reklama

Zavařujete okurky? Zkuste to v mikrovlnce nebo myčce!

Domácí zavařované okurky jsou prostě nejlepší. Jak se do nich pustit a na nic nezapomenout? Máme pro vás tipy a triky, jak na okurky!

Foto: ISIFA/Thinkstock

Okurková sezóna je v plném proudu a vy se chystáte zavařovat? Chtěli byste, aby nakládačky chutnaly jako od babičky, ale nemůžete přijít na to, čím to je? Důležité jsou správné ingredience a dokonalý recept!

Základem jsou čisté okurky. Ač se to zdá jako šílené, musíte každou pečlivě vydrhnout kartáčkem nebo drsnou houbičkou a omýt v několika čistých vodách. Stejně tak je důležité vyvařit sklenice i víčka (nebo umýt v myčce) a hlavně vyřadit ty, které jsou nějak narušené nebo snad nahnilé. Z nich se dají udělat dobré řezy. Pusťte se s námi do zavařování.

Vybíráme okurky

Na zavařování se hodí malé a tvrdší kusy, které se nerozvaří, zůstanou křupavé a snadno je nacpete do sklenic. Větší okurky nechte na vaření nebo si je odložte stranou a do větší nádoby.

Správná ingredience

Množství přísad a jejich kombinace je čistě jen na vašich chuťových buňkách, ale pokud se do zavařování pouštíte poprvé v životě, určitě se držte správného poměru.

Mrkev a cibule jsou základní surovinou, někdo přidává dokonce i křen. Kromě příjemné chuti vypadají kolečka a proužky zeleniny ve sklenici velmi hezky. Máte-li rádi česnek nebo feferonky, určitě zkuste část nakládaček s touto kombinací. K základním dochucovacím ingrediencím patří kopr, černý pepř, nové koření, hřebíček, občas i bobkový list, fenykl, hořčičné semínko nebo dokonce i skořice. Na Slovensku se pro netradiční chuť do nálevu vkládají vinné listy.

Čtěte také: Jak zpracovat ovoce? Pečený čaj a jiné dobroty!

Nechcete-li se s kořením odpočítávat do každé zavařovačky, nechte jej vyvařit v nálevu. Ideálně si ho připravte pár dní dopředu, získá silnější kořeněnou chuť.

Množství nálevu

Kolik ho budete potřebovat? Můžete vyzkoušet jednoduchý pokus. Naplněnou nádobu zalijte k okraji vodou a tu pak přelijte do odměrky. Zjistítě přibližný odhad, který jen vynásobíte počtem připravených zavařovaček.

Návod, jak sterilovat sklenice najdete na videu...

Většinou se pracuje s objemem nádoby 0,7 l, teplotou 85 °C a steriluje se po dobu 20 minut. Když máte menší sklenice, vařte je o 5 minut méně a litrovým zase 5 minut přidejte. Okurky můžete vařit kratší čas, ale pak je nechte pomalu vychladnout, pokud je vaříte déle než 20 minut, zchlaďte je ve vodě, která by měla mít minimálně 40 °C, aby sklo nepopraskalo. Zamezíte tak zbytečnému převaření.

Jak zavařovat? V mikrovlnce!

Hitem poslední doby je zavařovat v mikrovlnné troubě. Naplněné okrukami a nálevem se uzavřou šroubovacími víčky a dají do mikrovlnky na plastovou misku (vhodnou do mikrovlnky), pro případ přetečení obsahu. Doba sterilování 0,7 l je asi 5-6 minut při výkonu 700 W. Čas platí pro zavařování jednoho kusu. Pokud jsou dvě, necháme je uvnitř 12 minut, a tak navyšujeme čas podle kusů. Po sterilování je vyndejte, omyjte a obraťte je na 5 minut dnem vzhůru, aby se vyrovnala teplota.

Pokud nechcete zvolit klasický zavařovací hrnec, ať už na plyn nebo do elektriky, můžete zkusit sterilovat v troubě. Sklenice naplňte, uzavřete a položte na plech s vyšším okrajem tak, aby se nedotýkaly. Vložte je do trouby a zalijte asi 3 cm horké vody (nesmí být vroucí). Troubu předehřejte na 150 °C a sterilujte asi 15 minut na spodní a dolní ohřev, pak teplotu snižte na 100 °C, přepněte na spodní ohřev a nechte je ještě 20-25 dojít.

Poslední způsob je pro odvážné. Okurky zalijte studeným nálevem a dobře uzavřete. Naskládejte je do myčky dnem vzhůru tak, aby se nedotýkaly. Myčku zapněte na nejdelší program a na nejvyšší teplotu. Po doběhnutí programu všechny vyndejte, utřete a postavte je dnem vzhůru.

Základní recept

Budete potřebovat:

 • kopr
 • 5 koleček mrkve
 • čtvrtku cibule
 • 6 zrnek nového koření
 • kousek křenu
 • několik hořčičných semínek
 • lžičku soli
 • 2 lžíce cukru
 • 100 ml octa
 • Deko
 • vodu

Na dno sklenice položte mrkev, část cibule, pepř, nové koření a hořčičná semínka. Pak dovnitř naskládejte nakládačky, které proložte zbytkem cibule a kouskem křenu. Vše zalijte nálevem, kteřý si připravíte ve vedlejším hrnci z ostatních ingrediencí: ocet, sůl, voda, cukr.

Někdo přidává Deko a jiné zavařovací a kořenící přípravky. Nic tím nezkazíte. Jen je používejte opatrně, ať nejsou okurky příliš výrazné. Když štípou na jazyku, je to špatně.

Jak připravujete okurky vy? Máte nějaký zajímavý rodinný recept, s kterým se chcete pochlubit? Pište nám do diskuze pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Večeře za 5 minut: Recept na klasické lečo s uzeninou

Diety a procedury: Jak hubnou slavné ženy?

Fresh nemusí být "fresh". Čerstvé šťávy mohou škodit

Jelínek: Bilesová měla být hrdinka, sportovci jsou pod tlakem, chodí i výhrůžky smrtí | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama