reklama

Jak ušetřit za vodu a neomezovat se? Tady jsou tipy!

Také každý rok doplácíte za vodu a ještě vám zvyšují zálohy? Podívejte se, jak ušetřit a neomezovat se.

Foto: Žena

Není to tak dávno, co nám do schránek doputovalo vyúčtování za energie a pro většinu z nás to nebylo pěkné čtení. Čísla šla u většiny domácností do záporných hodnot, svítila jasně červenou barvou a my byli nuceni vytáhnout z rodinné kasičky několik těžce ušetřených tisícovek na pokrytí nedoplatku za elektriku, plyn a vodu.

Možná se vám to zdá neuvěřitelné, ale jde to. Přestože budete dodržovat stejný životní styl jako dosud, můžete velmi snadno každý měsíc nějakou tu stokorunu až tisícovku ušetřit. Přitom to není vůbec nijak složité ani náročné.

Investujte do spotřebičů

A jak už to tak bývá, chcete-li ušetřit, rozhodně musíte něco investovat. A věřte, že úspora na energiích se zanedlouho projeví. Rozhodně není tím nejlepším řešením používat doma staré spotřebiče typu lednička, pračka nebo například elektrický bojler. Vývoj jde velmi rychle dopředu a spotřeba těchto elektrických dinosaurů je ve všech směrech rozhodně daleko vyšší, a tudíž i dražší než u nových spotřebičů. Obzvlášť to platí u netěsnící lednice, staré pračky, která běží několikrát denně, nebo bojleru, který je řadu let nečištěný, a tudíž i zanesený vodním kamenem.

Doporučujeme: 15 rad, jak ušetřit rodinný rozpočet. Je to snadné

A platí to i u spotřeby vody. Staré pračky spotřebovaly mnohem více vody na jedno vyprání než dnes. Jsou i takové, které vás nečistoty zbaví pomocí páry, kdy je úspora vody opravdu veliká. Stejné je to i s myčkami. Dalším důležitým krokem je správné používání programů. Není třeba dávat dlouhý máchací program, když je prádlo jen zapocené či zatuchlé ze skříně. Ani skleničky nepotřebují dlouhý oplach, pokud jste v nich tedy nenechali naschnout mléko od snídaně. Vezměte si do ruky návod a pořádně si prostudujte jednotlivé mycí a prací programy.

Chcete-li ušetřit za vodu, sprchujte se!

"Je všeobecně známo, že sprchování je samo o sobě méně náročné na spotřebu vody než každodenní koupel, ale už jen málokdo si uvědomí, že menší spotřeba vody znamená také menší výdaje za elektriku nebo za plyn, který vodu ohřívá," upozorňuje David Otáhal ze specializovaného serveru neoperlcz.cz a dodává, že pokud se ke sprchování použije i speciální úsporný nástavec, rázem se sníží spotřeba teplé vody až o 50 %, aniž by uživatel zaznamenal jakýkoliv rozdíl.

Podobně pomohou i termostatické baterie s pojistkou. Vaše děti se neopaří a nebudou zbytečně plýtvat vodou. Vy si nastavíte proud i teplotu a máte po starostech. 

Šetřete vodou i při mytí nádobí

Na podobném principu jako sprchování funguje také mytí nádobí. Odborníci doporučují pořídit si myčku nádobí, která výrazně šetří vodou. "Pokud je pro vás myčka zatím nedostupná, rozhodně vyzkoušejte speciální nástavce v hodnotě cca 200 Kč i v kuchyni. Speciální vložka nazývaná insert je vhodná pro jakoukoliv vodovodní baterii, která rázem sníží průtok vody z původních 12-15 litrů za minutu až na 1,7 litru za minutu, a tím pádem se sníží spotřeba vody o celých 90 %. Nicméně do domácností jsou vhodnější spíše omezovače na 3,8-5 litrů vody za minutu, což v běžném provozu znamená úsporu vody o cca 50 70 %, ale i to se v celkových nákladech projeví výraznou úsporou," dodává David Otáhal.

Čtyřčlenná domácnost může za vodu ušetřit i 40 tisíc ročně!

Málokdo si uvědomuje, kolik platíme jen za komfort splachovací toalety, a přitom i zde lze najít úsporu výběrem správného řešení v podobě korekce malého spláchnutí. Čtyřčlenná domácnost tak může ročně utratit od dvou do pěti tisíc korun, podle toho, zda mají, nebo nemají nainstalovaný šetřič vody nebo inteligentní předstěnovou instalaci pro toalety.

Náš tip: Jak ušetřit za elektřinu

"Další velký cenový rozdíl můžeme najít u sprchování a koupání. Kdy čtyřčlenná domácnost, která vodou nešetří, může ročně vypotřebovat vodu za zhruba deset tisíc korun, naopak domácnost s namontovaným omezovačem se při stejné frekvenci mytí dostane na zhruba tři a půl tisíce korun. A takto bychom mohli vypočítávat úspory dál a dál. Například při mytí rukou se sníženým průtokem se ročně zaplatí zhruba tisíc čtyři sta korun a bez úspory je to opět až dvojnásobek," uvádí čísla David Otáhal a dodává, že když projdeme svoji domácnost, zjistíme, že se tyto částky hravě vyšplhají v ročním zúčtování až na rozdíl okolo 40 tisíc korun.

Tipy, jak ještě ušetřit za vodu

  • Během čištění zubů vypněte vodu, ušetříte tak až 10 litrů vody.
  • Pořiďte si pákové baterie a úsporné sprchovací hlavice. Vypotřebujete až o 40 % vody méně.
  • Sprchujte se (60 litrů vody). Vana vám pojme v průměru okolo 190 l vody.
  • Pozor na kapající kohoutek, zmizí vám až 24 litrů denně.
  • Zalévejte ráno a večer, voda se tak nebude vypařovat a můžete rostlinám závlahu dopřávat každý druhý den.
  • Věděli jste, že protékající toaletou zmizí až 2000 litrů denně?
  • Pořiďte si podružný zálivkový vodoměr, který bude jen pro potřeby na zahradě. Jde vlastně o čerpání vody, která nekončí v kanalizaci. Proto platíte jen vodné. Máte-li zavlažování, bazén či zahradní sprchu, jistě vám ušetří rodinné finance. A jakou splnit podmínku, abyste ho mohli získat? Musíte za rok spotřebovat (na tomto vodoměru) více jak 30 kubíků vody.

Když si myjete vlasy, vypínáte ve sprše vodu? Myjete nádobí v napuštěném dřezu, nebo pod tekoucí vodou? Jak se podle vás dá ještě ušetřit za vodu? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Triky do kuchyně. Nebrečte u cibule. Pomůže svíčka

Pijte vodu nalačno. Vyléčíte tak až 1000 různých nemocí

Nový trend už i v Česku. Celebrity se fotí bez make-upu





reklama
Doporučené recepty
    reklama