reklama

Jak vyčistit televize, monitory a klávesnice. Poradíme

Monitory, televizní obrazovky a klávesnice. Jak je nejlépe vyčistit a nepoškodit jejich povrch. Poradíme.

Foto: Profimedia.cz

Jak je našim dobrým zvykem, rádi se s vámi dělíme o tipy a zajímavé rady při úklidu. Většinou jsme hledali přírodní cestu nebo čističe, které si snadno vyrobíte doma z běžných kuchyňských ingrediencí. Nejen, že chceme ušetřit životní prostředí, ale hlavně vaše peněženky.

Jako levný a přírodní prostředek vždy vítězil s těžkou převahou ocet či octová voda. Dnes tomu bude jinak, vrhneme se na zaprášené obrazovky, poprskané monitory a totálně zašpiněné klávesnice, takže na tento super čistící přípravek raději pro tentokrát zapomeňte.

LCD monitory

Ať už jsme technicky zdatní či nikoliv, před každým úklidem se ujistěte, zda jde o LCD či plazmovou obrazovku. Určitě vynechte chemické a agresivní prostředky a už vůbec nesahejte na přípravky pro klasické čištění CRT monitorů. Pokud se jim nevyhnete, poničíte si protiodrazovou vrstvu na povrchu monitoru a s čistým obrazem se klidně rozlučte.

Náš tip: Jak odstranit skvrny? Víno, káva, mrkev a další!

Při čištění plochých monitorů nesmíte vyvíjet tlak, jinak vzniknou ošklivé chyby v obraze. A jak to dělají profesionálové? Pokud zrovna nemají speciální čistící přípravky bez alkoholu, vezmou vlažnou vodu, jemný mycí prostředek na nádobí, namočí měkkou utěrku z mikrovlákna, dobře vyždímají a opatrně bez tlačení se snaží z monitoru odstranit urputně držící skvrny.

Plazmové monitory a televize

Vyžadují speciální a velmi šetrné čištění. Starší televize měly klasické skleněné monitory, tak se péče o ně nijak nelišila od obyčejného zrcadla. Avšak plazmy jsou sice skleněné, ale hodně náchylné a snadno byste je mohli zničit. To samé platí u monitorů, tabletů a dotykových telefonů.

Ideálně si nakupte speciální ubrousky, a pokud máte lesklé rámy, vezměte si raději utěrku z mikrovláken a bezalkoholový čistič s antistatickým efektem.

Co vzít na správný úklid?

Ubrousky

Cena čistících souprav se pohybuje od 100 Kč. Mezi nejlevnější patří napuštěné utěrky, které bývají v balení po 100 kusech. Když si to přepočítáte, vyjde vás úklid na jednu korunu, což je úplně skvělé. Monitor by se měl čistit 2x do týdne. Tyto speciální utěrky nejsou napuštěné alkoholem a mají antistatické účinky.  

Čistící soupravy

K dostání jsou speciální soupravy prostředků a houbičky. Vydrží vám opravdu dlouho. Přípravky jsou vyrobené tak, aby si poradily s hrubšími nečistotami, jakými jsou třeba otisk mastných prstů, prskance nebo omáčka od oběda. 

Hadřík z mikrovlákna

Je natolik jemný, že sám o sobě odstraní mastnotu. Na větší špínu jej namočte do vody a monitor lehce utřete. Jak rozlišit ty kvalitní od fórových? Musí mít zastřižené kraje bez volných nití. Dále vybírejte jemnou strukturu, když je promnete v ruce, nevhodné hadříky budou šustit. Cena hadříku se pohybuje od 50 Kč a více.

Postup při čištění

  1. Nejprve je nutné monitor či televizi vypnout a nechat chvilku vychladnout. Pokud začnete čistit ohřátou obrazovku mokrým hadříkem, zanecháte šmouhy, kterých se těžko zbavuje.
  2. Následně zbavte povrch hrubých nečistot a prachu. Dokonce i prach vám může monitor či obrazovku poškrábat. Klidně plochu ofoukněte (neprskat), omeťte štětečkem (mravenčí práce) nebo zkuste vzít fén (pouze se studeným vzduchem).
  3. Pak jen stačí vzít speciální ubrousek či houbičku s přípravkem, utřít a je hotovo. Celkem na tom není žádná věda. Jen je třeba uvědomit si, co se smí a na co raději zapomenout.

Tak rozhodně NE!

Nečistěte obrazovky toaletním papírem či ubrouskem. Nikdy nebudou mít takovou jemnou strukturu a můžete si monitor pěkně poškrábat.

Někteří "kutilové" radí hadr namočený do technického lihu. To je absolutně nepřípustné. Klidně si naleptáte povrch a zničíte antireflexní vrstvu.

Jak vyčistit klávesnici?

Umíte si představit místo, které je více špinavé než klávesnice? Každodenním používáním se ohmatává a zůstávají na ní zbytky kůže, prach a někdy i svačina. Není se čemu divit, že se právě zde koncentrují bakterie, viry a dokonce i červotoči. Pusťme se do pravidelné údržby.

Čtěte také: Jak sušit prádlo v bytě? Nabízíme elegantní řešení!

Nejprve si vypněte počítač a pro jistotu odpojte kabel. Klávesnici obraťte vzhůru a vyfoukejte z ní prach kompresorem, fénem nebo existují plechovky se stlačeným vzduchem. Jednotlivé klávesnice promačkejte. Pokud si na to troufnete, můžete vyndat každou klávesu zvlášť, ale buďte si jistí, že se z toho zblázníte.

Existují i speciální hmoty, které položíte na klávesnici, zatečou mezi tlačítka, a pak ji vyndáte i s veškerým nánosem drobečků a prachu ven. Nejde to tak jednoduše, jak tvrdí výrobci, protože se hmota na bázi plastelíny občas potrhá a nelze ji tak snadno vytáhnout. Také nepočítejte s tím, že byste ji mohli používat opakovaně, i když to na obalu výrobci zdůrazňují. Nakonec otřete speciálními vlhkými hadříky a je hotovo.

Máte i vy nějaké zajímavé rady a tipy, jak vyčistit monitory, klávesnice nebo televize bez větších problémů? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Opuštěný hotel u Krušných hor působí tajemně. Našlapujte tiše

Jak si šetrně vybělit zuby doma a přírodně? Poradíme

Ten chlap je divnej aneb Kdy od něj dát ruce pryč?



reklama
Doporučené recepty
    reklama