reklama

Ashton Kutcher, Teri Hatcherová či Adrien Brody. Které celebrity mají české kořeny?

David Nykl

Když došlo k srpnové okupaci v roce 1968, rodiče Davida Nykla věděli, že z politických důvodů v Praze už nemohou zůstat. Rozhodli se emigrovat i s dvouletým synem do Kanady, kam odjeli tři dny předtím, než se v lednu 1969 upálil Jan Palach. Nyklovi se usadili ve Viktorii v Britské Kolumbii. Tatínek dál pracoval jako stavební inženýr a maminka pokračovala v práci zdravotní sestry. 

Do Prahy se herec poprvé podíval až po sametové revoluci. "Zrovna jsem tady v Kanadě skončil univerzitu a začal jsem dělat v divadle. Protože jsem z Čech a mluvil jsem česky, tak mě ty události v Československu strašně lákaly. Viděl jsem v televizi, jak se na Václavském náměstí cinkalo klíči, tak jsem si řekl, že taky musím jet," vyprávěl v rozhovoru. Přesto mu nějaký čas trvalo, než se v "novém" prostředí zorientoval. "Cítil jsem se tady jako mimozemšťan, všechny nápisy, rádio, vše bylo česky. Pro mě to dosud byla řeč, kterou se mluví doma v kuchyni," popsal první pocity z rodné země.

To, že se herec od rodičů naučil perfektně česky bez přízvuku, se mu později několikrát hodilo. V devadesátých letech žil v Praze, účinkoval v satirickém pořadu Česká soda a hrál v Divadelním spolku Kašpar. Nedávno pak zazářil v televizním seriálu HBO Bez vědomí, v němž skvěle ztvárnil postavu britského agenta. Objevil se i v seriálech Hvězdná brána: Atlantida nebo Arrow. 

Další zajímavé články

reklama
reklama
reklama