reklama

Rekonstrukce: Obývák pro babičku nemusí být nudný!

Jak zařídit malý byt, kde bydlí seniorka s dcerou? Podívejte se na rekonstrukci.

Foto: panelplus.cz

Paní Ivana se svou 83letou maminkou přišla o rozlehlý byt ve vile na Ořechovce. Nájemníkům byl po značném nátlaku restituentů vyplacen zlomek odstupného, a tak se dvojice musela odstěhovat ze zelené čtvrti na sídliště do pražské Hostivaře. Byt měl jen málo společného s velkorysou vilkou, a tak se pustili do bourání panelových příček, aby vznikl pocit většího prostoru.

Již před proměnou bytu majitelka dosáhla velkého prostoru a to díky zbourání příčky mezi pokoji. Tím vznikl poměrně velký prostor, střídmě vybavený nábytkem. I přesto po čase nebyla paní Ivana s úpravami příliš spokojená. Požádala tedy tým designerů z pořadu Jak se staví sen o pomoc.

Designeří umí kouzlit

Snahou designerů bylo prostor sjednotit, tak aby působil světle, jednoduše, ale zase nikoli příliš stroze. Důraz byl kladen na eleganci a celkovou útulnost, kde se obě dámy budou cítit příjemně.

Přáním majitelek bytu bylo vytvořit z daného prostředí prostor, který potlačuje jeho panelákovost a připomene jim atmosféru původní vily. Jedinou podmínkou paní Ivany bylo ponechat grafiky od malíře Adolfa Borna, lustr a tapisérii.

Začneme od podlahy

Původní laminátová podlaha nevyhovovala po estetické ani technické stránce. Příliš tvrdý a hladký povrch nebyl vhodný pro babiččiny berle. Ve spárech laminátové podlahy se navíc zadržoval prach a nečistoty, což je naprosto nevhodné pro alergiky i seniory.

Doporučujeme: Rekonstrukce bytu. Co byste v paneláku nehledali?

Řešením pro panelákové byty může být pokládka marmolea, která mezi různými volbami zvítězila i v tomto případě. Marmoleum je vlastně přírodní linoleum na bázi lněného oleje a pryskyřice, takže je zdravotně nezávadné. Vyhovuje také z akustického hlediska tím, že tlumí chůzi. Bezspárovost a omyvatelnost marmolea zaručuje snadnou údržbu podlahy.

Funkční prostor

Pokoj bylo zapotřebí rozvrhnout tak, aby splňoval tři funkce: jídelní kout, obývací část pro babičku a spaní pro paní Ivanu, aniž by byly použity klasické principy "optického rozdělení" pokoje polopříčkami nebo japonskými stěnami, čímž by se porušila otevřenost a jednotnost prostoru.

Jídelní kout je nyní oddělen jiným odstínem podlahy i barvou výmalby stěn a stropu. Spací a obývací část jsou zase od sebe odděleny peřiňákem. Vzniká tak několik prostorů, které na sobě nejsou závislé, ale přitom jako celek vyznívají kompaktně.

Náš tip: V čem je lepší dřevostavba než zděný dům?

Kuchyňský kout je vhodně oddělen posuvnými panely, které jsou potapetované stejně jako stěna. Dokonale tak zamaskují kuchyň, působí jako celá stěna a jídelnímu koutu dávají příjemný, elegantní a útulný ráz. Původní parapety pod okny nahradily knihovny ve výšce očí sedícího člověka. Pomocí sádrokartonových příček se prostor sjednotil a zútulnil. Do nových příček se také podařilo zakomponovat vestavěné šatní skříně a knihovny.

Barevnost prostoru

Pro celou místnost byly zvoleny pouze dvě barvy, které k sobě ladí a vzájemně se doplňují. Bílá barva symbolizuje prostor, čistotu, modernost, jednoduchost a funkčnost. Ve spojení s architekturou zajišťuje systém výklenků a nik, které vytvářejí dojem členitosti prostoru. Bílou doplňuje teplá, energická a elegantní oranžová s oranžovou terracotou. Systém nik a výklenků zvýrazněných barvou ve stěně i podhledu ukazuje, jak se dá i v paneláku pracovat s prostorem. Do podhledů byly umístěny bodové reflektory pro přisvětlení šatní skříně a knihovny. Celkově toto sladění působí velmi moderně a příjemně.

Multifunkční peřiňák

Na zakázku byl u truhláře pořízen originální konferenční stolek, peřiňák a posuvný panel. Na míru navržený peřiňák slouží nejen k praktickému uložení ložního prádla během dne. Jeho policová část totiž také plní svou funkci. Může sloužit k odkládání drobných předmětů, knih nebo také jako noční stolek. Při větších sešlostech přátel rovněž poslouží jako pult.

Bezbariérové vychytávky

Snahou designérů bylo vytvořit bezbariérový pokoj s co nejméně překážkami a možností snadného průchodu kolem nábytku a dosažitelnosti předmětů denní potřeby. Proto zůstaly dostatečné mezery mezi jednotlivými kusy nábytku a nová podlaha z marmolea zaručuje lepší pohyb po místnosti, není totiž tak tvrdá a kluzká jako původní laminát.

K pohodlnému sledování televize je důležité vybrat správné křeslo. Dobrým řešením pro osoby s nízkou pohyblivostí je zvolit rovný sedák, opěrku a područky, aby bylo zajištěno snadné zvednutí se. Pro komfortní ovládání světel a lampiček slouží dálkové ovládání, takže rozsvěcet a zhasínat můžete z kteréhokoli místa v pokoji.

Text: Lucie Czechová panelplus.cz

Foto: Kamidesign, kamidesign.cz

Ing. arch. Kamila Douděrová

Jak se vám rekonstrukce bytu líbí? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Hotel, kde se koupete s medvědem a snídáte se lvy

Tajná zbraň hubnutí podle ročního období? Kvašená zelenina

Spirálová tráva. Novinka mezi pokojovkami



reklama
Doporučené recepty
    reklama