reklama

Jak správně pečovat o pokojové rostliny v zimě?

Pokojové rostliny v zimě odpočívají a sbírají sílu na další vegetační období. Je třeba vyvarovat se několika chybám.

Foto: ISIFA/Thinkstock

Zimní měsíce jsou pro pokojové rostliny obdobím, kdy čerpají novou sílu na další vegetační období. Jak se o ně v zimě starat, aby svůj odpočinek využily co nejlépe? Všeobecně platí, že čím méně péče, tím lépe.

V zimě potřebují vaše pokojové klenoty více pozornosti. Pokud se o ně dobře postaráte, budou vám přes rok krásně kvést a růst.

Základem je správné stanoviště

Jak už jsme zmiňovali, v těchto dnech pro pokojové rostliny začíná období odpočinku. Přestávají růst a jsou velmi citlivé na škůdce, houby a choroby. Základem je v zimě rostlinám dopřát co nejvíce světla. Je třeba si uvědomit, že tam, kde se jim v létě dařilo, mohou nyní strádat. Dny, kdy je sluneční svit nejslabší a trvá nejkratší dobu, by měly být co nejblíže u okna, ale zase buďte opatrní, ať rostlinu při větrání nepopálí mráz

Náš tip: Jak správně pečovat o orchidej aneb Klenot za oknem

Listy často trpí suchým vzduchem. Největší chybu uděláte, když je dáte do blízkosti ústředního topení. Optimální teplota je okolo 18 °C. Pokud jim nedopřejete chladnější a světlé místo, nezapomeňte intenzivní zálivku zachovat a v případě, že je stanoviště přeci jen u topení, pravidelně roste listy, jinak vám začnou žloutnout a usychat.

Méně zálivky

V případě světlého místa, snížíme zálivku na minimum. Je lepší nechat rostlinu raději zvadnout, než ji opakovaně přelít. Uhnilá rostlina už se zachránit nedá. Dle pokojové teploty zaléváme 1 až 2x týdně.

Substrát je dobré udržovat jen lehce vlhký, jako test vám pomůže prst, který zatlačíte 2 cm do zeminy, povrch není směrodatným ukazatelem, vysychá jako první. 

Na co nezapomenout

Pravidelné rosení:

Pokud jsou špičky listů suché, je nutné zvýšit vzdušnou vlhkost. Suché ovzduší způsobuje hnědnutí listů.

Hnojení:

Od podzimu vynecháme hnojení, se kterým se začíná až na začátku jara.

Možné problémy

Mokření:

Při nadbytečném mokření, začnou listy žloutnout. Opakované přelití způsobí zahnívání kořenů a úhyn celé rostliny.

Škůdci:

Dalším problémem jsou škůdci, zejména mšice, puklice, svilušky nebo červci. Mšice se objevují na příliš teplém zimním stanovišti, nebo pokud rostlina nemá přísun čerstvého vzduchu. Účinně s nimi zametete pomocí insekticidů. 

Čtěte také: Dobré rady, jak ochránit pokojové rostliny před škůdci

V příliš mokrém substrátu se usazují larvy smutnic, které okusují kořeny. Z těchto larev se vylíhnou malé černé mušky, které poletují nad substrátem. Nebojte se použít speciálních přípravků.

Kvetoucí rostliny:

Pokud máte pokojové rostliny, které kvetou v zimě, období odpočinku nemají. Pravidelnou zálivku a přihnojování ponechte i v zimních měsících.  

Závěrem

V případě, že se rostlině v zimě moc nedaří, s příchodem jara jí pomůže pobyt na sluníčku. Pokud rostlina začne projevovat známky růstu nových listů a výhonků, znamená to, že začíná období vegetace a je třeba zálivku pomalu zvyšovat.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

6 věcí, které by neměly chybět v útulném bytě. Jaké to jsou?

Velký horoskop na listopad 2013: Nenechte se překvapit podzimem!

8 nejčastějších jedů kolem nás

 

 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama