reklama

Místa, na která se při úklidu nejčastěji zapomíná

Na která místa se při úklidu nejčastěji zapomíná a co nám hrozí?

Foto: Thinkstock

Úklid domácnosti patří mezi činnosti, které řada z nás ze srdce nenávidí, jiní si libují, že si při práci odpočinou. Ať už je to u vás jakkoliv, existují místa, na která se při úklidu zapomíná, i když se snažíte sebevíc. Jsou přitom rájem pro vznik nebezpečných bakterií.

Některé bakterie člověka "jen" proženou na toaletu, jiné způsobí alergické reakce či dýchací onemocnění. Chcete-li se vyhnout případnému zdravotnímu riziku, k utírání prachu, luxování, vytírání, praní či žehlení přidejte občasný úklid přehlížených míst.

Lednice potřebuje ocet

Dokonce i v chladném prostředí ledničky se může ukrývat řada bakterií, které způsobují salmonelózu nebo otravu z jídla. Vzpomeňte si, kolikrát zapomenete na zeleninu či jinou surovinu, a ta se zkazí. Houbám a plísním se ve vlhku daří skvěle. 

Doporučujeme: 9 potravin, které nepatří do ledničky

Pokud se chcete ujistit, že je vaše lednice v pořádku a nehrozí vám střevní potíže, pravidelně suroviny kontrolujte a vnitřek vymývejte octovou vodou. Na úklid myslete jednou za týden a vždy police vytřete suchým ubrouskem, abyste nevytvářeli ideální prostředí pro růst mikroorganismů. Lednici zbytečně nenechávejte dlouho otevřenou, rozdíl teplot uvnitř a venku způsobí orosení surovin, tedy přebytečné vlhko.

Myčka nádobí si žádá své

Jednou za měsíc bychom jí měli oplatit službu a vyčistit vnitřek spotřebiče. Ve filtru zůstávají zbytky jídla a vlhké prostředí napomáhá rozkladu a množení bakterií.

Do prázdné myčky nalijte hrnek octa a zapněte na program s vysokou teplotou. Lze používat speciální čistící přípravky, ale ocet je velmi účinný a levný dezinfekční prostředek.

Šuplík u pračky

Při nedostatečné údržbě se uvnitř pračky, obzvláště v zásobníku na prací prostředky, množí bakterie. Nevěříte? Podívejte se na filtr a horní část zásobníku.

Jednou měsíčně volte program s horkou vodou. Mnoho novějších typů už má speciální čistící cyklus. Do zásobníku před spuštěním nasypte speciální prostředek, který pračku zbaví nečistot a vodního kamene. Po ukončení programu zásobník vyjměte a společně s vnitřkem pračky vyčistěte. Pro zamezení vzniku bakterií a plísní pomůže, když po doprání poslední várky necháte dvířka a zásobník pootevřené, aby vnitřek důkladně proschl.

Žínky a houbičky

Koupelna je rájem pro množení škodlivých organismů. O tom, že by měl mít každý svůj ručník, se není třeba dlouze rozepisovat, ale myslete i na žínky. Ty je vhodné každý druhý den vyměnit a vyprat na vysoké teploty. Mnohem nebezpečnější jsou mycí houby, které nelze vyvařit, a v pračce by se zničily.

Pokud nechcete každý týden kupovat novou, pořiďte si jich několik a pravidelně je v igelitovém sáčku vložte na noc do mrazáku.

To samé platí o hadrech na nádobí a houbičce. Je na vás, zda je vyperete, či je rovnou vyhodíte, ale po týdnu je pravidelně měňte. Jinak se bakterie, které se na nich tvoří dostanou všude, kde se jimi dotknete.

Dno odpadkového koše

Odnesením pytle z koše vynášení odpadků nekončí. Jednorázové sáčky chrání nádobu před zašpiněním, jenže si buďte jistá, že koš téměř vždy zůstane špinavý. Odpadky padají mimo, dotýkají se víka, či případně obsah "záhadně" vyteče na dno.

Bakterie, mikroby a plísně, které si v teple kuchyně začnou budovat slušnou základnu, jsou pro zdraví velmi škodlivé. Mohou způsobovat nepříjemné střevní potíže a alergie. Pokaždé nádobu vypláchněte horkou vodou s dezinfekčním prostředkem a nechte vyschnout.

Kolikrát denně sáhnete na kliku a vypínač?

Na klikách, vypínačích a vodovodních pákách se nachází více bakterií než na toaletním prkénku. Nachlazená návštěva, nedostatečná hygiena po použití toalety, špinavé ruce po příchodu z venku a další případy, které za znečištění mohou. Každých čtrnáct dní je otírejte vlažnou vodou s mýdlem.

V ložnici "jenom" spíme

Povlečení řada z nás pere pravidelně, ale lůžkoviny a matrace naší pozornosti často unikají. Přitom právě v nich se mohou nacházet roztoči, kteří jsou sami zdrojem nemocí a alergií, navíc přenášejí choroboplodné zárodky.

Náš tip: Bakterie v koupelně: Můžou za ně hlavně vaše (zlo)zvyky

Vědci dokázali, že stlaní postele hned ráno je škodlivé. Vyprodukovaný pot zůstává uvnitř lůžkovin a tvoří ideální prostředí pro roztoče. Ideálně otevřete okno a nechte lůžkoviny vyvětrat. Pravidelně matrace otáčejte, vysávejte a vybírejte takové typy lůžkovin a matrací, které se dají prát. Pokud máte možnost, vyneste peřiny vyvětrat ven na mráz, nebo je alespoň položte na parapet otevřeného okna. Povlečení perte na vyšší teploty.

Klávesnice, myš, ovladač

Výzkumy potvrzují, že se na některých klávesnicích nachází takové množství bakterií, že je až 150krát překročený bakteriální limit. Jednoduše řečeno, klávesnice mohou být až pětkrát špinavější než prkénko od toalety.

Klávesnici, příslušenství počítače a ovladače otírejte speciálními ubrousky jednou do týdně. Bakterie, které se na nich množí, mohou způsobovat dlouhodobé zažívací potíže v podobě průjmů.

Kabelka potřebuje údržbu

A na závěr jedna dámská nezbytnost, která si ale žádá pravidelnou očistu. Na rukojetích a povrchu se drží bakterie, o vnitřku ani nemluvě. Kožené kabelky otřete dětským vlhčeným ubrouskem, látkové kabelky svěřte do rukou odborníků z čistíren, kteří si s materiálem vhodně poradí. Péči si kabelky zaslouží alespoň jednou za čtrnáct dní.

Podobně zacházejte i s látkovými nákupními taškami, které by se měly jednou do týdně vyprat na vysoké teploty a důkladně vysušit.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Designová křesla na čtení: Dobrá kniha si žádá své

Recepty z přezrálých banánů: Bábovka i maska na pleť

Čekání na toho pravého: Proč si dát zamrazit vajíčka?


reklama
Doporučené recepty
    reklama