reklama

Jak chutnal svatební dort prince Charlese a Diany? Nalezený kousek míří do dražby

Čtyřicet let starý kousek sladkého zákusku ze svatby prince Charlese a Diany se bude 11. srpna dražit. Na památku si jej schovala zaměstnankyně londýnského královského sídla Clarence House, nyní ho mohou fanoušci získat zhruba za 15 tisíc korun. Přestože je ale zmražený a vypadá stále dobře, odhadce jej nedoporučuje jíst.

Foto: Reuters

Mražená porce nepochází z patrového dortu následníka britského trůnu prince Charlese a jeho nevěsty Diany, ale ze zbývajících 22 svatebních dortů, které novomanželé při svatební slavnosti v roce 1981 věnovali personálu královské rodiny. Kousek z mandlového těsta zdobí částečně uloupnutý státní znak Spojeného království. O aukci informovala agentura AP. 

Porci o délce 23 centimetrů si na památku schovala zaměstnankyně londýnského královského sídla Clarence House Moyra Smithová. Žena si kromě dortu uchovala i ručně psaný lístek se vzkazem: "Zacházejte s opatrností - svatební dort prince Charlese a princezny Diany", který podepsala a doplnila datem královské svatby.

Rodina Smithových dort poprvé prodala v aukci v roce 2008 anonymnímu sběrateli za 1 000 liber (v přepočtu 31 000 korun). Zájemci si mohou kuriozitu opět pořídit v dražbě, která je naplánovaná na 11. srpna. Očekává se, že dezert jeho současnému majiteli vynese 300 až 500 liber (10 000 až 15 000 korun) spolu se slavnostním programem svatby a snídaňovým menu královské rodiny.

"Zdá se, že je ve stejně dobrém stavu, jako když byl poprvé prodán," uvedl dražitel a odhadce společnosti Dominic Winter Auctioneers Chris Albury. "Ale doporučujeme jej nejíst," dodal.

Letos v létě uplynulo 40 let od okázalé svatby královského páru. Diana Spencerová si vzala prince Charlese 29. července 1981 v londýnské katedrále svatého Pavla. Manželství skončilo rozvodem v roce 1996. Diana zemřela při tragické autonehodě o pouhý rok později.

Mohlo by vás zajímat: Tak vypadala královská svatba princezny Diany a Charlese před 40 lety

Královská svatba Diany a prince Charlese, 1981 | Video: The Royal Family Channel

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama