reklama

Moderním prvkem pro naše domy a byty jsou určitě tapety. Prioritou výběru vhodných tapet je kvalita, moderní design a odpovídající cena. Na trhu jsou k dostání moderní, retro nebo klasické tapety a velmi oblíbenými se staly fototapety, které místnosti dodávají prostorový efekt.Díky tapetám může ožít i starý nábytek

Do kategorie tapety spadají také dekorace na zeď. V jednadvacátém století jsou módním hitem a stávají se součástí domovů, kanceláří, obchodů, restaurací a hotelů. Jde o dekoraci, která se používá k vylepšení a zkrášlení interiérových zdí a jiných vnitřních prostorů.

Obvykle tapetu zakoupíme v rolích o rozměrech padesát tři centimetrů krát deset metrů. Pomocí speciálních tapetových lepidel je upevňujeme na stěnu. Pro aplikaci potřebujeme rovnou a čistou podkladovou plochu. K výrobě se využívá reliéfního tisku, hlubotisku, sítotisku a rotačního tisku.

Mezi nejběžnější materiály, ze kterých se tapety vyrábějí, patří vlies, vinyl, papír a textil. Kromě jiných vlastností, funguje tapeta jako tepelná a hluková izolace. Snadno se instalují a velmi dobře jdou odstranit. Pří dobrém hledání je můžeme zakoupit za přijatelné ceny. Někteří šikovnější lidé si je dokážou nalepit zcela sami. Údržba je velmi jednoduchá. Některé jsou otíratelné vlhkým hadříkem, ale jinak nevyžadují žádnou zvláštní péči.

Co jsou fototapety?

Jde o dekoraci na zeď, která se skládá z jednotlivých částí, které vytvoří fotoobraz. Vyrábí se především z vliesu a papíru. Někdy je v katalogu můžeme vidět pod pojmem luxusní. Jejich cena je o mnoho vyšší než u běžných papírových. Papírové fototapety jsou náchylné k otěru a méně trvanlivé. Při manipulaci se snadno roztrhnou. Staly se velmi oblíbeným a požívaným módním prvkem do interiéru.

Co jsou Rauhfaser tapety?

Vyrábějí se z devadesáti procent z recyklovaného papíru, pilin a dřevěných vláken. Cena tapety je kvůli vyšší gramáži o dost větší. S oblibou se používají tam, kde není na stěnách štuková omítka. Po nalepení se přes ně nanáší válečkem barevný odstín interiéru. Dokonale kryjí nerovnosti zdí a případné praskliny. Díky prodyšnosti jsou vhodné i na sádrokartón.

Historie

Už kolem roku dvě stě před naším letopočtem ve starověké Číně jsou první zmínky o dekoracích na stěny. Odtud se rozšířilo zdobení interiérů do arabského světa. Do Evropy se tento moderní prvek dostál ve dvanáctém století a velkého rozkvětu dosáhli v renesanci. Nejstarší evropská tapeta je v Cambridge v Anglii a pochází z roku 1509.

Související články

reklama
reklama
reklama