reklama

Je malý, líný a pletou si ho s Harrym Potterem. Elijah Wood slaví čtyřicátiny

Elijah Wood se poprvé objevil na plátně v osmi letech, má za sebou tak více než třicetiletou hereckou kariéru. Proslavila jej především role hobita Froda Pytlíka a herec říká, že je přesně jako tato postava - malý, líný a zajímá jej svět okolo.

Elijah Wood Prohlédnout grafiku
Elijah Wood | Foto: Reuters

Americký herec Elijah Wood, který 28. ledna slaví čtyřicátiny, se celosvětově proslavil jako Frodo Pytlík z filmové trilogie Pán prstenů režiséra Petera Jacksona. Postavu Froda si zopakoval i ve filmu Hobit: Neočekávaná cesta. Jednou k tomu řekl: "Nejen že Froda hraji. Já jsem Frodo. Miluji dobré jídlo, rád lenoším, jsem malý a stejně jako hobit žasnu nad tímto světem," řekl 168 centimetrů vysoký herec, který v posledních letech hrál převážně v nízkorozpočtových nezávislých snímcích.

Wood se ve filmu uplatnil již v dětském věku. Poprvé se ve filmu objevil jako osmiletý, když získal malou roli ve snímku Návrat do budoucnosti II. Později se vypracoval v uznávanou dětskou hvězdu, která zářila v řadě filmů například po boku Richarda Gerea, Melanie Griffithové, Mela Gibsona, Macaulayho Culkina i Bruce Willise. Hrál i ve filmech Avalon či Strom snů.

Po úspěchu tolkienovské trilogie Pán prstenů získal Wood nejen celosvětovou popularitu, ale i řadu filmových rolí, často však spíše průměrné kvality. Později si více vybíral a objevil se v několika nízkorozpočtových či nezávislých snímcích. Jeden z nich, režijní prvotinu amerického herce Lieva Schreibera Naprosto osvětleno, natáčel v Česku. Při té příležitosti se v roce 2004 stal i hostem karlovarského filmového festivalu.

Natočil i snímky jako Věčný svit neposkvrněné mysli, Sin City - město hříchu, Hooligans nebo Paříži, miluji tě. V roce 2013 si po boku Vina Diesela a Rose Leslie zahrál ve filmu Poslední lovec čarodějnic. Příležitostně hostuje v televizi, s partnerkou, dánskou filmovou producentkou Mette-Marie Kongsvedovou má jedno dítě.

Podívejte se do galerie v úvodu článku na život herce, jehož vášní jsou vinylové desky. 

reklama
reklama