Zapáchá vám myčka? Víme, co s tím!
Zapáchá vám myčka? Tady je několik rad, jak s tím skoncovat!
Věčný boj s větrnými mlýny. I tak by se dal nazvat problém se zapáchající myčkou. Oplachujete nádobí, přesto se vám z tak důležitého pomocníka line nepříjemný odér, který ulpívá na nádobí? Poradíme vám, jak myčku vyčistit a co na zápach pomůže.
Kvalitní myčky ušetří vodu i energii. Dokážou sloužit několik let, ale stejně jako se staráme o pračku, měli bychom věnovat pozornost i tomuto kuchyňskému spotřebiči. Tady je několik instrukcí.
Nutná prevence
Vše, co nějakým způsobem čistí a umývá, potřebuje ke své práci vodu. Zkuste se zaměřit na to, jak moc je tvrdá. Většina myček už dnes obsahuje změkčovací systémy. Pokud máte starší model, pomůžou vám domácí změkčovače vody, které se dají pořídit v řádu několika tisíc. Otázkou zůstává, zda není lepší si koupit modernější spotřebič.
Doporučujeme: Jak si upravit kohoutkovou vodu? Je to jednoduché
Tvrdá voda zanechává na nádobí i stěnách matné povlaky. S tím vám pomůže speciální sůl, která se sype do předem určené nádobky. Každý přístroj to může mít na jiném místě, proto si pečlivě přečtěte návod.
Oplachovat či neoplachovat
Říkáte si, na co mám myčku, když musím nádobí předem oplachovat. Vlastně to tak není úplně třeba. Ale pozor u potravin, které mají kyselou povahu, ty mohou reagovat s vodou a tvořit ve spotřebiči korozní vrstvu, která by vám tam nadělal obrovskou neplechu.
Pokud talíře neoplachujete, myslete na filtr, který se většinou skládá ze tří částí. Všechny je nutné pravidelně čistit, jinak vám nebude odtékat voda, což zapříčiní ten nepříjemný odér, který vám je už jistě známý.
Pravidelné čištění
Výrobci doporučují, abyste jednou za dva až tři měsíce použili tzv. čističe myčky. Jsou to malé lahvičky, které zavěsíte do koše, sundáte ochranou lepenku z uzávěru a pustíte intenzivní program. Během té doby se do spotřebiče bude uvolňovat silný čisticí prostředek, který zbaví vnitřek mastnoty, nečistot a usazenin. Zaměří se i na filtry, ostřikovací ramena, trysky a potrubí, kde jsou vápenaté zbytky a mastnota. Jejich cena začíná okolo 60 Kč.
Jednou za čas nezapomeňte vzít do ruky vlhké ubrousky nebo hadřík se saponátem a otřete dvířka a spodní část, kde se usazuje prach nebo tam může vystříknout omastek z talíře. Myslete i na těsnící gumy. Nečistoty se obzvlášť hromadí u vestavěného spotřebiče.
Sáhněte pro své zásoby
A jak už je naším zvykem, rádi používáme na úklid věci, které neobsahují chemii a většinou je máme doma.
Ocet:
Nalijte malého panáka do nádržky na mycí gel, následně vlijte tři šálky do spodní části přístroje a zapněte program na vysokou teplotu a delší dobu. Chcete-li svůj spotřebič důkladně dezinfikovat, opakujte několikrát. Ocet čistí, leští a bojuje s vodním kamenem.
Jedlá soda:
Dostupný a levný pomocník. Do spodní části vložte šálek, do kterého nasypete jedlou sůl. Stejně tak můžete trochu nasypat do nádržky na mycí prostředek. Pak už jen spusťte oplachovací program.
Kyselina citronová:
Podobný zázrak jako ocet. Pusťte myčku naprázdno, a když se po předmytí vypustí, otevřete ji a nasypte dovnitř 20 dkg kyseliny. Skvěle tak pročistíte odtokové potrubí a celý vnitřek.
Tablety nebo prášek?
Většina z nás dává přednost tabletám, je to pohodlné. Proč ne, ale v takovém případě se nespoléhejte na množství soli v tabletě a doplňujte granulovanou směs do nádoby. Ta regeneruje pryskyřicové kuličky, které jsou ve spodní nádržce už od výrobce a zajišťují změkčení vody.
A pozor, tablety nejsou kompatibilní se všemi mycími programy, proto si přečtěte, který z nich se dá v tomto případě používat. Většinou je označený 3v1.
Náš tip: Návod: jak si doma vyrobit citronové tablety do myčky
Podobně je důležité leštidlo, které má také svou speciální nádobu. Jsou-li na nádobí skvrny, v myčce chybí nebo je nesprávně nastavené jeho množství při programu. To se dá jednoduše upravit dle návodu.
Třešnička na dortu. Chcete-li si být opravdu jistí, že z vašeho pomocníka neucítíte nepříjemný zápach, pravidelně mu věnujte pozornost a dopřejte mu závěsný osvěžovač. Ten se umístí na horní koš a během cyklu i mimo dodá spotřebiči potřebnou svěžest.
Několik rad závěrem
- Jednou za čas neuškodí, když vyndáte koše, dáte je do vany s vodou a octem.
- Nezapomínejte na otočná ramena. Měla by se několikrát do roka vyndat a vyčistit. Tam se usazují nečistoty, které ztékají z nádobí. Pokud si na to netroufnete, požádejte o pomoc odborníka.
- Někteří používají i běžný prací prášek, který se nasype do nádoby na mycí prostředek. Následně pustí dlouhý program. Po jeho ukončení je v myčce hodně pěny, je tedy dobré zapnout ještě oplach. Zajímavý způsob, ale poraďte se s odborníkem. Přeci jen jde o prostředek do pračky a ne do myčky.
- Ocet se nebojte použít jednou za měsíc.
- Nechte instalatéra jednou za rok prohlédnout spodní část pod filtry, usazené zbytky jídla mohou silně zapáchat.
Jak bojujete se zápachem z myčky vy? Napište nám své zkušenosti v diskuzi pod článkem.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Vypěstujte si přírodní viagru. Jmenuje se kotvičník
Nebezpeční šílenci v ulicích. Máme se jich proč bát?
Gesta, kterým rozumí kdekoliv na světě. Pozor na ně!