reklama

Vlastní bydlení nebo pronájem: Co je výhodnější?

Přemýšlíte nad tím, zda platit nájem nebo raději ve stejné výši hypotéku s hřejivým pocitem, že na konci bude by váš, Víme, co je výhodnější.

Foto: Thinkstock

Přemýšleli jste nad tím, jaké by to bylo, bydlet ve vlastním bytě či domě? Mnoho lidí se rozhodne, že bude raději splácet hypotéku a postaví si domeček, než aby stejné nebo podobné finance utrácel za pronájem. Jaké jsou výhody vlastního bydlení a proč naopak platit pronájem?

Zeptali jsme se našich kolegů, co je podle nich prioritou a proč právě jejich volba je ta správná. A jak vidíte bydlení vy? Vlastní byt nebo raději pronájem?

Když je třeba rekonstrukce...

První nevýhodu pronájmu jsme našli ve chvíli, kdy jsme se ptali na rekonstrukce a změny. Ve vlastním domě, potažmo bytě, si majitel může provádět úpravy a opravy podle vlastních potřeb a přání, jen s ohledem příslušných úřadů.

"Když se mi něco v bytě nelíbí, klidně se s manželem pustíme do přestavby. Nejinak tomu bylo, když se nám narodila dcera a chtěla jsem jí dopřát větší pokoj. Příčka mezi ložnicí se posunula, nám s manželem stačí co máme a dcerka má dostatek prostoru si hrát. Rozhodně se nemusím nikoho ptát, co mám se svým bytem v plánu." (Jitka V.)

V nájmu se všechny tyto úpravy provádí jen se souhlasem majitele. Na druhou stranu, v nájmu rekonstrukci provádět nemusíte a vlastně ji ani většinou neplatíte. Veškeré větší opravy jdou na účet majitele či pronajímatele, pokud tedy byt nemá nějaký společný fond, ze kterého se ale hradí jen rekonstrukce, které se týkají celé budovy.

1:0 pro nájemní bydlení

Obrovskou, vlastně největší výhodou pronájmu je flexibilita. Odejít do většího bytu nebo se přestěhovat do jiného města je jednodušší a není třeba řešit prodej a případný nákup jiné nemovitosti.

Čtěte také: Máte hlučné sousedy? Nenechte si to líbit!

"Mít vlastní nemovitost je tak trochu česká specialita. Třeba na západě jsou lidé mnohem víc zvyklí žít s tím, že se můžou kdykoliv přestěhovat, zatímco tady byl strašně dlouho problém najít slušné bydlení a teď, když to problém není (jen je to poměrně drahé), spousta z nás to má pořád nějak v sobě. Mě osobně pronájem přináší mnohem větší svobodu. Budu-li se chtít odstěhovat, bydlet v menším bytě, najdu-li si práci někde jinde, nic mě nesvazuje." (Matěj N.)

Finanční stránka se často podceňuje

Bydlet ve vlastním je touha mnoha z nás, ale bývá zaplacena velkou nesvobodou a z čistě finančního hlediska se vyplatit nemusí. Máme pro vás modelovou situaci od našeho kolegy, která vám nejspíš vyrazí dech.

"Představte si situaci, že chcete bydlet ve stometrovém bytě na Vinohradech a máte našetřené 2 miliony korun. V případě, že budete byt chtít, musíte si půjčit ještě asi 4 miliony. Při současných úrocích hypoték, které jsou velmi nízké, budete po dobu 20 let splácet okolo 23 000 Kč měsíčně, což je velké břemeno. Po 20 letech skončíte s velkým bytem, který už pravděpodobně nebudete potřebovat, protože děti budou jinde. Vám by se hodil menší byt, stejně jako dětem. Dále nezapomínejte, že budete muset průběžně cosi investovat."

"Pokud si ale podobný byt pronajmete například za 16 000 Kč měsíčně, je to rozdíl 7 000 Kč. Pokud si ten rozdíl (7 000 Kč) ušetříte a budete počítat se zhodnocením 3 % ročně nad inflací, což je pouze střízlivý odhad, budete mít z původních 2 milionů, 3 miliony 600 tisíc Kč a při úspoře 7 000 Kč dalších 2 miliony 300 tisíc Kč. Ale co tím vlastně chci říci? Pokud byt koupím, budu mít po 20 letech pěkný, ale opotřebovaný byt s původní hodnotou 6 milionů. Pokud si ho jen pronajmu, skončím se 6 miliony na účtu (v případě spoření). K tomu všemu získám velkou svobodu, pokud budu chtít cestovat, stěhovat se nebo dětem koupit menší byt či ztratím práci. A pokud v bytě poteče střechou nebo vyhoří, bude to problém někoho jiného."

"Neplatím nájem"

Vlastník nemovitosti skutečně neplatí nájem, ale pokud jde o byt v domě s více vlastníky, většinou je povinen platit příspěvek do fondu oprav. Výše závisí na rozhodnutí společenství. Když máte vlastní dům a podobně si nedáváte na stranu měsíčně nějakou částku, může vás finančně zaskočit i to, že vám odejde například pračka.

"Bydlíme ve vlastním domě a jsme rádi, že nemusíme měsíčně dávat nájem. Náklady na dům, který je nízkoenergetický, jsou opravdu minimální (3 000 Kč měsíčně), přesto se snažíme měsíčně dávat stranou určitou částku, takové, kdyby náhodou se něco pokazilo, protože, pak bychom neměli, kam sáhnout." (Michal Š.)

Není tajemstvím, že ve většině zkoumaných měst je splátka hypotéky vyšší než nájemné. Lidé, kteří si chtějí koupit nemovitost, se ohánějí fakty, že raději budou platit hypotéku než pronájem a za 20 let bude nemovitost jejich. Neházet peníze jen tak do vzduchu za nájemné, ale vlastně si šetřit na důchod, ale vyplatí se to? Odborníci se shodují, že brát si hypotéku v 50 letech je velmi zavazující. Nikdo neví, zda budete mít zaměstnání či vám zdravotní stav dovolí pracovat.

Náš tip: Jak ušetřit za teplo! Dejte mezi místnosti práh. A dál?

Naopak, pokud mladí lidé chtějí 20 let splácet, záleží jen na nich, zda se chtějí uvázat k jednomu místu. Na druhou stranu, nikde není psáno, že v domě musí po jeho splacení zůstat.

Bydlet ve vlastním? Neměnila bych!

Pokud jste nemovitost pořídili bez potřeby externího financování, je pro vás nespornou výhodou zproštění se platby nájemného. Jedná-li se o novostavbu, jsou zpravidla nízké také náklady na údržbu. Jediné, co vás čeká jsou daně za nemovitost, které vás však nijak nezruinují.

I za předpokladu, že jste si vzali hypotéku, lze osobní vlastnictví považovat za výhodu. Budujete si svůj majetek, který v budoucnu můžete zpeněžit nebo pronajmout a zajistit si vlastní pasivní příjem.

"Podařilo se nám doplatit hypotéku, a rozhodně to stálo za to. Měli jsme velké štěstí, že hypotéka byla jen o 500 Kč měsíčně vyšší, než jsme platili pronájem v původním bytě. Děti už jsou velké a mají svoje bydlení. I tak jsme rádi, že bydlíme za Prahou. A zda se budeme chtít stěhovat? Nepostavili jsme nijak obrovský dům, který se nedá na stará kolena zvládnout. Je dobře přístupný a prakticky bezbariérový. Na zahradě jsme udělali obrovský kus práce, stejně jaké při stavbě. Pokud se nic vážného nepřihodí, určitě se odsud stěhovat nebudeme. Dům nám přirostl k srdci." (Edita S.)

Výhody a nevýhody jednotlivých typů bydlení

Osobní vlastnictví:

+ svobodné rozhodování o bytu

+ neplatíte nájemné

+ byt lze využít jako předmět zajištění

+ růst tržní ceny bytu

+ lze pronajmout a využít k získání pasivního příjmu

+ uchování hodnoty pro potomky

- vysoké pořizovací náklady

- nutnost financování z cizích zdrojů

- odpovědnost za údržbu

- vedlejší náklady vlastnictví (pojištění, daň, opravy)

Nájemní bydlení:

+ minimální počáteční investice

+ vhodné jako startovací pozice pro mladé

+ flexibilní, lze měnit bydliště

+ nevázanost k majetku

- nelze provádět rozsáhlé úpravy

- nutnost platit tržní nájemné

- trvalé riziko vypovězení smlouvy

- riziko nekorektního jednání ze strany pronajímatele

zdroj: Hypoindex.cz, peníze.cz, finexpert.cz

Jakému bydlení dáváte přednost vy? Raději budete platit hypotéku, i přesto, že bude vyšší, než byste nejspíš měli nájem bytu? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Originální vany? Už jste se koupali v dámském střevíčku?

3 problémy kancelářských krys: Stres, záda, zápěstí

Deset tipů proti rakovině

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama