reklama

Slavné hollywoodské hvězdy pod utajenými účty na sítích. Tyto už fanoušci odhalili

Většina známých osobností má na sociálních sítích minimálně dva profily. Jeden oficiální, který sledují desítky milionů fanoušků a je plný dokonalých fotografií i precizně promyšlených příspěvků. Kromě toho si ale herci a zpěváci zakládají utajené finsta účty určené zpravidla jenom nejbližším přátelům.

Prohlédnout grafiku
Foto: iStock

Na první pohled by se mohlo zdát, že hollywoodské hvězdy samy vystupují na sociálních sítích a komunikují se svými příznivci. Ve skutečnosti to ale platí jenom pro některé osobnosti.

"Zpěvačka a herečka Selena Gomezová si podle všeho opravdu sama spravuje Instagram a určitě nebude jediná. Většina světových celebrit ale profily spíše svěřuje svým manažerům nebo celým týmům, v nichž mohou být až desítky profesionálů. Jsou mezi nimi fotografové, kameramani a copywriteři, kteří pro ně tvoří příspěvky na míru," říká Tereza Leitgebová, vedoucí influencer marketingu v agentuře Bubble.

Lidé mají až osm profilů

Podle statistik má průměrný uživatel sociálních sítí osm účtů, na kterých sdílí svoje fotografie nebo je pasivním pozorovatelem ostatních profilů. To mu každý den zabere dvě hodiny a 29 minut.

Například Instagram funguje přes deset let, přičemž má aktuálně 1,074 miliardy aktivních uživatelů. Zdaleka ne všechny účty jsou ale stejné, postupem času vzniklo nejen na Instagramu, ale také na TikToku nebo Twitteru mnoho různých kategorií.

Vedle takzvaného účtu finsta, jehož název by se dal přeložit jako falešný Instagram (fake Instagram), existuje i základní typ skutečného profilu rinsta (real Instagram). Výjimkou nejsou ani burner nebo sinsta účty lidí, kteří se chtějí vyjadřovat k aktuálním důležitým tématům, aniž by odhalili svoji identitu. Často jsou mezi nimi údajně známí novináři nebo lidé ve veřejných funkcích. A ninsta stránky zase zakládají lidé svým dětem nebo domácím mazlíčkům.

Kate Mossová chce zůstat v obraze

Skryté profily známých osobností nejsou podle Terezy Leitgebové ničím výjimečným. "Slavné hvězdy jsou také jenom lidé, kteří si rádi střeží svoje soukromí. Kromě prince Harryho, který měl i přes zákaz Buckinghamského paláce několik tajných účtů, se ví o Snapchatech rappera Drakea a influencerky Kim Kardashianové nebo finsta profilu modelky Kate Mossové. Ta se nechala slyšet, že chce být zkrátka v obraze a mít přehled o nejnovějších trendech," říká specialistka.

Ani utajovaný nebo částečně uzavřený profil ale není zárukou toho, že se citlivé údaje nedostanou do nepovolaných rukou. "Vždycky je tady riziko, že některý z followerů určité informace prodá bulváru," dodává Leitgebová.

Utajené účty miluje i generace Z

Finsta účty přitom nemají jenom světoznámé hvězdy, ale také například lidé, kteří nechtějí všechny příspěvky sdílet před svým zaměstnavatelem. Další skupinou jsou nepochybně děti narozené jako generace Z, pro něž je internet nejpřirozenějším prostředím. Proto už dávno používají několik smyšlených identit, které odpovídají jejich fantaziím, a navíc je chrání před dozorem všímavých rodičů. Ti možná sledují jejich oficiální účty, k dalším postům svých potomků se už ale prakticky nedostanou.

Podívejte se v naší galerii, proč si herečka Margot Robbieová vytvořila fiktivní účet na Twitteru a jak herec Cole Sprouse ze seriálu Přátelé reaguje na Instagramu na fanoušky, kteří si ho bez dovolení fotí.

reklama
reklama
reklama