reklama

Masožravé rostliny: Originální a užitečná dekorace

Masožravé rostliny jsou vděčným a velmi moderním doplňkem do interiéru. Vypadají zajímavě, navíc vám poslouží v boji s otravnými octomilkami...

Foto: ISIFA/Thinkstock

Rádi byste měli doma svoji "Adélu, která ještě nevečeřela"? Masožravé rostliny jsou elegantním a užitečným doplňkem do interiérů. Jsou sice dosti náročné, ale za odměnu se postarají o otravný hmyz, zbaví vás much, komárů i octomilek.

Pokud se děsíte, že je budete muset krmit nějakými "oběťmi", tak zůstaňte v klidu, o vše se postarají samy. Tyto "žravé" rostliny jsou lehce výstřední, ale stojí za to si je pořídit. O jejich pěstování se více dozvíte v článku.

Proč se živí hmyzem?

Jde o doplňkové získávání živin. Na své oběti chystají pasti, každá rostlinka má trochu jiný způsob lovu. Některé k tomu používají listy, které se po doteku uzavřou, jiné mají listy ve tvaru nálevky, kam hmyz zalétne a už se nedostane ven nebo jsou opatřené jemnými chloupky s lepkavou tekutinou, která potravu přiláká.

Doporučujeme: Jak pečovat o pokojové rostliny v zimě?

Masožravých rostlin je více než 600 druhů. Je tedy z čeho vybírat. Chcete-li je však kombinovat, nechte si poradit od odborníků. Každá rostlina potřebuje zcela jiné zacházení.

Nejoblíbenější druhy:

  • Bublinatky
  • Rosnatky
  • Darlingtonie
  • Mucholapky
  • Láčkovky
  • Tučnice
  • Špirlice

Náročné potvůrky

Ke svému spokojenému životu potřebují často rosit, ale není to jen tak. V žádném případě nesnesou kohoutkovou vodu, vysoký obsah minerálů jim narušuje jejich přirozené pH, v některých případech mohou i zahynout. Ideální je tedy voda dešťová či destilovaná.

Pokud byste přesto chtěli používat kohoutkovou vodu, je třeba ji převařit a nechat pár dní odstát. V zimních měsících postačí rosení jednou za dva dny, v létě či pokud hodně topíte, musíte rostlinu pokropit i několikrát za den.

Mnoho světla a tepla

V letních měsících zbožňují teploty do 40 °C, v zimě si vystačí s rozmezím od 10-20 °C. A stejně tak se masožravky neobejdou bez dostatečného světla. Čím více jim ho dopřejete, tím lépe se jim bude dařit. V zimě jim dokonce musíte poskytnout umělé osvětlení. Zvolte zářivky s odpovídající barvou světla, sodíkové výbojky nebo tzv. HQI lampy, které vám doporučí všude tam, kde se tyto rostliny dají pořídit.

Aby to nebylo tak jednoduché. Hodně záleží na délce přisvícení. Každý druh má své specifické podmínky. Jinak potřebují světlo v době klidu, kvetení a jinak dlouho při růstu.

Sázíme a hnojíme

Je celkem jedno, jaký tvar květináče si zvolíte, ale platí, že čím větší nádoba, tím lépe jim udrží dostatečnou vlhkost. Více substrátu zajistí, že mají masožravky správné pH. Nezapomeňte na misku pod květináč, do které pravidelně doplňujte vodu. Většina těchto rostlin nepotřebuje dohnojování, získávají živiny z nachytaného hmyzu.

Pozor na choroby

Bohužel i masožravé rostliny mohou být napadené škůdci. V žádném případě nepoužívejte pesticidy, poničíte povrch listů, který jim umožňuje lovit potravu. Kdo je pro ně největším nepřítelem?

  • Mšice: Bílý hmyz, který se nabalí na listy. Rostlinu doslova vysávají a berou jí živiny. Vezměte si jemný hadřík a z postižených míst je jednoduše setřete.
  • Puklice: Hnědé flíčky, které jsou přisáté na listech. I ty můžeme z rostliny odstranit setřením.
  • Svilušky: Malé červené tečky. Zbavíte se jich vodou. Budete-li intenzivně rosit, za pár dní jsou pryč.

Náš tip: Test: Poznáte jedovaté pokojové rostliny?

Stejně tak se může stát, že se rostlinám nedaří, tady je několik důvodů, proč se tak děje.

  • Skvrny na substrátu: Žlutobílé skvrny na substrátu nejsou nic jiného, než usazený vodní kámen z tvrdé vody. Používejte raději destilovanou vodu.
  • Suchá rostlina: Pokud jsou listy povadlé, zalijte substrát a také i listy, přes které si masožravky vodu nasají téměř okamžitě. Některé okrajové listy občas usychají, je to přirozený proces, současně se tak začnou objevovat nové.
  • Pomalý růst: V případě, že rostlina se dostatečně nevyvíjí nebo má světlejší barvu, dopřejte jí více světla.
  • Hniloba a plíseň: Většinou je to proto, že mají málo světla. Děje se tak nejvíce v zimě, kdy je nižší teplota. Uhnilé výhonky odstraňte a rostlině dopřejte potřebné podmínky pro dobrý růst.

Máte doma nějaké masožravé rostliny? Který druh máte nejraději vy? Napište nám v diskuzi pod článkem.

zdroj: chovatelka.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Věci, které mohou vašim dětem zachránit život

Prague Design Week: Designová erotika i český návrhář

Společné bydlení. Pozor, ať vám nezničí vztah




reklama
Doporučené recepty
    reklama