco špatně, a proto v něm zůstala tak dlouho. "Alarmy se vypnou a neřeším je. Trvá mi pak dlouho, než je zase zapnu, než mi dojde, že něco je tak, jak by to být nemělo."

Změnilo to také její vztah k opačnému pohlaví jako takovému. "V mé důvěře vůči mužům mě to ponaučilo," konstatovala. "Ta důvěra je ve mně asi pošramocená ze všeho nejvíc. Vždy jsem byla hrozně důvěřivá, tohle mě změnilo."

Které další české slavné ženy mají také smutnou zkušenost a staly se obětí domácího násilí? Podívejte se do naší galerie.

reklama
reklama
reklama