reklama
 

Jak ušetřit za teplo! Dejte mezi místnosti práh. A dál?

Podívejte se, jak se doma ušetřit za teplo!

Foto: Profimedia.cz

Chtěli byste tento rok v zimě zbytečně neplýtvat energiemi? Víme, jak ušetřit za teplo. Nechte se inspirovat a potěšte svou peněženku ušetřenými penězi za energii.

Podzim pomalu přichází a vás čeká další topná sezóna. Zkuste letos být úsporní a neplýtvejte nastřádaným teplem. Ušetřené peníze za energii se vám budou hodit na něco jiného v domácnosti. Ať už topíte krbem, tepelným čerpadlem nebo plynem, vždy se najde nějaký způsob, jak neplýtvat.

Když je teplo od nohou

Určitě znáte situace, kdy vám byla zima na nohy a prostě jste šli a otočili termostatem na vyšší stupeň. Nemáte-li možnost dodat do bytu či domu podlahové vytápění, vyzkoušejte si do nejchladnějších místností dát koberec. Stejně zafunguje, když budete nosit teplejší ponožky nebo pantofle. Uvidíte, že nebudete tolik topit a během roku tím ušetříte i několik stovek.

Správné větrání

I v zimě nezapomeňte do domu pouštět čerstvý vzduch. Z přetopeného vzduchu často pobolívá hlava. Když se rozhodnete větrat, nenechte všechno nastřádané teplo uniknout z domu. Stačí dvakrát denně otevřít okno na krátkou dobu. (asi 5 minut) Studený vzduch vnikne dovnitř, ale neochladí zdi.

Ověřte si tepelnou těsnost vašich oken

Jistě už jste slyšeli o teplených ztrátách. Nejčastěji nám neizolují okna. Zkuste si například malý test se zapálenou svíčkou. Projděte se kolem oken a když bude mít svíčka tendenci zhasnout, špatně těsní. Netěsnící okna a dveře je třeba zaizolovat. Ušetříte tak okolo 30 % nákladů za vytápění. S problémem pomůže výměna oken nebo alespoň zkuste izolační fólie, které se dávají mezi skla nebo přímo na povrch.

Čtěte také: Recept na úsporu aneb s kým vaříte?

Stejně tak myslete na dveře i v domě. Uzavřená místnost se snadněji vytopí. Proto tam, kde nejvíce trávíte čas, dveře zavírejte. Stačí jen půl hodiny a máte v místnosti tepleji. Odborníci se shodují, že zavíráním interiérových dveří ušetříte až 1/3 záloh za energie.

Zaveďte doma správné topení

Dobře a správně zatopit je umění. A je zcela jedno, čím doma topíte. Každé tepelné těleso má tepelnou setrvačnost, kdy po vypnutí ještě hřeje. Vypněte nebo snižte topení na noc a nechte nastavené tak, aby se chvíli před probuzením zase zapnulo. Než jdete spát, tak zavřete dveře a uvidíte, že vám zbytkové vytápění bude zcela jistě stačit.

Co radí odborníci?

  • Vhodně naprogramovat zapínání a vypínání kotle. Důležitá je správná regulace teploty v jednotlivých místnostech. S regulací vám pomůže termostat, přičemž nejlevnější pořídíte za 300 Kč.
  • Dále doporučují nastavit optimální teploty. Zde se odborníci od sebe hodně liší. V kuchyni by se teplota měla pohybovat v rozmezí 18-20 °C, v ložnici 17-20 °C, v dětském pokoji 20-22 °C, v koupelně 22-24 °C. Pokud jste pryč, udržujte teplotu na 17 °C.
  • Když v bytě vytápění snížíte jen o jeden stupeň, ušetříte za náklady až 6 %.
  • Před radiátory nestavte žádný nábytek, nezakrývejte je dlouhými záclonami či závěsy a nechte teplo proudit po místnosti. Účinnost zvýšíte, když z radiátorů budete pravidelně odstraňovat prach.
  • Nemáte mezi místností práh? Pak vězte, že i půlcentimetrová mezera pod dveřmi může vykrádat teplo z místnosti.

Máte i vy zajímavé rady a tipy, jak ušetřit za teplo? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Kancelář s tobogánem a hospodou? Splněný sen!

Affinity - bydlení jedna radost!

Co na sebe na podzim? Styl ruské panenky

 

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama