reklama
 

Spirálová tráva: Novinka mezi pokojovými rostlinami

Moraea tortilis neboli spirálová tráva. Krásná pokojovka, která potěší.

Foto: betterhousekeeper.com

Na první pohled tato rostlina vypadá jako zatočená pažitka s širšími listy, ale jde o pokojovku, která nese honosný název Moraea tortilis neboli spirálová tráva.

Je vhodná do interiéru i na zahradu. V domě ji uvítají ty hospodyňky, které občas zapomenou zalévat kytky. Tato zelená krasavice totiž nepotřebuje vodu téměř vůbec. Kde se vzala a jaké jsou ideální podmínky k růstu?

Neobvyklý doplněk

Domovinou této nevšední rostlinky je Namibie v jižní Africe. Jejím přirozeným prostředím pro růst jsou křemencové plochy. V přírodě byste ji našli v plných modrých a bílých květech. Jejich vůně láká včely a další hmyz, pro který slouží spirálová tráva jako potrava.

Cibulka a kudrnaté listy

Zajímavé kroucené listy tolerují sucho, ale nesmí jim chybět dostatek slunce. Další podmínkou je dobře propustná půda, protože hromadění vody způsobuje uhnívání cibule. Ta běžně dorůstá až do 3 cm v průměru a může vykukovat nad substrátem.

Doporučujeme: Jak nejlépe pročistit vzduch v interiéru? Použijte květiny

Ze středu cibulky se dobývají zelené kroucené listy o délce 15 cm, které mohou být až v těsných spirálách. Mají spíše světlejší zelenou barvu. Ze stejného místa se objevují i bílé, modré či fialové květy. Rostlina pokvete od jara do pozdního léta, ale životnost květů je velmi krátká, den nebo dva. Po odkvetení se musí odstraňovat, aby v listech nezahnívaly.

Slunce a minimální zálivka

Moraeu tortilis klidně zasaďte do květináčů nebo závěsných nádob. Jak uvádí living.cz, může vám krášlit interiér i venkovní terasu, ale tu pouze v případě, že jí dopřejete dostatek slunce, vůbec jí nevadí přímé paprsky. Nejvíce jí budou slušet nižší koše, květináče či případně kamenné nádoby.

Zalévá se opravdu jen v případě, že je substrát hodně proschlý. Množství vody potvrzuje i web betterhousekeeper.com, přelití je pro ni nesnesitelné a za pár dní uhnívá. Zálivka by měla několik dní odstát. Vodu rostlině dopřáváme pravidelně, ale opravdu jen v malém množství. Stejně tak důležitý je propustný granulovaný substrát.

Je z čeho vybírat

Galaxia, Gynandriris, Hexaglottis, Homeria, Moraea. To je pět skupin, do kterých se rod Moraea rozděluje. Některé z nich mají jen jeden dlouhý list, jiné zase různě barevné květy s atypickými tvary a delší dobou kvetení.

Více druhů najdete ZDE >>

Mnoho z nich je jedovatých, ale klasická Moraea tortilis není nijak nebezpečná. Zajímavostí je, že ji lidé často špatně řadí mezi traviny, ale ve skutečnosti se jedná o cibulovinu.

Jak se vám tato pokojová rostlina líbí? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Snídaňové stolky. Jídlo do postele prostě patří

10 důvodů, proč spolu nespat. Jste také pro?

Odmítá léčbu rakoviny. Bojuje s ní po svém
Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama