reklama

Ukliďte si. Domov ovlivňuje kvalitu vašich vztahů

Nepodceňujte svůj domov. To, jak se v něm cítíte, totiž může dost zásadně ovlivňovat vaše vztahy.

Foto: iStock

Všichni už tušíme, že na to, jak spokojený život vedeme, může mít zásadní vliv to, co jíme, nebo třeba jestli se pravidelně hýbeme. Prostředí, v němž žijeme, ale stále věnujeme málo pozornosti. A je to chyba.

Švédský profesor Roger Ulrich z Chalmers University, který se zabývá vlivem architektury a prostředí na lidské zdraví, ve své studii dokázal, že interiér, ve kterém trávíme nejvíce času, skutečně ovlivňuje naše chování. Tak například pohodlné sezení, útulný pokoj nebo rozkvetlá zahrada v nás podporují schopnost socializace. V takovém prostředí jsme tedy komunikativnější a společenštější. Příliš ostré umělé osvětlení nebo studený pokoj mají přesně opačný vliv.

Interiérový designér, který se mimo jiné zabývá i principy feng šui, proto doporučuje, abychom se při zařizování bytu (ale třeba i kanceláře, pokud máme právo do něj mluvit) řídili především vlastními pocity. Nikoli tedy trendy, rozumem nebo třeba cenou.

Jak takový domov vypadá?

Měl by především odpovídat vašim potřebám a zvyklostem. Rádi přijímáte návštěvy? Ujistěte se, že máte doma příjemný prostor, kde je usadit. A nejlépe ne jen jeden. Zařiďte si příjemné sezení v kuchyni pro případ, že pozvete přátele na večeři a budete si chtít povídat při vaření. Příjemně by se mělo sedět i v obývacím pokoji u kávy, perfektním místem, kam vodit návštěvy, je terasa či balkon.

Hodně doma pracujete? Vytvořte si příjemný pracovní kout. Pokud se vám myšlenka oddělené pracovny nelíbí, ujistěte se, že v obývacím pokoji či v kuchyni je stůl dostatečně velký na vše, co k práci můžete potřebovat. Nemělo by to být tak, že se s počítačem někde mačkáte, anebo dokonce zůstáváte v posteli, protože jinde se vám tolik nelíbí. V posteli se má spát, ne pracovat. 

Bez obrazovek

Tohle sice není žádná novinka, ale neuškodí zopakovat, že do ložnice nepatří nejen počítač, ale ani telefon nebo televize. Jednak nás jejich modré světlo udržuje v bdělém stavu, a tak se nám hůř usíná a spánek pak není kvalitní. A když málo spíme, špatně se nám soustřeďuje, býváme protivní, nestíháme…

Nehledě na to, že stále pořádně nevíme, jaké signály vlastně mobily vysílají, když vedle nich spíme. Zkuste tedy nabíječku přemístit do jiného pokoje a do ložnice žádné z těch zařízení nenosit.

Dodejte ženskou energii

Domov s jin energií, což je ženský princip podle učení feng šui, je pro psychiku člověka příjemnější a pozitivně ho ovlivňuje. Co konkrétně tedy můžete doma upravit? Alespoň malým detailům dodejte textury a vzory. Okna vždy vypadají útulněji, mají-li závěsy. Pokoje působí přívětivě, pokud v nich je alespoň malý koberec nebo běhoun. Dobře na nás působí i přítomnost oblých tvarů. Nemusí tedy všechno být do pravého úhlu. 

Funguje i rozestavení křesel nebo jiného sezení. Zkuste třeba jen díky malému taburetu zajistit, že sezení bude postaveno do kruhu. Zajistí to pocit intimity. Velké prostory zkuste opticky rozdělit. Máte kuchyni spojenou s obývákem? Oddělte obývací část alespoň kobercem nebo třeba křeslem. Pomůže i osvětlení, například stojací lampa. Útulnost a teplé světlo dodají také svíčky.

Ukliďte si

Hodně prázdné prostory v nás sice podporují nepříjemný pocit samoty, na druhou stranu ani příliš mnoho věcí nepůsobí zrovna přívětivě. Nemusí přitom jít ani vyloženě o nepořádek, ale čím více věcí kolem sebe máte, tím větší pocit zahlcenosti, stresu a přesycenosti to ve vás může vzbudit. Úklid bytu zkrátka funguje i jako úklid hlavy.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama