Sezóna levandule: Jak vyrobit džem, krém i parfém
Nádherná a voňavá levandule. Bylinka, která léčí, chutná a zkrášluje pleť!
Kdo by neznal omamnou vůni a jedinečnou barvu levandulí. Bylinka, která vás na malý okamžik přenese do Provence. Využijte ji na výrobu oleje, uvařte lahodnou marmeládu nebo si usušte kytičku na zimu.
Rozšiřte svou zahradu o modrofialové květy a stříbřitě šedé listy. Nebudete litovat. Sice pochází z oblasti se středomořským klimatem, ale dařit se jí bude i u nás. Lze ji pěstovat v nádobách nebo volně v půdě. Její vůně odpuzuje nepříjemný hmyz jako mšice, komáry a svilušky.
Levandulová encyklopedie
Abychom byli přesní, jde o levanduli lékařskou. Lidově se jí říká spikrnát, dulenka nebo devandule. Může vyrůstat až do půl metru. Květy i listy mají bohaté využití. Zdaleka nepatří jen do skříně proti molům. Uklidní organismus, zkrášlí pleť a pokrmu dodají punc originality.
Doporučujeme: Květy, které můžete sníst: Levandule, fialka, růže
Rostlinka nesnese přemokřenou půdu. Miluje dostatek slunce. V Provence se pěstuje v půdě, která je hodně kamenitá a vzdušná. V našich podmínkách je třeba zeminu smíchat s pískem. Kvete od začátku července. Rostlinku trháme a sbíráme, když je jen částečně rozkvetlá, jinak vám všechno to fialové bohatství při sušení opadá. Stříhejte delší stonky, které v menším trsu zavěste na slunné a vzdušné místo.
Nebude třeba lékaře
Levandule je skvělým lékem proti depresím, úzkostem a poradí si i s bolestí hlavy. Ideální jsou polštářky s nasušenou bylinkou, které provoní celou místnost. Její mocnou sílu pocítíte i v podobě koupele, v aromalampě či jako chutný čaj. S čím vám ještě pomůže?
- léčí deprese
- poradí si s úzkostnými stavy
- zkvalitní spánek
- zmírňuje menstruační bolesti
- působí jako prevence proti svalovým křečím
- zklidňuje puls
- využívá se při hojení popálenin, jizev a ekzémů
- zbavuje stresu
- má protizánětlivé účinky
- hojí lupénku
- odbourává napětí a podrážděnost
- uvolňuje
6 skvělých využití
Uvědomte si, že je levandule velmi aromatická, proto ji do pokrmů přidávejte opatrně. Využít se dají květy i sušené lístky. Hodí se k masu, do polévek, pečiva i do dezertů. Skvělé jsou marmelády a kompoty.
Džem z okvětních lístků růže a levandule
Budete potřebovat:
- 12 odkvétajících kusů růže
- 5 květů levandule
- 1 litr vody
- 250 g cukru krupice
- 3 jablka
- 1 citron
- 1 sáček želírovacího cukru
POSTUP:
Propláchněte okvětní lístky a osušte. Vodu přiveďte spolu s plátky k varu a vařte asi šest minut. Následně odstavte a nechte louhovat do druhého dne. Oloupaná a očištěná jablka nakrájejte na kostičky a smíchejte s cukrem a citronovou šťávou. Přiveďte k varu a po pár minutách rozmixujte.
Vyndejte květy a vymačkejte z nich všechnu šťávu. Do výluhu přidejte levandulové květy a přiveďte k varu. Následně přimíchejte směs jablek a nakonec sáček želírovacího cukru. Dobře rozmíchejte a zkuste na talířku, zda směs tuhne. Pokud ano, rozlijte ji do skleniček, uzavřete a otočte dnem vzhůru.
Levandulový sirup
Budete potřebovat:
- 3 citrony
- 1 kg cukr krystal
- 500 g levandulových větviček a květů
- 3 celé skořice
- 1 litr vody
POSTUP:
Větve opláchněte a dejte do hrnce s vodou. Přihoďte pokrájené citrony a skořici. Směs přiveďte k varu a vařte 15 minut. Sundejte z plotny a nechte 24 hodin odpočinout. Následně sceďte a přiveďte opět k varu. Za stálého míchání přisypte cukr a vařte do požadované hustoty. Plňte do skleniček a lahví a nezavařujte.
Levandulový čaj, bábovku, sušenky a další recepty s touto lahodnou bylinkou najdete ZDE >>
Kdo z vás by rostlinku chtěl využít i jinak, může vyzkoušet následující recepty na hojivé oleje, masti a tinktury. Určitě vás překvapí.
Levandulový olej
Budete potřebovat:
- 250 g sušených květů
- 1 litr kvalitního oleje
- uzavíratelnou láhev
- plátýnko
POSTUP:
Květy dejte do láhve a zalijte olejem. Nechte 14 dní louhovat. v teple. Následně přeceďte a skladujte na tmavém a chladném místě. Olej využijete na masáže nebo jako antiseptikum při hojení ran a popálenin kůže.
Levandulová mast
Budete potřebovat:
- 1 kg vepřového sádla
- 100 g včelího vosku
- 250 g čerstvých květů levandule
- plátýnko nebo gázu
POSTUP:
Ve vodní lázni zahřejte sádlo a včelí vosk asi na 80 °C. Přidejte natrhané květy a 10 minut míchejte. Směs nechte do druhého dne uležet. Následně ji rozehřejte a přeceďte přes gázu či plátýnko. Mastičku přemístěte do malých kelímků a skladujte ve tmě a v chladu.
Levandulové kostky do koupele
Budete potřebovat:
- 50 g bambuckého másla
- 50 g kakaového másla
- 2 kapky levandulového esenciálního oleje
- 1 lžičku sušených květů levandule
- 1 lžičku sušených květů heřmánku
POSTUP:
Jemně nastrouhejte kakaové máslo a dejte do mísy. Přidejte bambucké máslo a na horké lázni zahřívejte. Přisypte sušenou levanduli a heřmánek. Pořádně zamíchejte. Směs nalévejte do formy na led. Do každého chlívečku přidejte kapku esenciálního oleje. Nechte v lednici zatuhnout.
Náš tip: Návod: Jak si vyrobit bezedný repelent proti komárům?
Jednu kostičku vhoďte do vany a napusťte horkou vodou. Počkejte, až se rozpustí a následně dobře rozmíchejte. Kdo bude chtít, může si ještě přihodit pár sušených květů levandule. Tak získáte dokonalou relaxační koupel.
Levandulový parfém
Budete potřebovat:
- 1 hrst čerstvých květů
- 100 g lihu
- vanilkové aroma
POSTUP:
Květy zalijte lihem a přidejte aroma. Nechte 7-10 dní louhovat. Přeceďte do flakonku od voňavky a můžete používat.
zdroj: funhomethinkgs.com, vareni.cz, bebeautiful-beautyblog.com, flancylads.blogsot.cz, svet-potravin.cz
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Nejnovější kosmetický hit: Perlivá voda
Zase ti slimáci: Rychlé řešení bez chemie!