Vyberte si svého souseda. Postavte společné bydlení!
Zajímavý projekt, který vám pomůže vybrat dobré sousedy. O co jde?
Představte si, že chcete vlastní byt, ale nemáte tolik financí, nevíte, jak na to a kde začít. Objevili jsme nový trend "společného" bydlení, kdy si vybíráte své sousedy, kteří vám se vším pomohou. Pojďte si tento zajímavý projekt trochu přiblížit.
V pražské galerii Kvalitář probíhá do 20. března výstava Baugruppe ist super! s podtitulem Jak se dnes bydlí - inspirace z Berlína. Princip nového trendu bydlení je vlastně jednoduchý. Skupina několika lidí si společně sežene pozemek, architekta, navrhnou bytový dům, dodají své představy, zafinancují, a pak se stanou sousedy. Uvidíme, jestli se tyto projekty uchytí i u nás.
Úspora peněz
Výstava nabízí k nahlédnutí celé projekty a také komunikaci lidí, kteří se domlouvali na společných prostorech, tvaru domu, fasádě, jednoduše na všem. Asi si říkáte, že je to stejné jako družstevní bydlení, ale jsou tu odlišnosti a hlavním znakem baugruppe je svobodné rozhodování od začátku do konce!
Prohlédnete si jednotlivé nákresy architektů, fotografie výstavby a hlavně návod, jak postupovat, když zatoužíte podobně bydlet.
Tyto byty v Berlíně výborně fungují a pomáhají město dál rozvíjet. Zájemci se dobře znají, mají určitou představu a v neposlední řadě se k domům používají i takové pozemky, které jsou pro klasickou developerskou činnost nevhodné.
Doporučujeme: Šestero výhod družstevního bydlení. Znáte je?
"Využití stavebních pozemků, které leží ladem, podpoří tvorbu kompaktního a efektivního města, což odpovídá současným cílům územního plánování," uvádí architekt Vladimír Fialka z Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Členové Baugruppe jsou často angažovaní lidé se zájmem o své okolí, což pak zpětně vytváří vysokou kvalitu sousedství a stabilní sociální prostředí.
Dialog architekta s klientem
Umíme si představit, že když se dva domlouvají s architektem, vznikají různé názory a konflikty, co teprve, když za ním přijde deset lidí, že by chtěli bytový dům.
Je jasné, že každý projekt je jedinečný a odráží vlastnosti, dynamiku a názory celé skupiny. Následně vše probíhá tak, že se architekt od začátku schází s celou skupinou a nad vším otevřeně diskutují. On si zapíše všechny potřebné poznámky a na závěr se snaží najít nějaký kompromis.
Dokonalí sousedé
Následně vznikne projekt, podle kterého se začne stavět bytový dům. A teď se dostáváme k výhodám. Jde o novou formu sousedství. Všichni se znají, předem ví, k čemu a jak budou používat společné prostory, terasy či garáže. Většinou jde i o ekonomičtější bydlení, protože se domluví výhodnější a ekologičtější vytápění. Členové baugruppe jsou vlastníky jednotlivých bytů a dohromady tvoří skupinu, která se navzájem podporuje.
Nechte si poradit
Po celou dobu výstava nabízí návštěvníkům různé workshopy. K dispozici jsou architekti, kteří vám vše rádi vysvětlí a nechají vás nahlédnou do plánů. Dozvíte se, jaká povolení a papíry jsou k výstavbě potřeba. Dokonce si můžete přečíst celý manuál na společné bydlení.
Náš tip: Jak by měl vypadat ideální soused? Zeptali jsme se vás
Během výstavy probíhají také průzkumy a diskuze, kde se probírají možnosti, zavést tento druh inovativního bydlení i v České republice. Jsou tací, kteří nechtějí dům a zahrádku. A když už bydlet v bytovém domě, určitě je fajn, když máte kolem sebe stejně smýšlející sousedy, co myslíte?
Jak by se vám líbil tento způsob bydlení? Napište nám v diskuzi pod článkem.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Dřevo se vrací do interiérů: Netradičně a elegantně
Matka slyšela po 18 letech tlukot srdce zesnulého syna
Nejkrásnější róby z Oscarů. Málo barev. Vyhrála béžová