reklama

Prodloužit životnost matrace není těžké. Co (ne)dělat?

5 tipů, jak správně pečovat o matraci, aby vydržela co nejdéle.

Foto: Thinkstock

Matrace není zrovna levnou záležitostí. Pro svá záda potřebujeme kvalitní výrobek, který je bude dostatečně podpírat. Když už zainvestujeme, chceme, aby matrace dlouho vydržela. Poradíme vám, jak na to.

Přinášíme pět zásad, které vám nezaberou zbytečně mnoho času, přesto vám ušetří rodinný rozpočet a vy se budete v ložnici cítit skvěle.

Výrobci udávají hygienickou životnost obvykle 5-7 let, protože se v materiálu postupně hromadí roztoči a někdy bohužel i plísně. Přesně to je důvod, proč bychom matraci neměli mít 14 let, obzvlášť ty méně kvalitní výrobky.

Chraňte ji

Pokud matraci, tak rozhodně se snímatelným potahem. Prostěradlo dokáže sice zakrýt to nejhorší, ale nikomu není určitě příjemné mít na posteli nevábné fleky. Potah, který by měl být schopen ustát praní alespoň na 50 °C, plní hned několik funkcí. Přispívá k fyzickému a psychickému komfortu uživatele a zároveň i zabraňuje snazšímu proniknutí potu a roztočů do materiálu.

Doporučujeme: Jak vybrat správnou matraci a postelový rošt. Poradíme!

Vždy se před praním ujistěte, jak se daný materiál pere či případně suší. Stejně tak si ověřte, které přípravky lze používat, abyste nezničili jeho přirozené vlastnosti. Na odnímatelný povrch lze použít ještě další ochranný potah, který díky snadnému sundávání můžete prát častěji a bez složitější manipulace. U malých dětí či starších lidí se doporučují neprosákavé typy.

Nerozlučná dvojka

Zvolili jste si levnější a ne moc kvalitní matraci? Potom počítejte, že vám dlouho nevydrží a ještě může špatně plnit svoji podpůrnou funkci. Pokud jste se ve svém výběru naopak přiklonili k produktu renomovaných výrobců, bude vám při správném zacházení sloužit dobře a dlouho.

Záleží na materiálu, tuhosti a také podkladu, tedy roštu. "Každá tato část má svá specifika a ne všechny se k sobě hodí. Špatně zvolený rošt má za následek její nefunkčnost či propadnutí. Laťkový rošt s nulovou pružností daleko více opotřebovává na něj položený materiál. S kompatibilností roštu a matrace by vám měl být schopen odborně poradit prodávající personál, pokud ne, jděte jinam," radí Alena Jindráková z Blanář nábytek. 

Dopřejte jí vzduch

Nosit matraci na terasu či balkon není potřeba. Kdo by se s ní tahal. Ale pokuste se denně odložit lůžkoviny zcela stranou a matraci nechat čtvrt hodiny dýchat.

Během noci člověk vyprodukuje až litr potu a 80krát se ve spánku otočí. Matrace se tak během dennodenního používání stává živnou půdou pro roztoče a usazení plísní, proto bychom jim neměli vytvářet zapařené prostředí, které jim vysloveně svědčí. Pravidelně ji například u příležitosti výměny lůžkovin otáčejte. Vyšší frekvence střídání stran značně sníží proležení, prodlouží životnost a pomůže delší funkčnosti materiálu.

Proleželou matraci poznáte takto:

  • při pohybu vydává zvuky,
  • obal se trhá,
  • ráno vás bolí záda či kyčle,
  • uprostřed je viditelná prohlubeň.

Nezapomínejte na pravidelné vysávání či v případě odnímatelného potahu ho občas sundejte a vyperte. Každé ráno v ložnici pořádně vyvětrejte.

Postel není holubník

Hlavním jejím účelem je místo, kde se spí. Na to bychom neměli nikdy zapomínat. Často se však mění v šatník, odkladiště pracovních věcí, hraček, nebo dokonce slouží jako pelíšek pro domácí mazlíčky.

Snídaně do postele je krásným luxusem, ale pokud si chcete užít trochu té romantiky s obsluhou, nezapomeňte na stabilní podnos, který v případě nehody ochrání postel před rozlitou kávou nebo džusem.

K sezení nebo dětskému hraní bychom měli primárně používat pohovku nebo válendu, na které denně nespíme. K odložení věcí zase poslouží noční stolek, nebo úložný prostor pod roštem.

Matraci každý svojí

Dobrá rada na závěr. Asi každý zažil během svého života postel s tzv. trampolínovým efektem, kdy jste cítili každý pohyb druhého nocležníka. Bylo to způsobeno tím, že máte jednu společnou matraci. Jedinou výhodou společné podložky je nulový meziprostor. Když však matrace dobře pasují do rámu, nestane se, že byste v mezeře mezi nimi měli zaklíněnou nohu či nacpaný polštář.

Náš tip: Jak se zbavit roztočů. Pomůže mráz i dostatek světla

"Mít dvě oddělené matrace a rošty se vyplatí po všech stranách. Každý má jistě své preference, a tudíž upřednostní i lůžko, které mu padne na míru. Případná výměna matrací navíc nebývá tak nákladná jako v případě jedné velké matrace, nemluvě o lepší manipulaci při úklidu a odvětratelnosti," uzavírá Alena Jindráková.

Po jak dlouhé době jste matraci vyměnili vy? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Házíte nohu přes nohu? O tohle si koledujete

Neuvěřitelné fotky: Těhotná žena jako horská krajina

Zavádění dětských příkrmů: Kdy a jak začít?






reklama
Doporučené recepty
    reklama