reklama

Jak si šetrně vybělit zuby doma a přírodně? Poradime

Bělení zubů podle mnoha stomatologů vlastně ničí sklovinu. A ještě stojí dost peněz. Pokud chcete zářivější úsměv, zkuste šetrnější přírodní prostředky.

Foto: Isifa / Thinkstock

Bělení zubů podle mnoha stomatologů vlastně ničí sklovinu. A ještě stojí dost peněz. Pokud chcete zářivější úsměv, zkuste šetrnější přírodní prostředky.

Citrón, který doporučují mnohé babské rady, si ale raději nehte na kůžičku kolem nehtů, kterou krásně vybělí a zjemní.  Zuby by vám mohl ale rozežrat stejně účinně, jako profesionální dryjáky nebo občas doporučovaný ocet.

Bělidla ze spíže

Totéž platí o mnoha dalších ovocných kyselinách - proto se třeba nedoporučuje čistit si zuby po vypití džusu nebo freshe. Poté, co kyselina rozpustí usazené vápenaté soli na povrchu, se totiž zuby odvápní a "otevřou se" bakteriím zubního kazu nebo mechanickému poškození. Mnohem mírněji působí jablko, ale i hruška a některé druhy zeleniny. Zkusit můžete květák, celer nebo okurku, samozřejmě v syrovém stavu.

Šampionem v domácím bělení jsou ale jahody. Používají se jako rozmačkaná  pasta, nanesená na chrup nejdéle na pět minut a nejčastěji jednou za dva týdny. Obsažené enzymy působí jako přírodní odbarvovač.  Jahodovou směs můžete vylepšit ještě špetkou jedlé sody, která je i samostatně  považovaná za osvědčené domácí bělidlo chrupu.

Doporučujeme: Téma: Chrup

Na stejném principu funguje i prášek do pečiva a pro ty, kteří mají dost odvahy, se nabízí i popel. Ten byl sice běžným prostředkem ve starém Římě, ale způsobil spíš obroušení a větší náchylnost k poškození zubu.  

Z čeho zuby žloutnou?

Barva skloviny je do značné míry geneticky podmíněná, takže od žádných prostředků nečekejte zázraky. Pozor si ale dejte spíš na jídla a nápoje, které nežádoucí ztmavnutí způsobují. Zjednodušeně se dá říct, že za odstín zubů může nezdravá strava: perlivé limonády, káva, čokoláda, čaj, samozřejmě cigarety.  

Možná vás překvapí, že zažloutlé či našedlé zbarvení a skvrny způsobuje nejen červené, ale i bílé víno a také iontové nápoje. Nemělo by vás také zaskočit, že ztmavnutí se objeví po některých antibiotikách. Někdy však po určité době samo odezní.

K prevenci patří žvýkání po jídle (vytvoří se víc slin, které zu "opláchnou" a nedovolí usazeninám ulpět) a také čištění mezizubních prostor pomocí dentální nitě a mezizubního kartáčku. kromě lepší barvy se pak zuby i méně kazí.

Co si přinesete z drogerie

Doma se můžete pustit do bělení zubů i koupenými prostředky. Bělících past je v regálech spousta, stačí si vybrat a obrnit se proti zklamání...

Méně známé jsou bělící proužky a bělící pudr. Používá se stejně jako pasta - obsahuje mikročástečky, které jemně obrušují, a malý obsah peroxidu, takže ani po něm se hollywoodský efekt nejspíš konat nebude.

Náš tip: Zuby: Čistit jen shora dolů, do stran ne!

K domácímu bělení slouží i volně prodejné přípravky z lékárny. Obvykle jde o plastové nosiče, do kterých se aplikuje bělicí gel. Pokud je gel na bázi nízké koncentrace peroxihydrátu močoviny (10 až 16 %), lze bělit i ve spánku. Jestliže však obsahuje peroxid vodíku nebo vyšší koncentraci peroxihydrátu močoviny (více než 15 %), je určen pro bělení ve dne - aplikace trvá kratší dobu. Domácí bělení probíhá obvykle 4 až 6 týdnů, dokud nedojde k dosažení žádoucího odstínu, v některých případech i déle. 

U těchto  profesionálních přípravků se však dostáváme zpět na políčko jedna. Fungují,. ale jak už bylo řečeno v úvodu, za cenu, že zeslabí sklovinu a mohou vést k poškození chrupu, jak tvrdí někteří odborníci.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Bělení zubů doma, nebo u zubaře? Jaká jsou pro a proti

Co se děje v těle, když přestanete kouřit

Jak se poprat s větry a nadýmáním? 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama