reklama

Zavařování bez chemie a zbytečného cukru

Vyrobte si marmelády bez chemie a cukru. Poradíme, jak na to.

Foto: Thinkstock

Sezóna šťavnatého ovoce je v plném proudu. Jak si zachovat tuto skvělou chuť i na zimu? Pokud se chystáte vyrábět domácí dobroty, zkuste to tentokrát bez chemie a zbytečné hromady cukru. Tady je několik tipů přímo od profíků.

Ovoce, hromada cukru, želírovací cukr a vařit. To je v kostce základní recept na zavařování marmelád, kompotů a ovoce vůbec podle našich babiček či maminek. Víte ale, že to jde i jinak? Zdravěji, s méně cukrem, bez želírovacího cukru a především tak, aby se zachovala přirozená chuť suroviny? A přitom si ani konzervativní manžel nebude stěžovat, že ta od babičky bývala lepší. Jak na to, radí Vendula Svobodová, technoložka Sklizeno a autorka receptur.

Neexistuje žádný univerzální recept na nejlepší marmeládu, ale moderní trendy velí - vyhýbejte se chemii, uberte cukru, nevařte dlouho, abyste měli ve skleničce dobrotu, která bude šťavnatá, bude chutnat po ovoci a nebude přeslazená.

Čistota je základ

První rada Venduly Svobodové platí pro jakékoliv zavařování: "Samozřejmostí musí při zavařování být naprostá čistota nádobí, pomůcek i ovoce (nebo zeleniny) samotného. Žádné olizování lžiček při ochutnávání a při plnění do sklenic nebo utírání závitů sklenice špinavým hadříkem."

Doporučujeme: Oslaďte si život. TOP 40 receptů na skvělé džemy

Naopak je vhodné je otírat třeba čistým hadříkem namočeným v alkoholu - ideální je na to třeba vodka. A používejte jen suroviny bez náznaku hniloby, plísně a ideální i bez velkých otlaků. To všechno jsou potenciální zdroje, které by mohly vaše úsilí ve sklenicích rychle znehodnotit. A pamatujte, i malé očko plísně na povrchu znamená, že plíseň je již v celé marmeládě.

Ovoce nevařte

A teď už k samotným marmeládám a džemům. Tradiční recepty většinou velí ovoce s cukrem a želírovací složkou povařit, tím ale v ovoci přijdete o spoustu prospěšných látek a déle vařené suroviny s cukrem zpravidla změní chuť.

"Ideální postup je ten, že ovoce očistíte, nakrájíte a procukrujete den předem, aby pustilo co nejvíce šťávy. Alespoň po 12 hodinách pak šťávu s rozpuštěným cukrem sceďte a svařte na hustý sirup. Poté teprve přidejte ovoce do sirupu a už jen krátce poduste, zachová si svou přirozenou chuť," radí Vendula Svobodová.

Uberte cukru

Klasické recepty diktují většinou jeden kg cukru na jeden kg ovoce, u kyselých i více.

Rada pro moderní zavařování: Univerzální poměr neexistuje. Ochutnávejte, a když vám přijde dobrá, tak je tam cukru tak akorát. Cukr je pro marmelády přirozený konzervant, tak kdybyste chtěli zkusit zpracovat ovoce úplně bez cukru (jde to), jen myslete na to, že je třeba přidat jiný konzervant.

Používejte jen kvalitní pektin

Víte, že nemusíte používat při zavařování želírovací cukr? Ten obsahuje většinou naprosto zbytečně ztužené tuky a poměrně dost "éček", která přece v domácích výrobcích z opravdového ovoce nechcete. Stoprocentní přírodní náhradou je citrusový pektin, prášek vyrobený z citrusů, který klasické želírovače a podobné strčí hravě do kapsy.

Stačí ho smíchat s trochou cukru a rychle vmíchat do ovoce už podušeného se sirupem. Marmeláda nebo džem zaručeně ztuhne a vyhnuli jste se veškeré chemii. Navíc citrusový pektin nijak nechutná a  nemění chuť ovoce.

Pravidlem je, že čím je ovoce kyselejší, tím víc obsahuje pektinu a vy ho můžete přidat méně. Jahody ho mají třeba jen velmi málo a přidáváte pektinu více, angrešt nebo rybíz ho naopak skoro nepotřebují.

Nevařte dlouho a plňte rychle

Po rozmíchání pektinu naplňte směsí čerstvě vymyté ještě horké sklenice a zavřete víčkem potřeným alkoholem. Otočte je dnem vzhůru, dokud jsou horké a nechte takto zchladnout. Ve sklenici se při chladnutí vytvoří podtlak, který pevně přitáhne víčko a vytvoří tak vzduchotěsné prostředí.

Náš tip: Fotorecept: Voňavá bezová marmeláda

K tomu horká směs víčko sama o sobě teplem částečně vydezinfikuje, pokud by tam přeci jen nějaké nečistoty před plněním zůstaly. Trochu alkoholu můžete nalít i na povrch marmelády. Zda marmeládu zavaříte, už je na vás. Následné ohřívání je další pojistkou proti plesnivění, ale marmeládu vystavíte znovu vysoké teplotě.  Zavařit ale určitě musíte vždy kompoty a marmeládu, kterou dáváte do sklenic s patentním uzávěrem a gumičkou.

Máte zajímavý recept na domácí marmeládu? Podělte se s námi o něj v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Recepty bez mléka: Quiche, rajčatový krém, créme brulée

Jak vypnout bolest? Nová metoda pomůže všem

Nejlepší nápady vznikají na poslední chvíli

Schwarzenegger překvapil skvělou formou. V 73 letech posiluje a tasí meč jako zamlada | Video: Martin Krepindl
reklama
reklama
reklama