reklama

Pekař radí: Jak poznat kvalitní a poctivé pečivo?

Nevíte si rady s výběrem pečiva? Zeptali jsme se pekaře, jak poznat kvalitu.

Foto: Thinkstock.cz

Voňavý, křupavý, měkký, tak přesně vypadá chleba, na kterém si pochutnáte. Jak vybírat pečivo, aby druhý den nebylo tvrdé nebo gumové? Zeptali jsme se přímo mistra pekaře.

"Poctivý tradiční chléb obsahuje pouze čtyři základní ingredience - žitný kvas, mouku, vodu a sůl," vysvětluje na úvod Pavel Meduna, vedoucí pekárenského úseku Globus. Na co si dát pozor, podle čeho volit výrobek a kde skladovat?

Tradiční řemeslo? Ne všude

Ve středověku patřili pekaři spolu s řezníky k nejbohatším řemeslníkům. Jejich podnikání podléhalo přísné státní kontrole a těm nepoctivým hrozil trest košem. Na pražském Karlově mostě visel koš, ve kterém byli nečestní chlebodárci až do roku 1688 mácháni ve Vltavě.

V dnešní uspěchané době spousta pekařů poctivost vypouští a namísto zadělávání kvasu používají různé přísady a urychlovače. A tak vám spíše než pravý chléb nabídnou rychlokvašku. "Dobrý chléb by měl být správně propečený s kůrkou 3-4 mm tlustou," říká pan Meduna a dodává: "Právě díky takto vypečené kůrce zůstává ve střídce potřebná vlhkost, která má vliv na delší trvanlivost chleba."

Chléb musí "zazvonit"

Podle pana Meduny poznáme kvalitní a dobře upečený chléb tak, že při poklepání na jeho vypečenou kůrku uslyšíte "zvonění". Což se prý u těch šizených nestane.

Doporučujeme: Recept na domácí křupavý chléb

Už jste zkoušeli péct chleba doma? Pak jistě dobře víte, že vyhotovení kvasu není jednoduchá záležitost. "Pro skutečně kvalitní žitný kvas je nutné dodržet postupy a jasně daná pravidla, jako je příprava základu, dodržení potřebné doby vymíchání, dodržení teplot mouky a vody - na tom záleží poměrně hodně, má-li být pečivo kvalitně vyrobené," dodává Pavel Meduna.

Výroba skutečně kvalitního žitného kvasu trvá několik dní. V domácích podmínkách jej můžete následně jen "přikrmovat". Tedy při zadělání chleba si trochu necháte a následně přidáte kousek těsta z vykynuté směsi. Celý kvásek je třeba držet při pokojové teplotě (21 °C). Každé dva dny se musí přidávat lžíce mouky a trocha vody.

Odborník radí se správným skladováním

Zajímalo nás správné skladování chleba i bílého pečiva. Kdo jiný by měl znát rady a tipy, než muž na slovo vzatý. Na otázky odpovídal pekař Pavel Meduna.

Jak správně čerstvý chléb skladovat?

Při skladování doporučujeme chléb zabalit do lněné utěrky a uskladnit v chlebníku, který je uložen na místě, kde nedochází k výrazným změnám teplot. Důležité je takovou nádobu udržovat v čistotě. Ideální je pravidelně čistit vlhkým hadříkem namočeným v roztoku vody a octa. Není příliš vhodné skladovat chléb v papírovém nebo igelitovém sáčku.
 
Je rozdíl ve skladování chleba a housek?

Chléb obsahuje žitnou mouku, která udržuje vlhkost výrobku (uchování popsáno výše). Bílé pečivo je vyrobeno pouze z pšeničné mouky a je také náchylnější na rychlé vysoušení a tvrdnutí (uchování popsáno níže).
 
Jaká je trvanlivost chleba a bílého pečiva při správném skladování?

U chleba záleží na použití poměru žitné a pšeničné mouky a na použití dalších surovin, jako je žitný kvas. Tradičním způsobem vyrobený chléb, který obsahuje vyvážený poměr surovin a byl vyroben za použití žitného kvasu, může mít trvanlivost až 5 dní. Průmyslově vyráběné chleby, které jsou doplněny o kypřidla, spoustu stabilizátorů apod. sice také vydrží několik dní, ale takový výrobek může velmi rychle podléhat plísním.

Bílé pečivo není primárně určeno pro dlouhodobé skladování. Pokud ovšem potřebujeme uchovat do druhého dne, doporučuji uložit do plastové nádoby s víkem a uložit do spodní části chladničky, kde není takový chlad. Takto uskladněné pečivo zpravidla vydrží do druhého dne. Pokud si ovšem chceme vychutnat kvalitu pečiva takovou, jaká má být, je samozřejmě lepší tento výrobek nakupovat čerstvý každý den.

Recepty na netradiční domácí kvásek

Základ pro dokonalé pečivo.

Budete potřebovat:

  • 2 jablka se slupkou
  • 2 lžičky medu
  • pramenitá voda
  • celozrnná žitná mouka

POSTUP:

Očištěné a opláchnuté jablko nakrájejte na kousky, zakápněte medem a zalijte 300 ml pramenité vody. Nechte pět dní kvasit na teplém místě. Nezapomeňte nádobu přikrýt igelitovým sáčkem. Odměřte 200 ml této tekutiny a smíchejte s 200 g mouky. Nechte stát půl dne.

Náš tip: Které pečivo je nejzdravější? Radí Petr Havlíček

Polovinu odeberte (zbytek vyhoďte) a přidejte 200 ml vody s 200 g mouky. Takto postupujte ještě dva dny. Budete-li pravidelně přidávat vodu a mouku, můžete kvásek uchovávat v pokojové teplotě. V chladničce vydrží i 14 dní. Před použitím ho dva dny předem vyndejte a "přikrmte" vodou a moukou.

Recept na pravý domácí kvásek najdete na následujícím videu...


Máte raději chléb nebo bílé pečivo? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak vybrat psa? Podle módy, vkusu, povahy?

Test: Poznáte děti celebrit? Jako by jim z oka vypadly

Jed i med: Co vše můžeme od včel využít?




reklama
Doporučené recepty
    reklama