reklama

Koho nechceme za souseda? A co s těmi hlučnými?

Nedávné události ve Frenštátu, televizní reportáže o sporech mezi sousedy atd. nabízejí otázku: Koho nechceme za souseda? A jsou naše výhrady vždy oprávněné?

Foto: Profimedia.cz

Nedávné události ve Frenštátu, televizní reportáže o sporech mezi sousedy atd. nabízejí otázku: Koho nechceme za souseda? A jsou naše výhrady vždy oprávněné?

Může se za nimi skrývat obyčejná malá závist nebo třeba jen strach z odlišnosti. Posuďte sami… Koho tedy v sousedství rozhodně nechceme?

Následující výčet, prosíme, berte spíše jako vtip a nadsázku, nikoliv jako snahu hanět příslušníky té či oné skupiny obyvatel = našich/vašich potencionálních sousedů...

Čerstvé novomanžele, zamilované páry

Proč? Stát se účastníky cizích milostných hrátek po ránu, když dospáváte noční směnu, v poledne poté, co jste uložili miminko ke spaní, či okolo půlnoci ve chvíli, kdy se chystáte upadnout do bezvědomí po dni zvaném Blbec? Není o co stát! Nehledě na to, že novomanželé vypadají zatraceně spokojeně, jsou tak omámení tím druhým, že zapomenou koukat pod nohy a hlasitě zakopávají o květináče na chodbě. Jo a nedávno se vášnivě líbali přímo před výtahem - kdo se má na to dívat!

Sběratele haraburdí a všeho "nezbytného"

Proč? Jen zkuste někdy očkem nahlédnout do jejich bytu! Chorobná potřeba shromažďovat věci je nutí zastavět byt nepotřebnou veteší všeho druhu. Všechny tyto věci jsou pro ně životně důležité a rozhodně se jich nemíní vzdát - co kdyby se někdy hodily? Zápach linoucí se zpoza dveří je odporný. A co teprve švábi, štěnice, mravenci a další havěť, kterou takový "sběratel" může šířit, že?

Milovníky duc duc a jiné hudby

Proč? Vtíravý rytmus duc duc hudby prostě nelze přeslechnout. I když je zvuk výjimečně na minimu, rezonují v něm stěny i s nábytkem. Navíc vzhledem k věkové kategorii posluchačů je domluva dost těžká. O moc lépe si nevedou ani sousedé rockových fandů, případně rodin s geniálními dětmi, milujícími od tří let housle, trumpetu či klavír. Úspěch jejich dětem přejeme, proč má však být vykoupený naším vlastním sluchovým utrpením?

Milovníci stejného pohlaví

Proč? Při setkání na chodbě s úsměvem zdraví, na rozdíl od běžných rodin se skoro nehádají, protože jsou rádi, že našli jeden druhého a sehnali byt, kde si spolu můžou nerušeně a spokojeně žít. Jenže... jsou prostě tak nějak podezřelí! Nebo ne?

Čtěte také: 10 míst na světě, kde je nejlepší být homosexuál

Ctitele stylu gothic, emo a další pomatence

Proč? Ještě se ptejte! Už jste někdy někoho z nich míjeli v noci na špatně osvětlené chodbě? Smrtelně bledá tvář, rudé rty a nehty, havraní vlasy, tuny stříbrných šperků na všech možných i nemožných místech těla, anorektická postava, blouznivý pohled, ve tváři výraz tragického zmaru. Už jen samotné setkání stačí na infarkt! A to úplně odhlížíte od možnosti, že na nedalekém hřbitově obětují černé kohouty! Nebo ne?

Romy, Vietnamce a ostatní "divné" národnosti

Proč Romy? Liší se přece barvou pleti! Co na tom, že tihle vaši sousedi si doma nezatápějí parketami, ale spořádaně platí za teplo z radiátorů stejně jako vy! Že máma je úřednice a dcera bez problémů studuje střední ekonomku! Táta Rom se prostě nezapře! Dokonce je občas slyšet, jak skvěle hraje na kytaru a zpívá k tomu chraplavým hlasem jako Drupi blahé paměti!

Proč Vietnamce? Mají šikmé oči! Jejich děti se skvěle učí - daleko lépe než ty vaše. Dokonce i z češtiny mají ve škole lepší známky!  Navíc se kamarádí jen mezi sebou. A ten strašlivý zápach ryb, když je to popadne a vaří o víkendu národní jídla!

Co nám vadí nejvíc? HLUK!

Je to tak, hluk je to, co nám na protivných sousedech vadí nejvíce!  Ať už je to cirkulárka, která u souseda jede na plné obrátky po 10. hodně večerní, nebo hudební mejdan, který si vaši sousedi dopřávají každý víkend a nejlépe celou noc. Decibely nás doslova ničí. Na absolutní hluk (od 65 do 95 dB) reagují i jinak odolní lidé únavou nervových buněk, jejich schopnost vytvářet nové podmíněné reflexy klesá, stupňuje se pocit celkové únavy, člověk je podrážděný a neklidný. Hluk převyšující 85 dB poškozuje sluch a hluk 130 dB člověk spíš vnímá jako bolest a již po krátkém působení se sluchové orgány poškozují.

Jak se bránit, když vás soused soustavně obtěžuje nadměrnými decibely a veškeré pokusy o domluvu selhaly?

Buďte věcní - upozorněte souseda na příslušné paragrafy občanského zákoníku. Občanský zákoník se v jednom ze svých ustanovení (§ 127) zabývá problematikou regulace sousedských vztahů jako omezení vlastnického práva. Podle zmíněného ustanovení se vlastník věci (movité, nemovité - tedy i bytu, samozřejmě se nemusí jednat vždy jen o vlastníka věci, ale toto se vztahuje např. i na nájemce, uživatele apod.) musí zdržet všeho, čím by nad míru přiměřenou poměrům obtěžoval jiného nebo čím by vážně ohrožoval výkon jeho práv.

Jak se tedy bránit?

Postižený soused se může v tomto případě dovolat právní ochrany dvojím způsobem. Buď se obrátit na příslušný orgán státní správy odpovědný za ochranu zdraví, aby situaci posoudil a předběžně zasáhl, nebo se obrátit přímo na soud s žalobou, aby se soused určitého jednání zdržel.

Občanský zákoník dále obsahuje...

...demonstrativní výčet případů, které nesmí obtěžovat nebo ohrožovat sousedy. Mezi nimi je i povinnost vlastníka neobtěžovat své sousedy nad míru přiměřenou poměrům hlukem. Je třeba ještě připomenout, že noční klid je mezi 22:00 hodinou večerní a 6:00 hodinou ranní. Každý má právo oznámit Policii České republiky, že je rušen noční klid a policie danou věc prošetří a zaujme stanovisko, zda přestupek byl či nebyl spáchán.

Jak jste na tom s hlučnými sousedy vy? Prožíváte sousedské spory?

Podařila se vám domluva, nebo jste se museli soudit, případně jste použili nějakou fintu, která vedla ke kýženému výsledku? Hlasujte v naší anketě a diskutujte pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

20 tipů na poštovní schránky: Luxusní i klasické!

Dobré rady, jak ochránit pokojové rostliny před škůdci

Mezinárodní den žen: Kýč nebo tradice?

reklama
Doporučené recepty
    reklama