reklama

Místo zeminy zeolit: Rostliny mohou pěstovat i alergici

Nemáte doma žádné rostliny, protože jste alergičtí na plísně? Zkuste zeolit.

Foto: ISIFA/Thinkstock

Co si představit pod pojmem zeolit? Jedná se o druh "zeminy", který není náchylný na plísně a jiné škůdce. Díky němu mohou mít doma pokojové rostliny i alergici.

Úspěšné pěstování okrasných rostlin spočívá ve správném stanovišti, zálivce, ale také ve výběru vhodného substrátu. Ten by měl obsahovat dostatek živin, být prodyšný a udržet ideální množství vody. Pojďme se blíže podívat na zeolit, patří mezi přírodní filtr a dezinfekci!

Seznamte se

Zeolitové substráty jsou čistě minerální směsi. Skládají se ze zeolitových minerálů a sopečných tufů (produkt sopečné erupce), které absorbují vodu, jsou recyklovatelné a fungují jako filtr proti škodlivým látkám.

Doporučujeme: Pokojové rostliny, které jsou pro děti jedovaté a jinak nebezpečné

Zeolitové minerály vznikají zvětráváním vyvřelých hornin. Představte si je jako vodnaté křemičitany se systémem dutin. Aby byl substrát lehčí, často se míchá ještě s drcenou fermentovanou kůrou. Díky jedinečným vlastnostem jsou optimální pro růst rostlin v interiéru i na zahradě.

V čem je jejich síla

Minerální substráty lze definovat třemi slovy:

  • vzdušnost
  • nasákavost
  • propustnost

I když nám je tento druh "zeminy" poměrně málo známý, v přírodě je prakticky už od počátků. Právě tyto vlastnosti umožnily rostlinám přežít i v extrémních podmínkách na lávových polích.

A proč je zeolit vlastně vhodný pro alergiky? Jeho složení pomáhá udržovat jistou sterilnost, což zabraňuje vzniku houbových onemocnění rostlin. Spory plísní se uvolňují do vzduchu a mohou astmatikům a alergikům způsobovat velké dýchací problémy.

Další skvělou zprávou je, že díky jejich sterilnosti rostlinám poslouží dlouhou dobu a my je nemusíme tak často přesazovat do nového substrátu, abychom jim dodali živiny. Novou zeminu potřebují až ve chvíli, kdy je jim stávající nádoba malá.

TIP: Nesmíme zapomenout zmínit, že tento substrát umí skvěle pohlcovat pachy. Máte-li doma zvířecího mazlíčka nebo v rodině kuřáka, bude se vám jistě taková vychytávka v květináči hodit i jinak. Využívá se dokonce do filtrů akvárií či jezírek nebo jako obnova poškozených trávníků.

Proč tento substrát budou rostliny milovat?

Jak už jsme psali, je vysoce nasákavý. Udrží vodu i živiny, čímž některé rostliny zachrání před přemokřením. Když je třeba, kořeny si úměrnou dávku vlhkosti vezmou zpět.

Ještě nesmíme zapomenout zmínit, že je schopný iontové výměny, což v praxi znamená to, že můžeme použít dvojnásobnou dávku živného roztoku a nedojde k poškození rostliny. V normální zemině bychom ji takto přehnojili a umořili. Pokud často cestujete nebo nemáte čas se o pokojovky starat, stačí víc zalít, zdvojit dávku hnojiva a zeolit se postará o správné dávkování.

Nepanikařte

Rozhodně teď neběžte do obchodu a všechny rostliny nepřesazujte do zeolitu, jen byste jim uškodili. Musí se opatrně. Do jedné třetiny květináče nasypte zeolit a položte na něj rostlinu s neporušeným balem zeminy, následně dosypte minerálním substrátem. Správně byste měli mít v každé nádobě vlhkoměr a nezapomínejte na hnojivo. V tomto případě použijte pouze roztok se zálivkou.

Příbuzný je už slavnější

My známe z minerálních substrátů spíše keramzit. Malé drobné kuličky, které se tepelně upravují. Nejběžněji se hodí pro hydroponické pěstování rostlin. Jeho podstatou je, že se nesází do půdy, ale pouze do těchto minerálních substrátů jako je keramzit či zeolit. Jaké další minerální substráty ještě známe?

Náš tip: Co by na jarní zahradě nemělo chybět?

  • Perlit - Je velmi lehký. Jde o granulát křemičitanu hliníkového. Hodí se pro pěstování choulostivých rostlin a pro kaktusy.
  • Pemza - Je sopečného původu a obsahuje různé minerály. Před použitím musíme tento minerál dostatečně proprat.
  • Levalit - Vzniká z horkého sopečného popele, kterým prostoupí plynové bublinky. Je červenohnědý a dobře zadržuje vodu.
  • Písek -  Na ten nesmíme zapomenout, je nejzákladnějším minerálním substrátem. Je lehce kyselý a skvěle provzdušňuje i jílovitou zeminu.

Vyrážíme na nákup

Kdybyste chtěli květiny do zeolitu zasadit, rozhodně si pořádně přečtěte obal. Vyrábí se totiž pro pokojové rostliny i pro venkovní a to v různých frakcích (velikost kamínku). Nejmenší je stejně jemný jako mouka. Cena zeolitu se pohybuje okolo 165 Kč za 10 kg. Záleží, jakou frakci si zvolíme.

Máte zkušenosti se zeolitem? Napište nám o ní v diskuzi pod článkem.

zdroj: hydroponie.cz, abecedazahrady.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Domácí hranolky ze zeleniny. Překvapí vás chuť

Ten dopis jsem zahodila. Teď mám rakovinu 3. stupně

Manžela miluju, ale 20 let je moc. Teď chci pryč







reklama
Doporučené recepty
    reklama