reklama

Nábytek, který nám ničí záda a my to netušíme

Jaký nábytek nejvíce ničí záda? Denně prosedíme více jak 8 hodin.

Foto: ISIFA/Thinkstock

Ráno vstaneme rozlámaní z postele, v práci se krčíme na kancelářské židli a večer relaxujeme na sedačce, která je víc moderní než pohodlná. Během dne je spousta možností, jak ničit záda, aniž bychom to tušili.

Jaký by měl tedy správný nábytek být? Projdeme si jednotlivé kusy, s kterými se denně setkáváme a řekneme si pár základních pravidel.

Kancelářské (ne)pohodlí

Trápí vás brnění v zádech, tlačení očí, bolest za krkem nebo pocit těžkých rukou? Jste na "nejlepší" cestě se zničit. Co vše může být v kanceláři špatně? Vlastně hned tři věci. Nesprávně nastavený monitor, nepohodlná kancelářská židle a nevhodná výška stolu.

Výška stolu:

Samozřejmě nejideálnější jsou takové pracovní stoly, jejichž poloha se dá nastavit. Ženám vyhovuje výška pracovní desky od podlahy v rozmezí 60-65 cm, u mužů je to 70-80 cm. Vše záleží na tělesných dispozicích pracující osoby. Schválně, změřte si to...

Když si ruce položíte na stůl, neměly by být v zápěstí ohnuté nahoru. Obecně platí úhel 90 ° nebo o něco více. Tak zaručíte správné proudění lymfatického systému a krve.

Židle:

Tak přesně na ní bychom neměli šetřit. Jakou si pořídit?

  • Musí mít nastavitelnou výšku sedáku. Při nízkém sezení namáháme kyčelní klouby a při vysokém stlačujeme spodní stranu stehen, čímž se zabraňuje správnému průtoku krve.
  • Hloubka sedáku. Ať už máme jakkoliv velké pozadí, je třeba ho pohodlně usadit. Z židle nesmíme sklouzávat. Naopak se snažíme sedět nacpaní co nejvíc na opěrku, abychom vypodložili bedra.
  • Správný sklon zádové opěrky. K práci si "neleháme", tak bychom namáhali svaly v oblasti kříže.
  • Neměly by chybět ani opěrky rukou, abychom uvolnili ramena.

Doporučujeme: Jak vybrat kancelářskou židli? Tipy pro vás

  • Důležitá je bederní opěrka, která se u kvalitních produktů dá nastavit přesně podle anatomie vašich zad.
  • A dále je tu opěrka hlavy, která by měla být samozřejmě také nastavitelná. Nízké kancelářské židle zaručí, že do pár měsíců budete potřebovat fyzioterapeuta.
  • V neposlední řadě myslete na materiál. Pokud židle není dostatečně prodyšná, zaděláváte si na kožní problémy, které jsou způsobené zadržováním vlhkosti na oblečení.

TIP: Ideální je, když si do kanceláře pořídíte na sezení velký míč a občas budete pracovat na něm. Tak posílíte vnitřní svalstvo a srovnáte si záda. A nezapomínejte. Každou hodinu bychom se měli na pět minut projít.

Večer s knihou

Pokud máte doma víc místa a rádi čtete, jistě jste si pořídili vlastní čtenářský koutek. Ale ani tam nepodceňujte kvalitu křesla či jiného nábytku. K dispozici je několik možností, klasické širší křeslo, sedací vak nebo nějaká lenoška.

Křeslo:

Mělo by být dostatečně vysoké, abychom si pohodlně opřeli hlavu. Uvědomte si, že budete držet knížku, podložení rukou je podmínkou. A protože chceme pohodlí, ideální je široký sedák, kam si občas budeme moci skrčit nohy.

Sedací vak:

Přizpůsobí se tvaru vašich zad, ale když se v této poloze čte, obvykle se hodně namáhají svaly šíje. Hlavu je třeba dostatečně podložit, aby nevysela nebo nebyla předkloněná.

Lenoška:

Příjemná část nábytku, kde si natáhneme i nohy. Ale! Zadní část bývá tvarovaná do oblouku, což může způsobovat bolest krční páteře a svalů mezi lopatkami. Nezapomeňte si k ní koupit menší polštářek, kterým si lehce vypodložíte oblast kolem krční páteře tak, aby nebyla při čtení v napětí.

TIP: Výrobci dost často lákají zákazníky na slovní spojení "ergonomicky tvarováno", ale bohužel neexistují žádná pevná pravidla, jenž by určovala používání tohoto označení. Proto, co je ergonomické, nemusí být zdravé.

Sledujeme televizi

Myslíte si, že na sedačce tolik nezáleží? Omyl. Představte si, že špatně sedíte u televize a následně si lehnete do postele, která nemá dobré matrace. To už je pro vaše záda slušný maraton. Jaká by tedy správná sedací souprava měla být?

  • Moderní kusy mají nízkou část opěrky. Vaše hlava nemá pevnou podporu a krk dostává pořádně zabrat.
  • Zkuste si vybrat takovou, která má vyvýšenou část na hlavu alespoň v některých místech.
  • Správná hloubka sedáku. Pokud je příliš hluboký, jsme hodně naklonění a bedra nemají oporu. U malé hloubky sedíme zase moc v pravém úhlu.
  • Ideální sedačka je s nastavitelnými podpěrami na krajích, kde si položíme ruce. Když takovou nemáte, nezapomínejte alespoň na dostatek polštářů.
  • Tvrdý sedák tlačí na hýžďové svaly a kosti. Příliš měkký vám bude ničit záda v oblasti kříže a lopatek.
  • A také tu máme taburety. Říkáte, že nejsou potřeba? Je-li vás na sedací soupravě víc, nemáte kam dát nohy. Určitě se budou hodit.

Sladké sny

Nebudeme zde rozebírat, jakou tvrdost by měla mít matrace vaší postele či případně tvar roštů. Jen bychom rádi na závěr zmínili jeden detail. Pokud máte pevnou a vysokou pelest i v části u nohou, bude vás nejspíš nutit spát přikrčeně, což ovlivní správnou polohu zad a za pár týdnů vás začnou bolet kyčelní klouby. To platí spíše pro muže či vyšší ženy. Raději si kupte takovou postel, která vás nebude nijak omezovat.

Jaký nábytek podle vás nejvíce ničí záda? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak využít dětský pudr? Na řetízky, sklenice i vlasy

Test: Jak dobře znáte 50 odstínů šedi?

Ondřej Sokol: Moje děti nejsou bohužel žádná kopyta







reklama
Doporučené recepty
    reklama