reklama

40 let od nejdojemnější svatby století: Diana si popletla jména, poslušnost odmítla

Pod šmolkově modrou oblohou, v Británii vzácnější než v jiných zemích, projížděl před 40 lety, 29. července 1981, ulicemi Londýna za mohutného jásotu davů nablýskaný kočár. Následník trůnu princ Charles si v něm vezl mladičkou snoubenku Dianu Spencerovou. Jejich pohádková svatba století měla podpořit význam monarchie v nelehkých časech. Šťastný konec ale manželství nemělo.

Prohlédnout grafiku
Foto: ČTK

Británii tehdy sužovala ekonomická recese, vysoká nezaměstnanost a občanské nepokoje. V této situaci měl okázalý obřad, při kterém Charles s Dianou uzavřeli sňatek, přispět k pozitivnímu obrazu monarchie a zdůraznit význam kontinuity, kterou představuje. 

O svatebním dni 29. července 1981 přijela Diana ke katedrále svatého Pavla, která má více míst k sezení než Westminsterské opatství, tradiční místo svateb britských králů, v honosném kočáře. 

Příprava svatebních šatů pro princeznu z Walesu probíhala za lehce dramatických podmínek. Dvojice britských návrhářů David a Elizabetha Emanuelovi pro lady Dianu vytvořili honosné šaty, ovšem pár týdnů před svatbou princezna tolik zhubla, že bylo nutné vytvořit zcela nový, menší model.

Šaty také okouzlovaly délkou vlečky, která čítala více než sedm metrů. Což ovšem způsobilo obtíže těsně před svatebním obřadem, protože při cestě malým kočárem se pomačkala. Jak napsala agentura AFP, ještě před katedrálou ji upravovali její tvůrci, návrháři Elizabeth a David Emanuelovi.

Velkolepou svatbu tehdy sledovalo tři čtvrtě miliardy televizních diváků na celé planetě a 600 000 nadšenců přímo v londýnských ulicích. Ti se několik dní před slavnostním dnem shromažďovali již v okolí místa konání, aby si zajistili co nejlepší místa. 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama